Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zaúčtovať faktúry za telefón a platby prostredníctvom mobilu v jednoduchom účtovníctve

Vysmiaty muž telefonuje na jachte
Fotobanka Pixmac
29. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako správne zaúčtovať faktúru za telefón, prevod zo súkromného účtu na firemný? Ako zaúčtovať platby vykonané cez mobilný telefón v jednoduchom účtovníctve si ukážeme v tejto časti seriálu. Podobné to ale môže byť aj vtedy, ak ide o účtovanie mobilného telefónu v podvojnom účtovníctve alebo účtovanie telefónu na splátky.

Prinášame ďalšiu čast z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Čo musí faktúra obsahovať?

Náš fiktívny živnostník, ktorého zasväcujeme do tajov jednoduchého účtovníctva, navštívil hneď po založení živnosti telekomunikačného operátora BlackCom, aby si zriadil paušál na telefonovanie. Potreboval k tomu živnostenský list a Daňové identifikačné číslo (DIČ). Do oprávnených výdavkov ovplyvňujúcich základ dane môže výdavky za telekomunikačné služby uplatniť pán Sklár vtedy, keď operátor vystaví faktúru, ktorá obsahuje všetky potrebné náležitosti.

Faktúra od dodávateľa musí spĺňať všetky potrebné náležitosti

  • meno a priezvisko dodávateľa, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodal,
  • meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba
  • poradové číslo faktúry,
  • dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
  • dátum vyhotovenia faktúry,
  • množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
  • základ dane pre každú sadzbu dane (DPH), jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
  • uplatnenú sadzbu dane alebo oslobodenie od dane; pri oslobodení od dane sa uvedie odkaz na ustanovenie zákona o DPH alebo smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení alebo slovná informácia „dodanie je oslobodené od dane“,
  • výšku dane (DPH) spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť, okrem výšky dane uplatnenej podľa osobitnej úpravy v § 66 zákona o DPH.

Tieto isté údaje musí uviesť aj na svojej vystavenej faktúre aj Adam Sklár. Keďže nie je platiteľ DPH, náležitosti o DPH sa ho netýkajú – uvádza na faktúre len jednotkovú cenu, počet jednotiek a celkovú cenu.

Paušál na telekomunikačné služby si môže dať Adam Sklár prepísať na živnosť. Musí však byť pripravený na to, že daňová kontrola môže zisťovať, či všetky výdavky za tieto služby boli vykonané v súvislosti s podnikaním. Ak potrebuje k svojmu podnikaniu živnostník aj internetové pripojenie, môže si ho u poskytovateľa nechať prepísať rovnako na živnosť a hradiť ho ako podnikateľský výdavok.

Pozor: SIM karta na dobíjanie – teda nákup dobíjacích kupónov, alebo akékoľvek iné dobíjanie neodporúčam uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci základ dane. V zákone vyslovene zákaz používania tejto karty nie je, ale práve kvôli preukázaniu hovorov súvisiacich s podnikaním a ich uznaniu do výdavkov/nákladov sa odporúča paušál – teda fakturácia operátora na podnikateľský subjekt.

V prípade kontroly často pracovníci Daňového úradu žiadajú výpis hovorov, čo pri kartách na dobíjanie operátor nie je schopný vystaviť. Iní kontrolóri zasa akceptujú karty na dobíjanie v prípade, že telefón, v ktorom je používaná,  je evidovaný ako majetok firmy – táto požiadavka je dosť sporná, keďže akákoľvek SIM karta sa dá premiestniť do takmer akéhokoľvek telefónu.

Zaúčtovanie faktúry za telefón a presun prostriedkov zo súkromného účtu

Po mesiaci využívania služieb prišli Adamovi faktúry za používanie telekomunikačných a internetových služieb. Tieto označil internými číslami a zapíše do knihy záväzkov.

Pán Adam však zistil, že na to, aby uhradil faktúry z účtu (napr. cez internetbanking alebo teleplatbu), nemá na bankovom účte dostatok prostriedkov. Nemá čas ísť osobne do banky a vložiť peniaze z firemnej hotovosti, tak sa rozhodol, že presunie vlastné prostriedky vo výške 20,00 € zo súkromného účtu na firemný účet ako vklad podnikateľa.

Tento príjem zaúčtuje do stĺpca v peňažnom denníku„PRÍJEM NEOVPLYVŇUJÚCI ZÁKLAD DANE“.

Služby uhrádzané cez mobilný telefón

Po preštudovaní faktúr vidíme, že pán Sklár uhrádzal cestovné MHD formou SMS, a tiež predplatné článkov na našom internetovom portáli pre podnikateľov Podnikam.SK. Tieto výdavky musí posúdiť vzhľadom k daňovému uplatneniu.

Predplatné článkov je výdavok na dosiahnutie príjmov zo živnosti, umožňuje získavanie informácií o podnikaní, účtovaní, odvodoch a daniach.

Pri úhrade predplatného formou SMS bola vystavená aj faktúra. Túto pán Sklár zaeviduje v knihe záväzkov so zápisom úhrady faktúrou BlackCom a výdavkom z účtu BU 14/10. Takto je jasné, že suma uvedená vo faktúre BlackComu je za predplatné Podnikam.SK a faktúru z Podnikam.SK netreba hradiť.

Cestovné MHD bol súkromný výdavok, preto ho pri úhrade v peňažnom denníku musí rozúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane do stĺpca v peňažnom denníku „VÝDAVOK INÉ “.

Úhradu za telekomunikačné služby spolu s úhradou za predplatné, a tiež úhradu faktúry za internet zaúčtuje Adam ako výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v peňažnom denníku „VÝDAVOK ZA SLUŽBY“.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na internetePodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X