Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Biznis ovládne „internet všetkého“, taký je trend

Technology in the hands
Ilustračné foto, Thinkstock
25. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Internet by mal ovládnuť všetko z rôznych oblastí priemyslu, obchodu a služieb. Taký je trend. Čo si o tom myslíte vy?

Od internetu sa očakáva ešte veľká budúcnosť

Internet všetkého, alebo Internet of Everything, je technológiu pre podnikateľov z rôznych odvetví priemyslu, obchodu i služieb. Vďaka automatickej identifikácii a online spracovaniu dát získaných priamo v teréne možno zvýšiť produktivitu a ziskovosť, znižovať náklady a poskytovať podklady pre operatívnu analýzu dát pre riadenie procesov na všetkých stupňoch.

Čo je internet všetkého

  • Technológia cloud umožní aktívnu online komunikáciu a kooperáciu akýchkoľvek vzdialených subjektov. 
  • Zvyšovanie bezpečnosti sietí umožní aj širšie využitie internetu vecí a všetkého. 
  • Využívanie aplikácií a dát v cloude podstatne zníži nároky na internú sieťovú infraštruktúru a prinesie významné firemné aj osobné úspory nákladov. 
  • Zvýši sa prístupnosť dát pre všetkých užívateľov, akoby ich mali stále u seba. 
  • Umožní permanentné spracovávanie a analýzu veľkého objemu dát z viacerých súčasných zdrojov na nezávislých a spoľahlivých úložiskách. 
  • Obojstrannú interakciu výrobcu a spotrebiteľa sprostredkuje internet všetkého s využitím systému senzorov a softvérových sieťových komponentov.

Medzistupeň je internet vecí

Medzičlánkom internetu všetkého je internet vecí. Ide o koncept spravidla bezdrôtovej siete s pospájanými objektmi najrôznejších druhov. Tými môžu byť chladnička, teplomer, najrôznejšie snímače a senzory. Ten v podstate funguje už teraz. Prepája prostredníctvom internetu ľudí, procesy, dáta a veci.

Čo možno prepojiť

Veci, ktoré sú zatiaľ nepripojené a nepripojované. Odpadkové koše, okuliare a tiež mosty, semafory, závory, cestné značky – zvislé, vodorovné, maľované, dočasné, premenlivé, aj keď sú znečistené, otočené, ulomené, až po čerstvé alebo dopečené pečivo.

Pripojenie ľudí

Internet všetkého so sebou prinesie nové spôsoby, akými budú ľudia pripojení. V súčasnosti sa väčšina pripája prostredníctvom rôznych zariadení, ako sú počítače, televízia, tablety či múdre telefóny. Očakáva sa, že v blízkom období prídu na rad rôzne senzory. Umožnia to miniatúrne a veľmi lacné čipy schopné bezdrôtového pripojenia. Môžu mať podobu cukríkov, rozložiteľných nálepiek, senzorov do okuliarov, náramku, hodiniek, opasku, prívesku, prsteňa, náušnice a podobne.

Príklady použitia

Autá – môžu rozpoznať semafor a preniesť jeho činnosť na displej automobilu. Vodičom sa tiež zobrazí informácia, za akú dobu dôjde k zmene signálu. Bude možné aktuálne sledovať vonkajšie prostredie a automaticky spomaliť alebo zastaviť, ak pred ním idúci automobil spomalí.

Parkovacie miesta – vďaka senzorom pripojeným na internet bude možné riešiť aj problémy, ktoré trápia niektoré mestá. Múdre systémy by napríklad mohli vodiča naviesť k najbližšiemu voľnému parkovaciemu miestu.

Odpadkové koše – na internet by mohli byť pripojené aj odpadkové koše. Vďaka senzorom by smetiari presne vedeli, ktoré koše je treba vysypať. Mohli by tak zefektívniť nasadenie techniky a personálu.

Múdre žiarovky – ak bude vedieť televízor komunikovať so žiarovkou, bude možné zabezpečiť optimálne nastavenie farebnej teploty svetla žiarovky vo vzťahu k aktuálnemu nastaveniu jasu a farebnej teploty obrazovky televízora. Výsledkom je zlepšenie zážitku diváka.

Inteligentná váha – pomocou bezdrôtového prenosu môže odoslať nameraný údaj aplikácii v mobile. Aplikácia zabezpečí vďaka vbudovaným senzorom prehľad o nachodených krokoch, intenzite fyzickej aktivity, prekonanej vzdialenosti, či prevýšení. Pomocou náramku možno sledovať tep, teplotu tela i okolia, vlhkosť  a podobne. Vďaka získaným údajom možno následne odporučiť zmenu intenzity záťaže či návštevu lekára. Tiež ich možno zdieľať na sociálnych sieťach na zvyšovanie osobnej motivácie.

Súvisiace články v seriáli "Trendy v živnostenskom podnikaní"

Zobraziť všetky články v seriáli "Trendy v živnostenskom podnikaní"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamPodnikám na internete

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X