Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Atraktivita Slovenska pre zahraničných investorov klesá

Atraktivita Slovenska pre zahraničných investorov klesá
Fotobanka Pixmac
26. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Príťažlivosť lokality znížili najmä reformy v daňovom a pracovnom práve.
 
Podľa februárového prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) očakáva väčšina zo 187 oslovených zahraničných firiem, že sa stav našej ekonomiky v tomto roku ešte zhorší.
 

Problémy investorov: korupcia, právo, dane

Investori sú nespokojní predovšetkým s vývojom v oblasti boja proti korupcii a kriminalite, zvýšenou netransparentnosťou pri verejnom obstarávaní, či veľmi slabou vymožiteľnosťou práva. Kriticky hodnotia aj zrušenie rovnej dane a zvýšenie dane právnických osôb. „Daňový systém, ako aj daňové zaťaženie sa pre investorov z pôvodného pozitívneho lokálneho faktoru zmenil na negatívny,“ povedal Vladimír Slezák, prezident SNOPK a generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti Siemens v Bratislave. Obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Patrick Sagmeister poznamenal, že v rámci diskusie o daňovom zaťažení treba zohľadniť aj ostatné krajiny. „Faktom totiž je, že v rámci európskeho porovnania je daňová záťaž nižšia,“ skonštatoval. 
 
Slovensko tak investorov v súčasnosti láka najmä pre členstvo v EÚ, či dostupnosť a kvalitu lokálnych dodávateľov. Firmy hodnotia pozitívne aj relatívne lacnú a produktívnu pracovnú silu. Na druhej strane hodnotia negatívne zmeny v Zákonníku práce a daňovo-odvodovú reformu. „Za vlády Ivety Radičovej vlády boli schválené zákony, ktoré zvyšovali flexibilitu pracovného trhu. Teraz tá spokojnosť išla až niekam do suterénu,“ povedal Markus Halt zo SNOPK. 
 
 
Hoci mnoho zahraničných spoločností znížilo v porovnaní s predchádzajúcim rokom svoje očakávania, na zamestnanosti by sa to výrazne odraziť nemalo. „Takmer 80 percent firiem by chcelo napriek ťažkej situácii pracovné sily udržať alebo aj rozšíriť,“ uviedol Slezák. Ako problematickú však hodnotia investori dostupnosť kvalifikovaných pracovníkov, za čo podľa nich môže najmä súčasný stav školstva. „Je to vec, ktorú treba jednoznačne zlepšiť,“ zhodujú sa. 
 
Po prvý raz ohodnotili účastníci v prieskume Slovenskú republiku ako nie najatraktívnejšiu destináciu v strednej a východnej Európe. Klesla na druhé miesto za Českú republiku. V porovnaní výsledkov prieskumov z rovnakého obdobia medzi zahraničnými investormi v 20 krajinách regiónu obsadilo Slovensko štvrté miesto za Poľskom, Českou republikou a Estónskom. „Slovensko je však stále krajinou s výborným podnikateľským prostredím a pre zahraničné firmy zostáva atraktívnym trhom,“ uviedol Sagmeister. Väčšina zahraničných spoločností by preto svoje investície na Slovensku zopakovala aj v súčasných podmienkach.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X