Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa v posledných rokoch zmenil stavebný trh

Pexels jiyoung kim 4513940.jpg
Foto: Pexels
19. júna 2023 Autor Informačný servis Tlačiť

Posledné roky boli turbulentné pre mnohé životné oblasti. Veľké zmeny sa nevyhli ani stavebnému trhu. Zdražovanie a meškanie materiálov. To je len zlomok výziev, s ktorými si musel stavebný trh poradiť v posledných rokoch. A aká je situácia aktuálne?

Stavebníctvo nie sú len developerské projekty

Väčšina ľudí si pod pojmom stavebníctvo predstaví developerské projekty v podobe rôznych multifunkčných budov, bytových domov či výstavbu rodinných domov. No to je len časť sektora.

Pod stavebníctvo spadá výstavba a rekonštrukcia rôznych objektov pevne spojených základmi so zemou, ale napríklad aj výstavba diaľnic a najmä, aj rôzni dodávatelia materiálov, ako napríklad ASKONY Krompachy, dodávateľ oceľových rúr, či výrobcovia hydroizolačných fólií alebo stavebnej chémie. Taktiež sem radíme aj rôznych projektantov.

Keď sa teda bavíme o vývoji stavebného odvetvia, hovoríme o veľkom množstve rôznych malých aj veľkých firiem aj živnostníkov.

Surovinová kríza v roku 2021

Dodnes si pamätáme, ako sa v roku 2021 musel stavebný trh popasovať s doteraz nevídaným nedostatkom stavebných materiálov. Drevo, oceľ, hliník, železo, omietky, lepidlá či plasty boli zrazu niečo vzácne. Zohnať bežný stavebný materiál ako sú tehly, oceľové alebo betónové rúry, OSB dosky či cement bola zrazu pomerne výzva.

Hlavným dôvodom nedostatku dôležitých komodít boli striedajúce sa obdobia zatvorených prevádzok v dôsledku pandémie koronavírusu. Po nich totiž nasledovalo rýchle naštartovanie ekonomík a stavebný bum, na ktorý sme neboli dostatočne zásobený a fabriky ho nevedeli rýchlo pokryť.

A keďže nedostatok základných komodít spôsobil nárast cien, logicky narástli aj ceny týchto druhotných výrobkov. Turbulentné zmeny na trhu so surovinami sa prejavili aj na platnosti predajných cien – ponuky zvyčajne platili len pár dní.

Ďalšia ťažká skúška pre trh so stavebným materiálom prišla začiatkom roka 2022 po vypuknutí vojny na Ukrajine. Tá sa podpísala na prudkom raste cien hliníka, medi a olova. Ceny medi a olova sa už však stabilizovali.

Aktuálne sa už nedostatok väčšiny stavebných materiálov zmiernil, ale naďalej je dobré pri plánovaní počítať s ich prípadným obmedzeným množstvom. Rovnako ostali na vyššej úrovni aj ceny stavebných materiálov. Ale napríklad cena stavebného reziva sa už dostala na úroveň spred pandémie.

Askony fotogaleria 13.jpg
Foto: ASKONY Krompachy

Meškajúce dokončenia developerských projektov a rastúce ceny nehnuteľností

V dôsledku nedostatku surovín mali mnohí developeri v roku 2021 a 2022 problém včas dokončiť spustené developerské projekty. Dokončenie mnohých sa posunulo aj o 2 až 3 mesiace. Zároveň boli mnohí developeri nútení zdvihnúť predajné ceny. V lete 2022 bol nárast cien nehnuteľností približne na úrovni 14,5 %.

Zároveň ekonomiku čoraz viac začala trápiť zvyšujúca sa miera inflácie. Tá sa okrem iného podpísala aj pod nárast úrokových sadzieb na hypotékach. A práve rastúce ceny nehnuteľností a zvyšujúce sa úroky na hypotéke sa podpísali pod zníženie dopytu po realitách. Nové bývanie si totiž zrazu nemohli dovoliť aj tí, ktorí boli ešte pred pár mesiacmi preň rozhodnutí.

Rok 2023 zatiaľ priniesol pokles výstavby

V prvom štvrťroku 2023 zaznamenala nová výstavba pokles o 5,4 %. Pokles rovnako zaznamenali aj stavebné práce na opravách a údržbe budov. A to aj napriek tomu, že začiatok roka bol optimistický a začal sa výrazným nárastom v stavebníctve. Následne však v marci došlo k poklesu. Dôvodom mali byť aj zlé poveternostné podmienky.

Analytici však predpokladajú, že vývoj slovenského stavebníctva bude v tomto roku priaznivý a dosiahne aspoň mierny rast. Pričinili sa k tomu aj rôzne čerpajúce eurofondy. Masívnejší nárast je však nepravdepodobný.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ASKONY KrompachyPRstavebníctvostavebný trh

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X