- Podnikam.sk
- Články
- Trendy v živnostenskom podnikaní
- Ekonomika
- Trendy a inovácie
- Biznis ovládne „internet všetkého“, taký je trend
Biznis ovládne „internet všetkého“, taký je trend
Internet by mal ovládnuť všetko z rôznych oblastí priemyslu, obchodu a služieb. Taký je trend. Čo si o tom myslíte vy?
Od internetu sa očakáva ešte veľká budúcnosť
Internet všetkého, alebo Internet of Everything, je technológiu pre podnikateľov z rôznych odvetví priemyslu, obchodu i služieb. Vďaka automatickej identifikácii a online spracovaniu dát získaných priamo v teréne možno zvýšiť produktivitu a ziskovosť, znižovať náklady a poskytovať podklady pre operatívnu analýzu dát pre riadenie procesov na všetkých stupňoch.
Čo je internet všetkého
- Technológia cloud umožní aktívnu online komunikáciu a kooperáciu akýchkoľvek vzdialených subjektov.
- Zvyšovanie bezpečnosti sietí umožní aj širšie využitie internetu vecí a všetkého.
- Využívanie aplikácií a dát v cloude podstatne zníži nároky na internú sieťovú infraštruktúru a prinesie významné firemné aj osobné úspory nákladov.
- Zvýši sa prístupnosť dát pre všetkých užívateľov, akoby ich mali stále u seba.
- Umožní permanentné spracovávanie a analýzu veľkého objemu dát z viacerých súčasných zdrojov na nezávislých a spoľahlivých úložiskách.
- Obojstrannú interakciu výrobcu a spotrebiteľa sprostredkuje internet všetkého s využitím systému senzorov a softvérových sieťových komponentov.
Medzistupeň je internet vecí
Medzičlánkom internetu všetkého je internet vecí. Ide o koncept spravidla bezdrôtovej siete s pospájanými objektmi najrôznejších druhov. Tými môžu byť chladnička, teplomer, najrôznejšie snímače a senzory. Ten v podstate funguje už teraz. Prepája prostredníctvom internetu ľudí, procesy, dáta a veci.
Čo možno prepojiť
Veci, ktoré sú zatiaľ nepripojené a nepripojované. Odpadkové koše, okuliare a tiež mosty, semafory, závory, cestné značky – zvislé, vodorovné, maľované, dočasné, premenlivé, aj keď sú znečistené, otočené, ulomené, až po čerstvé alebo dopečené pečivo.
Pripojenie ľudí
Internet všetkého so sebou prinesie nové spôsoby, akými budú ľudia pripojení. V súčasnosti sa väčšina pripája prostredníctvom rôznych zariadení, ako sú počítače, televízia, tablety či múdre telefóny. Očakáva sa, že v blízkom období prídu na rad rôzne senzory. Umožnia to miniatúrne a veľmi lacné čipy schopné bezdrôtového pripojenia. Môžu mať podobu cukríkov, rozložiteľných nálepiek, senzorov do okuliarov, náramku, hodiniek, opasku, prívesku, prsteňa, náušnice a podobne.
Príklady použitia
Autá – môžu rozpoznať semafor a preniesť jeho činnosť na displej automobilu. Vodičom sa tiež zobrazí informácia, za akú dobu dôjde k zmene signálu. Bude možné aktuálne sledovať vonkajšie prostredie a automaticky spomaliť alebo zastaviť, ak pred ním idúci automobil spomalí.
Parkovacie miesta – vďaka senzorom pripojeným na internet bude možné riešiť aj problémy, ktoré trápia niektoré mestá. Múdre systémy by napríklad mohli vodiča naviesť k najbližšiemu voľnému parkovaciemu miestu.
Odpadkové koše – na internet by mohli byť pripojené aj odpadkové koše. Vďaka senzorom by smetiari presne vedeli, ktoré koše je treba vysypať. Mohli by tak zefektívniť nasadenie techniky a personálu.
Múdre žiarovky – ak bude vedieť televízor komunikovať so žiarovkou, bude možné zabezpečiť optimálne nastavenie farebnej teploty svetla žiarovky vo vzťahu k aktuálnemu nastaveniu jasu a farebnej teploty obrazovky televízora. Výsledkom je zlepšenie zážitku diváka.
Inteligentná váha – pomocou bezdrôtového prenosu môže odoslať nameraný údaj aplikácii v mobile. Aplikácia zabezpečí vďaka vbudovaným senzorom prehľad o nachodených krokoch, intenzite fyzickej aktivity, prekonanej vzdialenosti, či prevýšení. Pomocou náramku možno sledovať tep, teplotu tela i okolia, vlhkosť a podobne. Vďaka získaným údajom možno následne odporučiť zmenu intenzity záťaže či návštevu lekára. Tiež ich možno zdieľať na sociálnych sieťach na zvyšovanie osobnej motivácie.