Aký je na Slovensku dopyt po priemyselných priestoroch?
Na konci druhého kvartálu tohto roka bola moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku na úrovni 1,58 miliónov metrov štvorcových.
Informovala o tom poradenská spoločnosť JLL. V tomto období bolo dodaných približne 12 680 metrov štvorcových novej plochy, a to v rámci projektu Senec Logistics od developerskej spoločnosti Goodman, ktorá dokončila výstavbu dvoch nových logistických hál B1 a B2. Ako ďalej JLL informuje, približne 50 % tejto plochy si prenajala logistická spoločnosť Kuehne Nagel.
Najväčším priemyselným regiónom je podľa informácií zverejnených JLL aj naďalej širšie okolie Bratislavy s podielom 60 %. „Aktuálne máme vo výstavbe vyše 157 tisíc metrov štvorcových novej priemyselnej plochy. Až 97 % smeruje práve do širšieho okolia hlavného mesta, čím sa pozícia tejto časti Slovenska z pohľadu priemyselného trhu posilní ešte markantnejšie,“ povedal vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností Samuel Šporka.
V súčasnosti sú vo výstavbe dve priemyselné haly v Devínskej Novej Vsi s plochou 18 tisíc metrov štvorcových a nová hala v rámci P3 parku v Lozorne s výmerou 16 750 metrov štvorcových. Najväčší stavebný rozvoj je podľa JLL v Lozorne s podielom 42 %, nasleduje Senec s podielom 28 %, ďalej Malacky s podielom 18 % a Bratislava s podielom 12 %. Zvyšné 3 % plochy sú situované v regióne západného Slovenska.
Dopyt po priemyselných priestoroch na Slovensku podľa JLL rastie. Nasvedčuje tomu trend tzv. built-to-suit projektov a špekulatívneho developmentu, čiže výstavby bez vopred zazmluvnených nájomcov.
Ako ďalej JLL uviedla, aktivitu na trhu v druhom kvartáli poháňali najmä nové zmluvy. Takmer 50 tisíc metrov štvorcových z celkového objemu transakcií 75 tisíc metrov štvorcových predstavovali nové kontrakty. Ide o približne 43-percentný nárast oproti rovnakému kvartálu minulého roka a približne 7-percentný pokles oproti prvému kvartálu 2016.
“Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, no rovnako nárast záujmu sledujeme aj u spoločností, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Očakávame ďalší rekordný záver roka podporený jednak lízingovou aktivitou a rovnako novou výstavbou,” uviedol Šporka.
Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvom polroku tohto roka dosiahol úroveň 310 miliónov eur. Podľa JLL ho mali zabezpečiť najmä noví trhoví hráči, ktorí investovali v rámci všetkých sektorov komerčných nehnuteľností.
Na konci druhého kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 3,81%. Prevažná väčšina existujúcich prázdnych priemyselných a logistických priestorov sa nachádza v širšom okolí Bratislavy s plochou vyše 48 tisíc metrov štvorcových. Nasledovali regióny západného Slovenska s plochou 9 000 metrov štvorcových, východného Slovenska s plochou 2 000 metrov štvorcových a stredného Slovenska s plochou 1 000 metra štvorcových.
Nájomné podmienky zostali v druhom kvartáli podľa JLL stabilné. Súčasná trhová situácia v Bratislave a okolí je pre nájomcov priaznivejšia, zatiaľ čo v ostatných regiónoch Slovenska sú vo výhodnejšom postavení prenajímatelia, keďže do oblastí neprichádza takmer žiaden špekulatívny development. „Aj napriek snahe developerských spoločností uspokojiť existujúci dopyt očakávame pokračujúci rast cien nájmov a mieru neobsadenosti udržanú na aktuálnej nízkej úrovni,” dodal Šporka.