- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Motivácia zamestnancov
- Ako začať konverzáciu s cudzincami na zoznamovacom podujatí? Máme pre vás pár tipov
Ako začať konverzáciu s cudzincami na zoznamovacom podujatí? Máme pre vás pár tipov
Viete, ako začať konverzáciu s cudzincami na zoznamovacom podujatí? Máme pre vás pár tipov
Tipy na naštartovanie konverzácie
Podnikáte a potrebujete sa na nejakom podujatí (na konferencii či na večierku) zblížiť s kolegami, zákazníkmi či potenciálnymi klientmi, len na to akosi nemáte povahu či odvahu? Vždy, keď idete niečo povedať, sa vo vás akoby niečo vzprieči a namiesto toho, aby ste povedali niečo k veci, vyjdú z vašich úst hlúposti? Toto je problémom mnohých ľudí, nemajte však kvôli tomu obavy, nemusí to tak totiž byť navždy. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako sa zlepšiť v konverzácii.
Precvičujte si svoje zručnosti vo veci verejného prejavu
Konverzácia, hlavne tá dobrá, je rovnako vecou rečníckych zručností a schopností ako prezentácie. Vždy, keď je na to príležitosť, musíte jednoducho zvyšovať svoju rečnícku „prax“. Prihláste sa napríklad na kurz verejného prejavu a keď budete cítiť, že ste pripravený verejne vystupovať, skúste na miestnej škole či rovno univerzite „urobiť“ hosťujúcu prednášku.
Začnite s podávaním rúk
Toto je dobrý spôsob, ako si otestovať, s kým máte dočinenia (a zároveň jedna z vecí, na základe ktorej si ten druhý urobí obraz o vás). Stisk ruky totiž dokáže v rámci prvého kontaktu o človeku veľa vypovedať. Nezabúdajte na to, že už samotné podanie ruky je začatím konverzácie. Nadviažete tak veľmi jednoducho rozhovor a ak udržíte očný kontakt a budete sa usmievať, všetko bude dobré. Myslite na to, že neverbálna komunikácia vám môže pomôcť budovať vzťahy bez jediného slova.
Vyhrajte hru na mená
Pamätanie si mien je základnou zručnosťou pri konverzácii. Keď budú ostatní počuť, ako vyslovujete ich meno, budú sa cítiť viac „napojení“, budú mať dojem väčšej blízkosti. Ak ste sa s niekým práve zoznámili, potom jeho meno pri konverzácii viackrát opakujte (samozrejme, citlivo, teda tam, kde sa to hodí a s mierou). Ak ste niečie meno náhodou zabudli, nedajte to najavo. Podajte mu ruku a jednoducho sa predstavte.
Ukážte záujem
Veľa podnikateľov sa spolieha na populárny, ale neefektívny prístup. Namiesto budovania vzťahov zbierajú a rozdávajú vizitky. K vytvoreniu profesionálnych vzťahov/spojení musíte prejaviť ozajstný – t. z. účastný – záujem o ich prácu, zmýšľanie a hobby. Keď iniciujete rozhovor, klaďte otvorené otázky. Na tie sa totiž, prirodzene, odpovedá najľahšie.
Požiadajte o pomoc „spojku“
Osobné predstavenie sa je rana na istotu ako začať rozhovor pri príležitosti zoznamovacieho podujatia. Ak ste prvýkrát na takejto akcii a ste trochu nervózny, požiadajte pokojne hostiteľa (samozrejme, ak ním nie ste sám) či iného kolektívu znalého a v konverzácii zbehlejšieho človeka, aby vás zoznámil s ostatnými. Máloktorý človek úlohy konverzačnej „spojky“ odmietne. Veď prečo aj?
Zložte úprimný kompliment
Každý človek je rád, keď mu niekto zloží kompliment. A platí to dvojnásobne, ak je to pri nadväzovaní nových kontaktov. Využite všetko, čo o danej osobe viete a vyberte najlepší spôsob pochvaly. Najlepšie je, samozrejme, pochváliť človeka za jeho pracovné úspechy či talent. Fyzické a vonkajškové atribúty chváľte len vtedy, ak ozaj neviete, ako inak v konverzácii ďalej, v opačnom prípade to nie je najvhodnejšie. Ak však niet inej možnosti, môžete povedať napríklad niečo ako „V tomto saku vyzeráte veľmi ,ostroʻ.“
Podeľte sa o príležitosti
Vypátrajte na podujatí podnikateľov z iných oblastí a pri začatí konverzácie sa ich opýtajte presne mierenými otázkami na ich odvetvie. Vyzvite daného človeka, aby sa podelil o svoj názor a porozprával o svojich plánoch. Budujte dialóg. Nikdy totiž neviete, s kým sa vám v budúcnosti naskytne možnosť podnikať. Takto si vytvoríte kontakty v rôznych oblastiach. Trénujte si uši, aby ste započuli diskusie o problémoch a následne mohli ponúknuť nejaké riešenie.
Naučte sa rozprávať príbeh
Najlepšia cesta, ako budovať vzťahy v takejto konverzácii je rozprávanie príbehu, najlepšie, samozrejme, toho svojho. Každý má nejaký príbeh, o ktorý sa chce a môže podeliť. Odhaľujte príbehy ostatných prítomných kladením tých správnych otázok. Môžete sa napríklad spýtať niečo ako „Kto vás vo vašom živote ovplyvnil natoľko, že ste sa stali tým, kým ste dnes?“ Je to osobná otázka, ktorá dozaista pomôže ostatným otvoriť sa a konverzovať.