Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Biznisu má pomôcť čierna listina štatutárov

Biznisu má pomôcť čierna listina štatutárov
FONTIONNEL
25. mája 2015 Tlačiť

Národná rada Slovenskej republiky novelu Obchodného zákonníka, ktorá prináša pre podnikateľov zmeny, schválila 23. apríla 2015.

Podnikateľské prostredie by mala od budúceho roka zlepšiť aj „čierna listina štatutárov“ obchodných spoločností – tzv. Register diskvalifikácií. Slovenskí podnikatelia by tak mali byť chránení pred neférovými aktivitami zo strany ich obchodných partnerov. Nekalé praktiky totiž za posledné roky v biznise narastajú.

Národná rada Slovenskej republiky novelu Obchodného zákonníka, ktorá prináša pre podnikateľov zmeny, schválila 23. apríla 2015. Účinná bude od 1. januára 2016 s niektorými prechodnými ustanoveniami. „Cieľom schválenej novely Obchodného zákonníka a zavedením Registra diskvalifikácií je vylúčenie takých členov štatutárnych orgánov, ktorí porušili svoje povinnosti vyplývajúce z ich výkonu funkcií v obchodných spoločnostiach,“ vysvetlila právnička Mgr. Natália Nagyová z poradenskej spoločnosti FONTIONNEL.

Novela podľa odborníkov umožní aspoň základnú prevenciu a ochranu tretích osôb. „V neposlednom rade takéto riešenie čiastočne ohraničí podvody vo svete podnikania a zúži špekulatívne prevody obchodných podielov na takzvané biele kone,“, doplnila Mgr. Natália Nagyová.

Štatutár sa ocitne na „čiernom zozname“ napríklad v prípade, ak nepodá včas návrh na vyhlásenie konkurzu. Novela má za cieľ predchádzať situáciám, ktoré vedú k značnému komplikovaniu postupu, ktorý je potrebný na vyplatenie veriteľov a zrušenie spoločnosti konkurzom.

„Porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu bude po novom pre funkcionárov spoločností znamenať nielen pokutu, ale aj diskvalifikáciu,“ doplnila Mgr. Natália Nagyová.

Ak štatutári nepodajú včas návrh na vyhlásenie konkurzu, podľa novely im súd uloží zaplatiť pokutu spoločnosti vo výške rovnajúcej sa polovici najnižšej hodnoty základného imania pre akciovú spoločnosť, t.j. 12 500 eur.

Register bude neverejný. V praxi to bude vyzerať tak, že výpis z Registra diskvalifikácií vydajú len pre osobu totožnú so žiadateľom výpisu. Na základe žiadosti sa z registra vydá osvedčenie o tom, či o žiadateľovi v Registri diskvalifikácií je alebo nie je určitý záznam. Poplatok za osvedčenie bude 2,50 eura za každú začatú stranu.

Pri zápise zmien alebo pri zakladaní obchodnej spoločnosti, organizačnej zložky alebo družstva do obchodného registra nebude potrebné prikladať výpis z Registra diskvalifikácií. Súd si preverí Register diskvalifikácií sám a v prípade, ak má navrhovaná osoba v registri záznam, súd návrh na zápis alebo zmenu do obchodného registra nevykoná.

Rozhodnutie o diskvalifikácii budú vydávať okresné súdy v sídle kraja, teda Okresný súd v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach. Rozhodnutia súdu budú obsahovať časové vymedzenie diskvalifikovanej osoby, t.j. presný čas, dokedy nemôže vykonávať svoje práva a povinnosti ako štatutárny orgán v obchodnej spoločnosti, organizačnej zložke alebo družstve.

Do Registra diskvalifikácií môže byť zapísaná fyzická osoba iba na základe súdneho rozhodnutia o diskvalifikácii, ktoré definuje zákon.

„A to v prípade, ak je právoplatný rozsudok podľa ustanovenia § 61 odsek 10 Trestného zákona ukladajúci trest zákazu činnosti (nový odsek v Trestnom zákone) a právoplatný rozsudok súdu podľa ustanovenia § 74a zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorým sa uloží povinnosť uhradiť zmluvnú pokutu, následne za porušenie povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu,“ píše ministerstvo spravodlivosti v dôvodovej správe.

Novela myslí aj na prípady, keď podnikateľ podpíše zmluvu alebo faktúru so štatutárom, ktorý bol diskvalifikovaný, ale súd ešte nezapísal výmaz štatutára v obchodnom registri. „Z dôvodu právnej ochrany tretích osôb, ktorí uzatvárajú právne vzťahy so štatutárom, ktorý je už vylúčený, ale zmena konateľa resp. výmaz konateľa ešte stále nezaznamenaný v Obchodnom registri SR, má platiť, že ten, kto koná ako vylúčený zástupca, bude zodpovedať a tým aj ručiť (osobné ručenie) za záväzky, ktoré uzatváral ako ,vylúčený zástupca‘ bez vedomia tretích osôb,“ vysvetlila Mgr. Natália Nagyová. V týchto prípadoch bude spätne platiť absolútna neplatnosť týchto právnych úkonov.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X