- Podnikam.sk
- Články
- Ako zvládnuť živnostenské skúšky
- Ako začať podnikať
- V čom podnikať
- Ako zvládnuť živnostenskú skúšku: Stavebný stolár
Ako zvládnuť živnostenskú skúšku: Stavebný stolár
Na prevádzkovanie viazanej živnosti je potrebná odborná spôsobilosť. Podľa živnostenského zákona musí odbornosť overiť inštitúcia s oprávnením. Po úspešnom absolvovaní získa absolvent osvedčenie o úplnej kvalifikácii. Na jeho základe môže požiadať o vydanie živnostenského oprávnenia.
Stavebný stolár
Má vedieť
– Zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochrany pred požiarom, hygieny práce a osobné ochranné pracovné pomôcky pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
– Technickú dokumentáciu, výkresy a kusovníky používané v odbore, značenie materiálov a vie sa orientovať v technických podkladoch pre výrobu stavebno-stolárskych výrobkov, odbornú terminológiu.
– Druhy, rozdelenie, časti a konštrukcie okien, dverí, schodov, drevených podláh a obkladov stien a stropov.
– Antropometrické a environmentálne hľadiská konštrukcií okien, dverí, schodov, drevených podláh a obkladov stien.
– Význam a zásady tvorby kusovníka, výpočet spotreby materiálu a súčiastok na výrobu stavebno-stolárskych výrobkov.
– Druhy drevín, ich stavbu, vlastnosti, použitie, chyby dreva, rastlinných a živočíšnych škodcov dreva, skladovanie reziva.
– Sortiment drevárskej prvovýroby, druhy a výrobu konštrukčných materiálov na báze dreva, brúsiace a tmeliace materiály, lepidlá a materiály na povrchovú úpravu na výrobu stavebno-stolárskych výrobkov.
– Kovy, plasty, sklo a obalové materiály používané pri výrobe, skladovaní a doprave stavebno-stolárskych výrobkov.
– Konštrukčné spoje, spojovacie prostriedky, súčiastky a kovanie na výrobu stavebno-stolárskych výrobkov.
– Výber materiálu, meranie, kreslenie a orysovanie dielcov na výrobu stavebno-stolárskych výrobkov.
– Postup ručného opracovania dreva a veľkoplošných konštrukčných materiálov rezaním, hobľovaním, vŕtaním, dlabaním, sústružením, brúsením a pilovaním.
– Postup strojového opracovania dreva a veľkoplošných materiálov rezaním, vŕtaním, zrovnávaním, hrúbkovaním, frézovaním, sústružením rôznych profilov a spojov, sústružením, CNC zariadenia a technológie.
– Druhy nástrojov, náradia, mechanizovaného náradia a pomôcok, ich príprava, údržba a zásady ich použitia pri ručnom opracovaní dreva a veľkoplošných materiálov.
– Drevoobrábacie stroje, nástroje, ich príprava, údržba a zásady ich použitia pri strojovom opracovaní dreva a veľkoplošných materiálov pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
– Zariadenia na lisovanie a lisovacie prípravky, zariadenia na povrchovú úpravu dreva, balenie, sušenie a hydrotermickú úpravu dreva.
– Postup prípravy materiálov aj zásady lepenia, dyhovania, laminovania, lisovania, nanášania náterových hmôt, tmelenia, bielenia, morenia, leštenia, sušenia a hydrotermickej úpravy dreva pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
– Postup montáže, demontáže, opravy a balenia stavebno-stolárskych výrobkov.
– Postupy posudzovania kvality prác.
– Postupy zaznamenávania technických údajov a výsledkov práce.
– Spôsoby spracovania, využitia a likvidácie odpadov pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
Má ovládať
– Dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochrany pred požiarom, hygieny práce, používať hasiace prístroje a osobné ochranné pracovné pomôcky.
– Čítať a vypracovať technickú dokumentáciu, výkresy a kusovníky používané v odbore, používať odbornú terminológiu.
– Určiť druhy, časti a konštrukcie drevených okien, dverí, schodov, drevených podláh, obkladov stien a stropov podľa výkresovej dokumentácie aj konkrétnych stavebno-stolárskych výrobkov.
