Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Autori a umelci a ich povinnosť platiť sociálne odvody

Autori a umelci a ich povinnosť platiť odvody
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Pohľad na logo Sociálnej poisťovňe. Bratislava, 22. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Ilustračné foto SITA
1. marca 2014 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Novým inštitútom od júla 2014 pre autorov a umelcov bude čestné vyhlásenie o skončení vykonávania činnosti autora a umelca, resp. o opätovnom začatí výkonu tejto činnosti.

Poistenie sa platí iba z aktívnych príjmov

Medzi príjmy, ktoré sa posudzujú pri vzniku, trvaní a zániku sociálneho poistenia autorov a umelcov ako samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) patria iba „aktívne“ príjmy autorov a umelcov, t. j. príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov – príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych diel a iných diel na vlastné náklady a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva (teda nie „pasívne“ príjmy).
 

 
Samozrejme platí, že ak má autor a umelec ešte aj iné oprávnenie na výkon podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (napríklad živnosť, licenciu, povolenie atď.) pre posúdenie vzniku, trvania alebo zániku jeho povinného poistenia SZČO sa posudzujú všetky jeho dosiahnuté príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
 
Prvýkrát sa príjmy autorov a umelcov posudzovali na účely vzniku povinného poistenia SZČO  k 1. júlu 2013, resp. k 1. októbru 2013, ak mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2012. Tým autorom a umelcom, ktorým povinné poistenie SZČO v roku 2013 vzniklo a za rok 2013 dosiahli príjem vyšší ako 4 830,00 eur, bude poistenie SZČO trvať aj po 30. júni 2014.
 
Tieto SZČO sa z poistenia neodhlasujú a neprihlasujú sa naň opätovne. Mení sa im však výška poistného, ktorú sú povinní platiť od júla 2014 (prvá splatnosť „nového“ poistného je v auguste 2014). Ak ale ich príjmy za rok 2013 sú rovné alebo nižšie sume 4 830,00 eur, poistenie SZČO im 30. júna 2014 (30. septembra 2014, ak majú za rok 2013 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania) zaniká a podávajú odhlášku z poistenia na tlačive Registračný list FO najneskôr do 8. júla 2014 (pri zániku poistenia 30. septembra 2014 – do 8. októbra 2014).
 

 
Autori a umelci, ktorí mali za rok 2012 nízke príjmy a v roku 2013 im nevznikla povinnosť platiť poistné, posúdia svoju odvodovú povinnosť v roku 2014. Ak mali za rok 2013 príjmy vyššie ako 4 830,00 eur, od 1. júla 2014 im vzniká povinnosť platiť poistné. Ak majú za rok 2013 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, táto povinnosť im vzniká od 1. októbra 2014.  
 
Na poistenie SZČO sú povinní sa prihlásiť na tlačive Registračný list FO najneskôr do 9. júla 2014 a začať platiť poistné, ktoré je prvýkrát splatné 8. augusta 2014 (pri vzniku poistenia od 1. októbra 2014 je povinný sa prihlásiť najneskôr do 9. októbra 2014 a poistné je prvýkrát splatné 10. novembra 2014). Ak autor alebo umelec ani za rok 2013 nemá príjmy vyššie ako stanovená hranica – 4 830,00 eur, naďalej neplatí poistné na sociálne poistenie ako SZČO.
 

Čestné vyhlásenie o začatí či skončení vykonávania činnosti autora a umelca

Novým inštitútom od júla 2014 pre autorov a umelcov bude čestné vyhlásenie o skončení vykonávania činnosti autora a umelca, resp. o opätovnom začatí výkonu tejto činnosti. Ak povinne poistený autor alebo umelec čestne vyhlási Sociálnej poisťovni, že prestal vykonávať činnosť autora alebo umelca, zanikne jeho povinné poistenie SZČO, a to najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.
 
Na druhej strane, ak autor alebo umelec začne opätovne vykonávať túto činnosť, uvedené preukáže Sociálnej poisťovni čestným vyhlásením a podľa výšky jeho príjmov za posudzovaný kalendárny rok môže dôjsť k vzniku jeho povinného poistenia SZČO odo dňa, od ktorého podľa jeho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPodnikám ako umelecSlobodné povolanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X