Ako napísať knihu?
Mnohí z vás už určite niekedy v živote uvažovali nad tým, že napísať knihu nemôže byť až tak náročné. Možno ste už dostali dobrý nápad, alebo ste sa skrátka chceli umelecky realizovať, ale nevedeli ste ako začať. V tomto článku vám ponúkame krátky návod ako začať s písaním knihy.
Téma musí byť osobná
Na to, aby kniha zaujala sa do nej musí v prvom rade zahĺbiť sám autor. Témou by preto malo byť to, čo zaujíma vás, čo sa vás dotýka, v čom sa vyznáte a o čo sa chcete podeliť s ostatnými. Malo by to byť niečo, čo je pre vás skutočne dôležité a podstatné, aby ste písanie po čase nevzdali. Téma musí byť tiež dostatočne rozsiahla, aby ste mali na knihu dosť materiálu. Skúste sa zamyslieť aj nad tým, čo dá vaša kniha ostatným. Či im dokáže priniesť niečo nové, zaujímavé, čo môže ich život obohatiť, zabaviť ich alebo im pomôcť.
Začnite prieskumom
Väčšinou sa hovorí, že na písanie musíte mať talent. To je však len malá časť úspechu. Za každou dobrou knihou je najmä kopec tvrdej práce. Či už námet na knihu máte, alebo ho len hľadáte, na začiatku písania by mal byť vždy určitý prieskum o danej problematike. Zistite, čo už bolo v danej oblasti napísané. Vyhľadajte si informácie na internete, alebo oslovte niekoho, kto sa v danej problematike vyzná. Ak získate na začiatku dostatok informácií, budete svoj námet vedieť lepšie rozvíjať. Skúste rozhodiť siete medzi svojimi známymi. Pýtajte sa na ich názor a pokúste sa osloviť ľudí z čo najviac skupín, aby ste vedeli názory objektivizovať.
Plánujte
Pripravte si dopredu určitú osnovu. Rozdeľte svoju pripravovanú knihu na kapitoly (menšie celky), ktoré sa vám budú následnej jednoduchšie spracovávať. Napíšte si pri každej kapitole v stručnosti pár vetami, čo v nej budete rozoberať, môže vám to pomôcť neskôr, keď nebudete vedieť o čom ďalej písať.
Nevracajte sa na začiatok
Nekontrolujte po sebe každú vetu, nerozmýšľajte či je dobrá a či by ju nebolo vhodné preformulovať inak. Zaseknete sa tak na jednej časti a nebudete sa v písaní posúvať ďalej a stratíte niť. Na úpravy a vylepšenia bude dostatok času po dokončení.
Píšte pravidelne
Veľa dobrých kníh skončí ešte predtým než vôbec začali, lebo si autor nedokáže zvyknúť na pravidelnosť v písaní. Písanie knihy je rovnaká práca ako každá iná, preto by ste sa jej mali venovať pravidelne každý deň, alebo aspoň niekoľko dní v týždni, aby ste dosiahli želaný výsledok. Ak budete písať, iba chvíľkovo, keď práve dostanete chuť k dokončeniu knihy sa možno nikdy nedostanete. Musíte si udržať v hlave to o čom chcete písať a to sa skrátka pri písaní raz za čas nedá. Museli by ste sa stále vracať k tomu, čo ste už nepísali, aby ste si obnovili myšlienky a stratili by ste tak množstvo času. Môžete začať aj pomalšie, napríklad hodinu každý druhý deň, a keď sa dostanete do tempa čas strávený písaním zvyšovať.
Nestrácajte motiváciu
U každého príde časom otázka: „Má to vôbec význam? Prečo to robím?“. Vtedy je potrebné dokázať samého seba motivovať. Spomenúť si prečo ste s písaním vôbec začali a čo chcete dosiahnuť. Písanie môže trvať niekoľko mesiacov, či dokonca rokov. Aby ste sa dostali do vytúženého cieľa musíte skrátka písať ďalej. Aj keď na chvíľku stratíte niť, sadnite si opäť k počítaču a skúste pokračovať. Stačí malými krokmi, pár vetami.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.