– Navrhnúť rozmery, základnú konštrukciu skriňového, stolového, sedacieho, lôžkového, pracovného a doplnkového nábytku.
– Rozpoznať sortiment drevárskej prvovýroby, druhy konštrukčných materiálov na báze dreva, ich použitie, druhy drevín – ich stavbu, vlastnosti, chyby dreva a škodcov dreva.
– Posudzovať kvalitu používaných materiálov na zhotovenie stavebno-stolárskych výrobkov.
– Vypočítať spotrebu materiálu na zhotovenie jednotlivých druhov stavebno-stolárskych výrobkov podľa výkresovej dokumentácie alebo vlastného návrhu výrobku.
– Vybrať a pripraviť si vhodné materiály, merať, orysovať a rozkresliť súčiastky a dielce stavebno-stolárskych výrobkov podľa výkresovej dokumentácie.
– Navrhnúť a zhotoviť konštrukčné spoje používané pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
– Navrhnúť a spájať materiály drevenými, kovovými a plastovými spojovacími prostriedkami používanými pri výrobe stavebno-stolárskych výrobkov.
– Navrhnúť a realizovať vhodný pracovný postup pre výrobu stavebno-stolárskeho výrobku vrátane povrchovej úpravy, montáže, demontáže a opravy jednotlivých druhov konštrukcií stavebno-stolárskeho výrobku.
– Navrhnúť a používať vhodné ručné a mechanizované náradie, nástroje a pomôcky na opracovanie a spájanie dreva, materiálov na báze dreva, kovov, skla a plastov.
– Obsluhovať a vykonávať nastavenie a údržbu strojov a zariadení používaných pri sušení, lisovaní, strojovom opracovaní, povrchovej úprave, montáži a oprave stavebno-stolárskeho výrobku.
– Opracovávať ručne (rezaním, hobľovaním, tvarovaním, sústružením, dlabaním, vŕtaním a brúsením), strojovo alebo na mechanizovaných linkách drevo, materiály na báze dreva, kovy a plasty podľa výkresovej dokumentácie.
– Stanoviť vlhkosť dreva výpočtom.
– Vypočítať spotrebu lepidla a prídavných látok pri dyhovaní.
– Rozpoznať znaky kvality hotového stavebno-stolárskeho výrobku.
– Zaznamenávať technické údaje a výsledky práce.
– Navrhnúť vhodný spôsob recyklácie materiálov a postup nakladania s odpadom z výroby a montáže stavebno-stolárskych výrobkov.
Skúšky
Teória
– Aktuálne pracovné predpisy BOZP, hygieny práce, ochrany pred požiarom, ochrany životného prostredia, súvisiace s výrobou stavebno-stolárskych výrobkov.
– Osobné ochranné prostriedky pri ručnom a strojovom opracovaní dreva, hasiace prístroje podľa druhu haseného materiálu alebo zariadenia.
– Technická dokumentácia, výkresy a kusovníky používané v odbore, značenie materiálov, odborná terminológia podľa zadania.
– Druhy a typy, konštrukcie a rozmery používaných stavebno-stolárskych výrobkov: okien, dverí, schodov, drevených podláh a obkladov stien podľa zadania.
– Kusovník – vypočítanie spotreby materiálu a súčiastok na výrobu stavebno-stolárskeho výrobku podľa zadania.
– Sortiment drevárskej prvovýroby, druhy a výroba konštrukčných materiálov na báze dreva, brúsiace a tmeliace materiály, lepidlá a materiály na povrchovú úpravu na výrobu nábytku podľa zadania.
– Kovy, plasty, sklo a obalové materiály používané pri výrobe, skladovaní a doprave stavebno-stolárskeho výrobku podľa zadania.
– Uvedenie pracovného postupu, potrebných materiálov a zariadenia pre výrobu daného stavebno-stolárskeho výrobku podľa predloženej výkresovej dokumentácie.
– Pomenovanie druhov konštrukčných spojov, spojovacích prostriedkov a kovania v stavebno-stolárskom výrobku podľa zadania.
– Vysvetlenie postupov technologickej prípravy materiálov vysúšaním a laminovaním.
– Vysvetlenie postupov ručného obrábania materiálov rezaním, hobľovaním, sústružením, tvarovaním, dlabaním, vŕtaním a brúsením ručnými nástrojmi podľa predloženej výkresovej dokumentácie.
