Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát otvára šancu pre podnikateľov zbaviť sa daňových sankcií

Štát otvára šancu pre podnikateľov zbaviť sa daňových sankcií
Minister financií Peter Kažimír prichádza na rokovanie 28. schôdze vlády SR. Bratislava, 3. október 2012. Foto: SITA/Marián Peiger Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
15. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Daňovníci, ktorí nemajú na zaplatenie dane z pridanej hodnoty, pretože im odberatelia v reštrukturalizácii nezaplatili, dostanú možnosť zbaviť sa svojich nedoplatkov daňových sankcií.

Zmeny v daňových zákonoch ešte môžu prejsť úpravami

Podnikatelia, ktorí kvôli neuhradeným pohľadávkam v reštrukturalizácii nezvládajú načas zaplatiť daň z pridanej hodnoty, dostanú možnosť zbaviť sa sankcií z neuhradenia tejto dane. Ministerstvo financií totiž pripravilo nariadenie, vďaka ktorému sa sankcia odpustí, ak daň z pridanej hodnoty z pohľadávky zistenej v reštrukturalizačnom konaní voči veriteľovmu dlžníkovi bude uhradená najneskôr do 31. marca budúceho roku.

V takom prípade nedoplatok daňových sankcií evidovaný voči daňovníkovi k 30. septembru 2016 zanikne dňom 1. októbra 2016. Vláda v stredu toto nariadenie schválila, účinnosť nadobudne dňom vyhlásenia.

Rezort financií vypracoval toto nariadenie z vlastnej iniciatívy. Tvrdí, že podnetom je potreba riešenia aktuálnych problémov súvisiacich s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike. Veritelia, ktorých dlžníci sú v reštrukturalizačnom konaní sa totiž v dôsledku neuhradenia ich pohľadávok ocitajú v postavení, kedy nemajú dostatok finančných prostriedkov na riadnu a včasnú úhradu dane z pridanej hodnoty. 

Platba DPH až po uhradení faktúry má mať limity

Toto nariadenie by však nemalo byť jediným opatrením, ktoré má pomôcť najmä malým podnikateľom v prípade neuhrádzania ich faktúr odberateľmi. Rezort financií totiž okrem iného pripravil aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, podľa ktorej by si podnikatelia s ročným obratom do 75 tis. eur mohli zvoliť možnosť uhrádzať štátu daň z pridanej hodnoty až po uhradení faktúry odberateľom. V súčasnosti sa musí daň z pridanej hodnoty uhrádzať už po vystavení faktúry. 

Minister financií Peter Kažimír však pripúšťa, že navrhované zmeny v daňových zákonoch ešte môžu prejsť zmenami. V súčasnosti sa nachádzajú v pripomienkovom konaní.

„Treba si však uvedomiť, že daň z pridanej hodnoty je v rámci Európskej únie harmonizovaná daň. To znamená, že máme jasné mantinely, kde sa môžme hýbať, aby sme neboli vystavení eventuálnym konfliktom s Bruselom,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister. 

Hranica na diskusiu

Na diskusiu je však podľa neho aj samotná hranica ročného obratu, do ktorej by si mohli podnikatelia takýto režim platenia dane z pridanej hodnoty zvoliť. V návrhu nastavená hranica 75 tis. eur sa podľa prepočtov rezortu dotkne zhruba 126 tis. firiem, pri hranici 100 tis. eur by to podľa Kažimíra predstavovalo asi 140 tis. subjektov.

„Je to predmetom debaty. Očakávam, že všetci, ktorí sa k tomu majú vyjadriť, sa vyjadria,“ dodal šéf rezortu financií.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X