Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zaúčtovať platby do poisťovní v jednoduchom účtovníctve

Preddavok na zdravotné poistenie - záväzok, úhrada a zaúčtovanie
Fotobanka Pixmac
26. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako správne zaúčtovať platby do poisťovní v jednoducho účtovníctve? Ako zaúčtovať bankový poplatok? Aké je účtovanie odvodov v jednoduchom účtovníctve? To sa dozviete v ďalšej časti nášho seriálu.

Prinášame ďalšiu čast z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Účtovanie preddavkov na zdravotné poistenie

Žívnostník Adam Sklár dostal už zo svojej zdravotnej poisťovne informáciu, že výška jeho preddavku na zdravotné poistenie je 56,35 €, ktoré bude musieť mesačne platiť do svojej zdravotnej poisťovne.

Tento svoj záväzok musí subjekt využívajúci jednoduché účtovníctvo zapísať do knihy záväzkov.

Zaúčtovať treba aj poplatok za vedenie účtu

Preddavok na poistné sa platí vždy do 8. dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac – to znamená napríklad za mesiac jún do 8. júla. V prípade, že splatnosť pripadá na víkend, banka prostriedky z účtu väčšinou odpíše ešte v piatok.

V deň, kedy prebehne úhrada, je potrebné ju zapísať do Peňažného denníka ako Výdaj z účtu –  výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca „PLATBY DO FONDOV“.

Zaúčtovanie poplatku za vedenie účtu

Po skončení kalendárneho mesiaca prišiel pánovi Sklárovi výpis z účtu. Spolu s ním sme účtovali každú úhradu hneď po jej vykonaní. Teraz ich skontroluje podľa výpisu a zaúčtuje poplatok za vedenie účtu v sume 4,50 € do Peňažného denníka ako Výdaj z účtu –  výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca „VÝDAVOK ZA SLUŽBY“.

Výpis z účtu založí do ďalšieho zakladača „BANKA“

V polici na účtovné doklady tak živnostníkovi Sklárovi k trom zakladačom:

 • POKLADŇA
 • DODÁVATEĽSKÉ FAKTÚRY
 • ODBERATEĽSKÉ FAKTÚRY
 • pribudol ďalší BANKA

Ako účtovať odvody na sociálne poistenie

Keďže náš fiktívny živnostník začal podnikať v roku 2014, nemusí preto platiť odvody na sociálne poistenie do 30. 6. 2015. Na základe podaného daňového priznania za rok 2014 a hrubého zdaniteľného príjmu sa určí, či mu od 1. 7. 2015 vznikne povinné poistenie na sociálne poistenie.

Ktoré SZČO sú od 1.7.2014 povinne poistené v Sociálnej poisťovni?

 • Od  1.7.2014 sú povinne poistené v Sociálnej poisťovni SZČO, ktoré dosiahli za rok 2013 hrubý zdaniteľný príjem vyšší ako 4 830 eur.
 • Ak úhrn príjmov v daňovom priznaní za rok 2013 nepresiahol sumu 4 830 eur alebo podnikateľ nepodával daňové priznanie, nie je od 1.7.2014 povinne poistený v Sociálnej poisťovni.
 • Ak mal podnikateľ predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2013 a príjem prekročil hranicu 4 830 eur, povinné poistenie mu vzniká až od 1. októbra 2014 a trvá do 30. septembra 2015.

Samotná výška poistného sa od 1.7.2014 počíta takto

 • k čiastkovému základu dane (príjmy mínus výdavky = čiastkový základ dane) pripočítajú preukázateľne zaplatené odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne,
 • upravený základ dane sa vydelí 12-timi (12 = počet mesiacov v roku),Pozn.: Upravený základ dane sa vždy delí 12-timi, a to aj v prípade, ak podnikateľ v roku 2013 nepodnikal celý rok, ale len niekoľko mesiacov.
 • výsledok vydelíme koeficientom: 1,6 (v roku 2014) (v roku 2015 a v ďalších rokoch 1,486)
 • tým získame mesačný vymeriavací základ pre odvody do Sociálnej poisťovne za mesiace júl 2014 až jún 2015. Ak výsledná suma nedosahuje najmenej 402,50 eura, upraví sa na minimálny  vymeriavací základ v roku 2014, ktorým je suma 402,50 eur . Od januára 2015 sa musí upraviť na 412 eur (minimálny vymeriavací základ v roku 2015).

TIPY na online kalkulačky:

Z tohto vymeriavacieho základu počítame poistné do jednotlivých fondov:

Poistenie Výška v % z vymeriavaceho základu podnikateľa
Nemocenské poistenie 4,4 %
Starobné poistenie* 18 %
Invalidné poistenie 6 %
Poistenie v nezamestnanosti** 2 %
Rezervný fond solidarity 4,75 %

* ak je v 2. pilieri dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti

** dobrovoľné (nemusí platiť podnikateľ)

Poistné na invalidné poistenie neplatí samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

TIPY na praktické e-booky:

Poistenie v nezamestnanosti je nepovinné. Kto nechce, nemusí ho platiť. V tom prípade, ale nebude mať nárok na podporu v nezamestnanosti v prípade, že ukončí živnosť a stane sa nezamestnaným evidovaným na Úrade práce.

V prípade, že by sme potrebovali zaúčtovať platbu poistného na sociálne poistenie, urobíme to rovnako ako v prípade zdravotného poistenia.

POZOR: Adam Sklár bude túto situáciu riešiť po podaní Daňového priznania za rok 2014 k dátumu 1.7.2015, ak jeho hrubý príjem zo živnosti presiahne 4 944 €.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako študentPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsahSlobodné povolanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X