- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Ako sa naučiť hovoriť „nie“? Tu sú tipy, ako byť tento rok lepší
Ako sa naučiť hovoriť „nie“? Tu sú tipy, ako byť tento rok lepší
Ako zlepšiť svoju pracovnú výkonnosť a vedieť hovoriť druhým nie? Poradíme vám v nasledujúcich riadkoch.
Expertka na sociálny marketing CamMi Pham radí týchto 5 nasledujúcich spôsobov, ako zlepšiť svoju produktivitu. Fakt, že ste zaneprázdnení a nemáte na nič čas, totiž automaticky neznamená vysokú výkonnosť. Keď sa naučíte pracovať tak, že môžete pracovať menej a paradoxne toho zvládnete viac. Tu je návod, ako na to.
Prestaňte pracovať nadčas
Napadlo vás niekedy, ako vznikol štyridsať hodinový pracovný týždeň? Môže zaň americký priemyselník Henry Ford, ktorý zistil, že ak skrátite dennú pracovnú dobu z desiatich na osem hodín a namiesto šesťdenného pracovného týždňa zavediete len päťdenný, vaša efektivita vzrastie. Americké združenie šéfov hlavných amerických spoločností Business Roundtable vydalo v roku 1980 správu o vplyve nadčasov na stavebné projekty. V nej napríklad tvrdia, že čím viac pracujete, tým menej efektívny a produktívny ste krátkodobom i v dlhodobom výhľade.
A konečne, výskum americkej armády ukázal, že keď si každú noc ukrojíte iba hodinu spánku, pôsobí to na vás ako 0,1 promile alkoholu. Takže piť na pracovisku sa nesmie, ale nevyspatí zamestnanci nikomu nevadia, i keď účinok je podobný.
Naučte sa hovoriť NIE
Takzvané Paretove pravidlo tvrdí, že 20 percent úsilia prináša 80 percent úspechu. To znamená, že zostávajúcich 80 percent úsilia venujeme iba 20 percentám výsledkov. Namiesto tvrdej práce sa sústreďte na tých 20 percent, ktoré prinášajú 80 percent efektu, a zvyšok nechajte plávať. A prestaňte súhlasiť s úlohami, ktoré majú malé alebo žiadne účinky.
„Rozdiel medzi úspešnými a veľmi úspešnými ľuďmi spočíva v tom, že tí veľmi úspešní hovoria skoro na všetko nie,“ tvrdí finančník Warren Buffett.
Väčšina z nás hovorí častejšie áno než nie, pretože je to jednoduchšie. Nikto nechce byť tým, kto stále niečo odmieta a neguje. Dá sa ale použiť jednoduchý trik. Namiesto nie nabudúce povedzte: To ja nerobím.
Prestaňte robiť všetko sami
Vezmime si za príklad online marketing – spotrebitelia vedia, čo a ako chcú lepšie než marketingoví odborníci. Celkom 51 percent Američanov verí pri zbieraní informácií o značke viac obsahu generovanému užívateľom, teda napríklad zákazníckym recenziám ako tomu, čo na svojom webe daná značka píše (16 percent), alebo tomu, čo o nej napíšu média (14 percent). Platforma Octoly zase uvádza, že užívateľské videá na YouTube majú desaťnásobný počet vzhliadnutí oproti profesionálnym videám značiek.
Byť dobrým marketérom obsahu pritom neznamená, že váš obsah je ten najlepší. Znamená to, že vybudujete veľkú komunitu, ktorá pre vás bude vytvárať obsah vysokej kvality. A taktiež si uvedomte, že môžete požiadať o pomoc, keď potrebujete. Nikto nemôže robiť všetko sám.
Dajte zbohom perfekcionizmu
Platí, že čím väčší perfekcionista, tým menej je produktívny. Perfekcionisti trávia nad úlohami viac času ako je potrebné, sústredia sa na detaily a uniká im celkový obraz. Čakajú tiež na ideálnu chvíľu. Ale ak v biznise čakáte na perfektnú príležitosť, znamená to, že idete neskoro. Marketingoví experti často čakajú na najvhodnejšiu príležitosť. A nakoniec ju prepasú. Najvhodnejšia príležitosť je TERAZ!
Urobte si čas pre seba
Keď sa na niečo veľmi sústredíte, uzavriete sa do vlastnej bubliny. Preto je dôležité aspoň raz za čas vypnúť, úplne nechať prácu a nájsť si čas pre seba. Pomáha to nášmu mysleniu.
Podľa zatiaľ neukončenej harvardskej štúdie si ľudia vytvárajú presnejšie a trvalejšie spomienky, keď zažívajú niečo sami. Určité množstvo samoty z vás urobí empatickejšieho človeka. A určitý čas strávený len sám so sebou vraj dokonca pomáha teenagerom k vyrovnanosti a lepším známkam.
Čas na sebareflexiu je nepostrádateľný. Riešenie sa často objaví, keď ho nehľadáte. Nikto sa ráno neprebudí výkonnejší. Ako všetko v živote i produktivita vyžaduje snahu. Keď budete len sedieť a čakať, nič sa nezmení. A my všetci sa musíme učiť, načúvať svojmu telu a optimalizovať svoju energiu pre úspešnejší a šťastnejší život.