Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bankové vklady podnikov v minulom roku rástli

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vklady rástli podľa NBS aj napriek klesajúcej úrokovej miere, ktorá okrem pár výkyvov klesá už nepretržite tri roky.

Objem vkladov k decembru 2014 narástol na 10,5 mld. eur

Bankové vklady podnikov rástli takmer počas celého roka 2014. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska (NBS), najvýraznejšie rástol objem vkladov v prvých troch štvrťrokoch, a to v prípade netermínovaných aj termínovaných vkladov.

Objem vkladov k decembru 2014 narástol na 10,5 mld. eur. „Spomalenie rastu v posledných troch mesiacoch roka spôsobil pomerne výrazný pokles v objeme termínovaných vkladov, ktorý je však v historickom vývoji pomerne častým javom,“ skonštatovala centrálna banka.

Vklady rástli podľa NBS aj napriek klesajúcej úrokovej miere, ktorá okrem pár výkyvov klesá už nepretržite tri roky. Ku koncu roka dosiahla priemerná úroková sadzba pri vkladoch hodnotu 0,21 %, z toho 0,06 % pri netermínovaných vkladoch a 0,55 % pri termínovaných vkladoch.

Z pohľadu štruktúry vkladov sa neudiali podľa národnej banky výrazné zmeny. Naďalej dominujú netermínované vklady s podielom viac ako 70 % z celkových vkladov. 

Neistá situácia v podnikovom sektore naďalej podľa NBS limitovala výraznejšie zlepšenie vo vývoji kreditného rizika. Pomerne priaznivý vývoj ukazovateľov ekonomického sentimentu a podnikateľskej dôvery spolu s oživením ekonomickej aktivity na Slovensku a aj v eurozóne bol v kontraste s postupným slabnutím exportu, tržieb a poklesom objednávok v priemysle.

Budúci vývoj je tak podľa centrálnej banky naďalej podmienený vývojom makroekonomickej situácie, ktorý stále podlieha komplikovanej situácii v EÚ a pretrvávajúcemu geopolitickému napätiu. Pretrvávajúce prostredie nízkych úrokových sadzieb ďalej pozitívnym spôsobom vplývalo na schopnosť podnikov splácať úvery.

Tento efekt nízkych sadzieb so sebou nesie podľa NBS aj určité riziká, a to v podobe straty možnosti ďalšieho zníženia úrokových sadzieb v reakcii na prípadný negatívny šok vo vývoji tržieb, tak ako to bolo na prelome rokov 2008 a 2009. Úverové zaťaženie v prvých troch štvrťrokoch roka 2014 klesalo, a to hlavne vplyvom poklesu objemu úverov a úrokových sadzieb pri pomerne nevýraznej medziročnej dynamike tržieb.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X