Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zaúčtovať zálohovú a ostrú faktúru v jednoduchom účtovníctve

Ako zaúčtovať zálohovú a ostrú faktúru v jednoduchom účtovníctve
Ilustračné foto: Stock - photo
28. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Aká administratíva z pohľadu jednoduchého účtovníctva vás čaká po prijatí objednávky? Aké je účtovanie zálohových faktúr v jednoduchom účtovníctve? Ako správne zaúčtovať objednávku, zálohovú faktúru, vyúčtovaciu faktúru v jendoduchom účtovníctve si ukážeme v tejto časti seriálu.

Prinášame ďalšiu čast z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Cenová ponuka, objednávka, vystavenie zálohovej a vyúčtovacej faktúry

Živnostník Adam Sklár na základe inzercie získal zaujímavú objednávku – oprava a výmena elektroinštalácie v miestnom Klube dôchodcov. Požiadali ho o obhliadku a vypracovanie cenovej ponuky.

Na základe tejto cenovej ponuky dostal objednávku na práce so svojpomocným drážkovaním a sekaním v celkovej cene 731,- €. V tomto prípade slúži objednávka ako zmluva, pri väčších zákazkách môže byť spísaná zmluva o dielo. Poďme sa pozrieť, ako prebehne účtovanie zálohovej faktúry v jednoduchom účtovníctve.

Ako zaúčtovať (zaevidovať) zálohovú faktúru a zúčtovať príjem

Dodávateľ Adam Sklár vystaví zálohovú faktúru, ktorú zapíše do knihy pohľadávok. Po úhrade zálohovej faktúry bankovým prevodom, tento príjem na bankový účet zapíše do peňažného denníka ako príjem ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v peňažnom denníku  „PREDAJ VÝROBKOV A SLUŽIEB“.

Zálohovú faktúru spolu s cenovou ponukou a objednávkou pán Sklár založí do zakladača » ODBERATEĽSKÉ FAKTÚRY.

Vyúčtovaciu faktúru vystaví až po ukončení prác. Teraz je potrebné nakúpiť materiál, vyplatiť a zaúčtovať dodávateľské faktúry, aby sa pán Sklár mohol venovať svojej práci.

Zaúčtovanie dodávateľských faktúr za materiál a bežné potreby k podnikaniu

Na to, aby mohol Adam Sklár začať práce na zákazke v Klube dôchodcov, musí nakúpiť elektroinštalačný materiál a nejaké prevádzkové potreby. Pre úsporu času sa rozhodol nakúpiť vo veľkoobchodnej predajni Iskra, kde získal aj ceny do cenovej ponuky.

Vystavili mu dodávateľskú faktúru, ktorú uhradil platbou kartou. Túto prijatú faktúru označí interným číslom, zapíše do  knihy záväzkov a založí do zakladača » DODÁVATEĽSKÉ FAKTÚRY.

Alternatíva v postupe účtovania

Podľa § 12 ods. 5 postupov účtovanie v jednoduchom účtovníctve, sa platba kartou účtuje Interným dokladom cez priebežné položky, t.j. v čase uskutočnenia úhrady platobnou kartou v Peňažnom denníku v stĺpci „PRIEBEŽNÉ POLOŽKY-VÝDAJ“ a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v stĺpci „ZÁSOBY“.

Na bankovom účte sa výdavok zúčtuje len vo vzťahu k priebežnej položke v Peňažnom denníku v stĺpci „PRIEBEŽNÉ POLOŽKY- PRÍJEM“ ako výdavok z bankového účtu a nie ku charakteru výdavku. To znamená, že nie je možné postupovať tak, že sa priamo z bankového účtu zúčtuje priamo výdavok podľa charakteru.

Toto je správny postup, ktorý je však v niektorých programoch ťažšie realizovateľný, pretože sa musí tento jeden účtovný prípad zaúčtovať až troma operáciami. Pre bežného účtovníka „samouka“ ide o menej zrozumiteľný spôsob a výsledný dopad na účtovný obraz firmy ani daňový dopad nie je rozdielny oproti postupu z praxe.

Alternatíva z praxe

Úhradu dodávateľskej faktúry formou platby kartou zaúčtuje pán Sklár ako výdaj z banky – výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v peňažnom denníku „ZÁSOBY“. Takéto účtovanie sa často kvôli zjednodušeniu robí v praxi a je bežne akceptované kontrolami.

Vzhľadom  na to tomu, že pán Sklár nie je platiteľ DPH a nevedie podvojné účtovníctvo, nie je vyslovene nutné, aby účtoval platbu kartou formou interného dokladu.

Ďalšie nákupy p. Sklára

Na ďalší nákup sa vybral do veľkoobchodného skladu, kde si zaobstaral veci potrebné k svojej práci:

  • pracovné rukavice, pracovnú obuv, montérky, vodováhy, metre, merače a iné drobné pracovné náradie a nástroje, ktoré zaplatil v hotovosti v sume 48,50 € oproti dokladu vystavenému z ERP.

Tento doklad takisto musí prefotiť a spolu s kópiou a  vypísaným výdajovým pokladničným dokladom po zaúčtovaní ako výdaj v hotovosti – výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v  peňažnom denníku „ZÁSOBY“ vloží do zakladača » POKLADŇA.

Prečo je potrebné doklady z ERP prefotiť a odkladať spolu s kópiou

Podľa metodického pokynu Finančného riaditeľstva nielen uchovávané doklady z ERP, ale aj faktúry a ostatné účtovné doklady musia byť čitateľné ľudským okom. Podmienka čitateľnosti dokladov nie je splnená, ak sú údaje na nich nečitateľné, čo môže byť spôsobené nesprávnym uchovávaním faktúr, prípadne použitím netrvanlivej tlačiarenskej techniky.

TIP: Základné pravidlá pre podnikateľa pri archivácii dokumentov

Živnostník je povinný zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovné záznamy – teda účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh musí živnostník, ktorý nie je platca DPH a nikoho nezamestnáva, uchovávať počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

Vystavenie vyúčtovacej faktúry a jej úhrada

Živnostník Adam Sklár dokončil zákazku – opravu a výmenu elektroinštalácie v miestnom Klube dôchodcov. Vystaví vyúčtovaciu faktúru, ktorú môže zapísať do knihy pohľadávok dvoma spôsobmi:

  • ako čiastkový záväzok len vyúčtovanie alebo
  • ako celkový záväzok s odpočítaním úrady zálohovej faktúry

Po jej úhrade bankovým prevodom zapíše tento príjem na bankový účet do peňažného denníka ako príjem ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v peňažnom denníku  „PREDAJ VÝROBKOV A SLUŽIEB“.

Vyúčtovaciu faktúru pán Sklár založí do zakladača » ODBERATEĽSKÉ FAKTÚRY.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako študentPodnikám ako umelecPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na internetePodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X