– Vysvetlenie postupov strojového obrábania určených druhov materiálov z dreva alebo polotovarov zhotovených na báze dreva alebo plastických hmôt rezaním, hobľovaním, frézovaním, vŕtaním, brúsením na drevoobrábacích strojoch alebo mechanizovaných linkách.
– Pomenovanie ručných elektrických a pneumatických strojčekov používaných vo výrobe stavebno-stolárskych výrobkov, ich použitie, príprava a údržba.
– Postup nanášania náterových látok natieraním ručne, máčaním, striekaním a polievaním.
– Postup nastavovania drevoobrábacích strojov a zariadení a vykonávania bežnej údržby strojov a nástrojov.
– Postup povrchovej úpravy výrobkov morením, bielením, nanášaním tmelov, emailov a lakov strojovo a ručne.
– Návrh vhodných nástrojov, náradia, pomôcok a meradiel na výrobu zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie.
– Postup výroby jednoduchého výrobku z dreva podľa technickej dokumentácie ručným alebo strojovým opracovaním.
– Postup výroby zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie ručným alebo strojovým opracovaním.
– Postup montáže, demontáže alebo osadzovania stavebno-stolárskeho výrobku podľa zadania.
– Postup práce na výrobu zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie.
– Postup opravy alebo rekonštrukcie určeného stavebno-stolárskeho výrobku.
– Postup zaznamenávania technických údajov a výsledkov práce.
– Posudzovanie kvality vykonaných prác podľa zadania.
– Postup nakladania s odpadom z výroby a montáže stavebno-stolárskych výrobkov.
Prax
– Dodržiavanie aktuálnych pracovných predpisov BOZP, hygieny práce, ochrany pred požiarom a ochrany životného prostredia súvisiace s výrobou nábytku (práce podľa zadania).
– Výber a použitie vhodného hasiaceho prístroja na hasenie určeného materiálu alebo zariadenia, osobných ochranných prostriedkov podľa určenej operácie a strojného zariadenia (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Čítanie technickej dokumentácie, výkresov a kusovníkov používaných v odbore, čítať technické podklady pre výrobu stavebno-stolárskeho výrobku, odborná terminológia (praktické predvedenie).
– Vypracovanie kusovníka a normy spotreby materiálov na zhotovený výrobok podľa zadania (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Určenie vzoriek drevín podľa makroskopických znakov (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Určenie základných rezov dreva podľa vzoriek (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Určenie chýb dreva vzniknutých vplyvom rastu podľa vzoriek (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Určenie chýb dreva vzniknutých živočíšnymi a rastlinnými škodcami podľa vzoriek (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Určenie druhov konštrukčných materiálov z dreva podľa vzoriek (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba správneho druhu a postupu, materiálov, nástrojov, náradia, a pomôcok na ručné a mechanizované opracovanie dreva používaných pri zhotovení nábytku podľa predloženej výkresovej dokumentácie (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba správneho druhu a postupu strojového obrábania určených druhov materiálov z dreva alebo polotovarov zhotovených na báze dreva na drevoobrábacích strojoch alebo mechanizovaných linkách (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Návrh a voľba správneho postupu nanášania náterových látok na zvolený stavebno-stolársky výrobok (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Vypočítanie vlhkosti dreva podľa zadania (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Vypočítanie spotreby lepidla a prídavných látok pri dyhovaní (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba správneho postupu montáže, demontáže alebo osadzovania určeného stavebno-stolárskeho výrobku (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba správneho postupu opravy alebo rekonštrukcie určeného stavebno-stolárskeho výrobku (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba postupu práce na výrobu zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Voľba a používanie vhodných nástrojov, náradia, pomôcok a meradiel na výrobu zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Zhotovenie jednoduchého výrobku z dreva podľa technickej dokumentácie ručným alebo strojovým opracovaním (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Zhotovenie zložitejšieho výrobku podľa technickej dokumentácie ručným alebo strojovým opracovaním (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Zaznamenanie technických údajov a výsledkov práce (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Posúdenie kvality vykonaných prác (praktické predvedenie so zdôvodnením).
– Nakladanie s odpadom z výroby a montáže (praktické predvedenie so zdôvodnením).