Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Až 77% ľudí nemá dôveru v slovenské súdnictvo

Až 77% ľudí nemá dôveru v slovenské súdnictvo
Fotobanka Pixmac
15. novembra 2011 Tlačiť

Podľa prieskumu, ktorý sme realizovali na Podnikam.SK v októbri až 84% respondentov sa domnieva, že slovenský právny systém „skôr nepodporuje“ spravodlivé riešenie súdnych sporov a 77% respondentov nemá dôveru v slovenské súdnictvo. Iba 3% respondentov si myslí, že náš právny systém podporuje spravodlivé riešenie sporov a 13% si myslí, že „skôr áno“. Kto môže za tento žalostný stav? Na túto otázku, nech si položí odpoveď každý sám.

 

Najhoršie na tom je obchodné a civilné právo

Podľa respondentov je najhoršia situácia v oblasti vymožiteľnosti  v obchodnom práve (42%),  civilnom práve (23%) a trestnom práve (17%).  Tento výsledok v prospech obchodného práva môže byť  spôsobený aj zameraním nášho portálu pre podnikateľskú klientelu.  Napriek tomu si až 81% respondentov myslí, že slovenské súdy sú od niečoho alebo niekoho závislé.

 

Každý druhý už bol raz účastníkom súdneho sporu

Až 56% respondentov uviedlo, že už niekedy boli účastníkmi súdneho sporu. 56% z  nich (účastníkov súdneho sporu) uviedlo, že súdny spor aj vyhrali, no napriek tomu ich pohľadávka nebola uspokojená v plnej resp. žiadnej výške. Na otázku ako dlho trval (trvá) súdny spor, najviac respondentov (43%) uviedlo 1-3 roky,  3-5 rokov uviedlo 17% respondentov a nad 5 rokov spolu s dĺžkou trvania súdneho sporu do 1 roka zhodne po 19% respondentov.

 

Na otázku či ste sa stretli s korupciou na súdoch sa kladne vyjadrilo až 51% opýtaných.

 

Náklady na súdny spor sú vysoké

Chcete sa dožadovať vlastných práv a nič iné vám nezostáva, iba ísť do súdneho sporu? Poznáte to, napriek tomu, že máte pravdu a ste presvedčený, že vyhráte súdny spor, musíte si pekne hlboko siahnuť do vrecka. Všetko najskôr vyfinancovať (dokazovacie materiály, právnikov, poplatky atď.). Možno aj práve preto sú podľa opýtaných náklady spojené so súdnym sporom „skôr vysoké až vysoké“,  takto sa vyjadrilo 87% opýtaných. Za primerané ich považuje 11% respondentov.

 

Na otázku „Ako často podľa Vás dochádza k administratívnym a procesným chybám zo strany sudcov/súdov“ sa až 71% respondentov vyjadrilo – veľmi často, 20% primerane, 17% sa nevedelo vyjadriť. Iba jedno percento respondentov sa domnieva – že skoro vôbec nedochádza k pochybeniam zo strany sudcov/súdov. Podľa opýtaných 94% si myslí, že obyčajný občan (bez konexií a peňazí) nemá dostatočné možnosti na spravodlivé riešenie jeho súdneho sporu!!!

 

Rozhodovať do 6 mesiacov

Mať rozhodnutie súdu do 6 mesiacov, takto by si to predstavovala asi väčšina z nás, podľa prieskumu až 58% respondentov. Rozhodnutie do 1 roka by postačilo ďalším 33% respondentom.

 

Prieskum sa realizoval na internete v októbri  2011 na vzorke 203 respondentov.

 

Tiež by vás mohlo zaujímať:

TV relácia Lampa – O korupcii v slovenskom súdnictve (august 2011)

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X