Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako budú môcť zamestnávatelia motivovať zamestnancov k očkovaniu?

očkovanie
očkovanie Foto: Getty Images
13. septembra 2021 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek predložil do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktom sa má zaviesť pre zamestnávateľov podľa ich vlastného rozhodnutia regulovaný spôsob motivovania svojich zamestnancov k zaočkovaniu sa
proti ochoreniu COVID19. Na motivovanie majú slúžiť
tri inštitúty. Prvý z nich, predstavuje poskytnutie pracovného voľna na deň očkovania, pričom ide o rovnaký režim, ako v prípade darovania krvi. Tento inštitút je nárokovateľný zo strany zamestnanca a zamestnávateľ mu musí poskytnúť pracovné voľno na deň očkovania.

Ostatné dva zavádzané inštitúty ďalšia dovolenka a jednorazový finančný príspevok, ktorých poskytnutie je plne ponechané na rozhodnutí zamestnávateľa, pričom zamestnávateľ sa môže rozhodnúť pre niektorý z týchto inštitútov, alebo i pre ich kombináciu. Rovnako na strane zamestnanca je plne ponechané, či sa tohto motivačného programu zúčastní alebo nie.
Účinnosť novely sa navrhuje dňom vyhlásenia, aby bolo možné motivačné inštitúty a pracovné či služobné voľno aplikovať čo najskôr.

Ďalšia dovolenka

Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi, ktorý sa dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky (ďalej len „ochorenie COVID-19“), a absolvoval jednu dávku očkovania pri jednodávkovej vakcíne alebo druhú dávku očkovania pri dvojdávkovej vakcíne, ďalšiu dovolenku v rozsahu najmenej jeden deň, najviac však päť dní. Zamestnávateľ musí poskytnúť ďalšiu dovolenku podľa tohto odseku pre všetkých zamestnancov, zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako.
V prípade potreby opakovania vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 sa ustanovenie vzťahuje i na každé ďalšie opakovanie vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.
Zavádza sa tak možnosť pre zamestnávateľa poskytnúť dovolenku naviac, ako tzv. ďalšiu dovolenku, alebo jednorazový finančný príspevok. Rovnosť v zaobchádzaní so zamestnancami musí byť zachovaná takým spôsobom, že pravidlá, ktoré v zmysle tejto novej zákonnej úpravy zamestnávateľ zavedie, musia platiť pre všetkých zaočkovaných rovnako (bez ohľadu na to, akou vakcínou sa dali zaočkovať, kedy tak urobili, ako i bez ohľadu na ich pracovné zaradenie, či druh vykonávanej práce a pod.).
Novela zavádza maximálnu výšku ďalšej dovolenky v rozmedzí 1 5 dní, aby bola zachovaná primeranosť a odôvodnenosť vo vzťahu k sledovanému všeobecnému záujmu a nebolo možné toto pravidlo neprimerane používať. Koľko dní ďalšej dovolenky zamestnávateľ presne určí, je potom na jeho rozhodnutí.  Na takto priznanú ďalšiu dovolenku sa budú rovnako vzťahovať všetky pravidlá o dovolenke, ako napríklad i nárok na jej preplatenie pri jej nevyčerpaní a pod.

Voľno v deň očkovania

Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, očkovaní proti ochoreniu COVID-19, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber alebo na očkovanie a späť a za čas na zotavenie po odbere alebo po očkovaní, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu alebo očkovania a zdravotného stavu darcu alebo očkovaného môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber alebo očkovanie. Ak nedôjde k odberu alebo očkovaniu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Novela zavádza voľno v deň očkovania obdobne ako v prípade darovania krvi.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19

Ďalej sa v rámci sociálnej politiky zamestnávateľa zavádza možnosť vyplácať jednorazový finančný príspevok zamestnancom, ktorí sa dali zaočkovať. Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi, ktorý sa dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, a absolvoval jednu dávku očkovania pri jednodávkovej vakcíne alebo druhú dávku očkovania pri dvojdávkovej vakcíne, jednorazový finančný príspevok za očkovanie najviac v sume 275 eur. Zamestnávateľ musí určiť jednorazový finančný príspevok za očkovanie podľa tohto odseku pre všetkých zamestnancov, zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako.
V prípade potreby opakovania vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 sa ustanovenie vzťahuje i na každé ďalšie opakovanie vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.
Na vyplácanie jednorazového finančného príspevku za očkovanie sa primerane vzťahujú ustanovenia o finančnom príspevku na stravovanie.
 
Navrhovaná úprava motivačných inštitútov ďalšej dovolenky a jednorazového finančného príspevku sa aplikovať na všetky zaočkované osoby bez ohľadu na časové hľadisko, kedy sa dali zaočkovať. Musia však zároveň túto skutočnosť preukázať svojmu zamestnávateľovi po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, a to v prípadoch, kedy sa zamestnávateľ rozhodne využiť túto možnosť.
Zo všeobecného hľadiska, pravidlo zavedené zamestnávateľom musí platiť rovnako pre všetkých zúčastnených prvej vakcinácie. Preto by malo byť zavedené bez časového obmedzenia, aby sa vzťahovalo na všetky osoby zaočkované v rámci prvej vakcinácie. Ak sa zamestnávateľ rozhodne neskôr zvýšiť poskytované motivačné inštitúty, aby dosiahol vyšší efekt motivácie a zaočkovanosti, musí v takom prípade dorovnať poskytované motivačné inštitúty aj všetkým ostatným zaočkovaným zamestnancom t.j. priznať dovolenku alebo dorovnať finančný príspevok (pričom v takom prípade sa bude na toto dorovnanie nahliadať stále ako na súčasť jednorazového finančného príspevku). Na neskoršiu zmenu v zavedených pravidlách motivačných inštitútov sa pri skončení pracovného pomeru nebude prihliadať.
Zamestnávateľ musí zaviesť tieto motivačné inštitúty pre všetkých rovnako bez ohľadu na to, či ide o pracovný pomer, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, agentúrne zamestnávanie, bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru, skúšobnú dobu, a pod. Zavedené pravidlá sa musia vzťahovať rovnako i na tých, ktorí práve nastúpili do nového zamestnania. Pravidlá určujú zamestnávatelia a tak majú zamestnanci vždy nárok využiť poskytované motivačné benefity i u viacerých zamestnávateľov pri zmene zamestnania. Obdržanie sumy jednorazového finančného príspevku u jedného zamestnávateľa nebude prekážkou na obdržanie sumy jednorazového finančného príspevku u iného zamestnávateľa pri zmene zamestnania.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

motivácia zamestnacovočkovaniezákonník práce

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X