Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vybrať skutočného lídra? 8 znakov zlého vodcu

ThinkstockPhotos 454979357
ilustračné, Thinkstock
3. novembra 2015 Zdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Schopnosť spoznať rodeného lídra má cenu zlata. Ide o zaujímavý hlavolam. Zastávate pozíciu manažéra, exekutívneho riaditeľa, alebo zamestnanca oddelenia ľudských zdrojov a hľadáte ďalších lídrov do svojho tímu? Máte rozhodnúť, kto bude povýšený, komu pribudnú úlohy a zodpovednosti, a kto sa stane hlavou tímu alebo projektu. Ako zistíte, či vyberáte skutočného lídra, ktorý nesklame?

Existuje veľa odporúčaní, ktoré vám pomôžu identifikovať charakteristiky, ktoré robia z ľudí lídrov. My sa však pýtame, ktoré črty a náznaky prezradia presný opak. Ako zistíte, že kandidát, ktorého posudzujete, sa na pozíciu lídra nehodí?

1. Chýba mu empatia

Empatia patrí medzi kľúčové vlastnosti rodeného lídra. Pokiaľ sa človek nedokáže vcítiť do pozície druhého a nedokáže vnímať veci z inej perspektívy ako svojej, nemôže sa z neho stať skutočný líder.

2. Bojí sa zmeny

Zmena spôsobuje strach a obavy pre mnohých. Vo všeobecnosti platí, že ľudia sa boja toho, čo je neznáme, čo nepoznajú, alebo čomu nerozumejú. Tento strach sa znásobuje, pokiaľ ide o uskutočnenie zmeny, ktorá je spojená s väčším množstvom peňazí alebo so zamestnaním. Ľudia, ktorí však zmenu nevedia prijať, sú odsúdení zostať mimo pozície lídra.

3. Je príliš ochotný robiť kompromisy

Jedným z darov, ktorými dobrí lídri oplývajú, je schopnosť dopracovať sa k rozhodnutiu, ktoré je výhodné pre obe strany. Ktokoľvek, kto je však príliš náchilný k uzavretiu kompromisu v otázke vlastných nápadov alebo ideálov, nemôže pre tím predstavovať prosperujúci (vedúci!) článok. Pochopenie toho, kedy je vhodné ustúpiť a kedy je potrebné stáť si za svojím je určujúca kvalita skutočného lídra.

4. Je príliš direktívny

Zdanie, že dobrý líder musí byť direktívny a primárne musí vedieť rozdávať rozkazy, patrí k všeobecnému omylu. V skutočnosti je pravdou opak. Typ vedúceho, ktorý obľubuje zadávať úlohy a hovoriť ľuďom, čo a ako majú robiť, si nedokáže získať oddanosť a častokrát ani prirodzený rešpekt. Svojím správaním v ľuďoch vyvoláva pocit nekompetentnosti a nedôvery. Skutoční lídri majú kolegov, ktorí chcú byť dobrovoľne lídrom vedení.

5. Nie je rozhodný

Bezpochyby najdôležitejšou vlastnosťou akéhokoľvek lídra je schopnosť rozhodovať. Pokiaľ človek váha pri rozhodnutiach, či už veľkých typu, kto sa postará o klienta až po malé, ako kam sa pôjde na obed, nemá predpoklady stať sa výborným lídrom. Podobná nerozhodnosť naznačuje nedostatok sebadôvery.

6. Nedokáže odhadnúť človeka

Človek, ktorí vidí priateľov a kolegov cez ružové okuliare, odvracia zrak, má tendenciu vyhovárať sa, alebo nie je schopný odhadnúť človeka, nedokáže okolo seba vytvoriť kolektív ľudí, ktorý by jemu a aj ostatným pomohol dostať sa na vrchol.

7. Nemá v živote rovnováhu

Do práce prichádza prvý a dvere vo firme zamyká ako posledný. Zdalo by sa, že ide o ideálneho kandidáta na povýšenie. Spýtajte sa však samých seba, či má taký človek v živote rovnováhu. Nevyrovnanosť v pracovnom aj osobnom živote môže byť znamením nadchádzajúceho vyhorenia a môže znamenať, že podobný človek v pozícii lídra by mohol očakávať obdobné nezmyselné „výkony“ od ostatných členov tímu.

8. Chýba mu skromnosť

Kandidát, ktorý si úprimne myslí, že dokáže urobiť všetko, a že je jediný, ktorý to dokáže, nebude úspešný líder. Dôvod je jednoduchý. Bude príliš zaneprázdnený robiť prácu za druhých. „Mikromanažéri“, ktorí musia neustále „mikromanažovať“ druhých, by sa nemali uchádzať o pozíciu lídra.

Pokiaľ si v posudzovanom kandidátovi všimnete jednu z týchto charakteristík, neznamená to, že sa automaticky nehodí na pozíciu lídra. Ľudia sa dokážu meniť a formovať, preto je dôležité si uvedomiť, že aj skutočný líder sa musí učiť a tvarovať. ktorákoľvek zo spomenutých charakteristík sa môže prekonať, ak je človek vnímavý a odhodlaný zlepšiť svoje schopnosti. V mnohých prípadoch stačí, ak si ho „vychová“ skutočný líder, ktorý v ňom zbadal potenciál.

Spomenutých 8 charakteristík však môže poslúžiť ako rámec, podľa ktorého zistíte, že daný kandidát pravdepodobne v danom čase (zatiaľ) nie je vhodný na pozíciu lídra. Ak ste v pozícii, v ktorej mu dokážete pomôcť rásť a zlepšovať sa, upozorňovať ho na jeho slabšie stránky (najlepšie bez toho, aby o tom priamo vedel) ako správny líder, tak dokážete vyformovať človeka vhodného na vodcovskú pozíciu. Budete pôsobiť ako vzor úspešného lídra a vytvoríte podmienky pre vznik zrkadlového profesionála.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X