Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Boj proti daňovej trestnej činnosti: Čo priniesli nové kontrolné mechanizmy?

Dane, daňová kontrola
Thinkstock
11. augusta 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Nové kontrolné mechanizmy a výrazná spolupráca orgánov činných v trestnom konaní napomáhajú k väčšej efektivite pri odhaľovaní daňovej trestnej činnosti, hlavne neoprávnených nadmerných odpočtov DPH a prispievajú k ochrane verejných zdrojov.

Konštatuje to správa generálneho prokurátora Slovenskej republiky o činnosti prokuratúry v roku 2015 a poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v Slovenskej republike, ktorú GP SR predložila do parlamentu. Prokuratúra tento stav spája aj s projektom „daňovej kobry“, ktorá vznikla v spolupráci polície a finančnej správy.

Úspešnú realizáciu projektu tzv. daňovej kobry vyjadruje suma nevyplatených neoprávnene uplatnených nadmerných odpočtov DPH vo výške 8 347 241 eur z celkovej sumy uplatnených nadmerných odpočtov DPH vo výške 110 652 296 eur za obdobie od 1. januára do 31. decembra,“ konštatuje materiál. Dosiahnutý finančný nález z ukončených daňových kontrol za obdobie od 1. januára 2012, teda vzniku tzv. daňovej kobry do 31. decembra 2015 predstavuje podľa dokumentu sumu 273 110 161 eur, z ktorej nevyplatený neoprávnene uplatnený nadmerný odpočet DPH predstavuje podľa správy 52 576 841 eur.

Pozitívne možno hodnotiť, že v roku 2015 boli v prípravnom konaní v súvislosti s daňovou trestnou činnosťou prokurátormi zaistené finančné prostriedky vo výške 397 472 eur. Nárast zaistených finančných prostriedkov v roku 2015 v porovnaní s rokom 2014 predstavuje 297 652 eur,“ konštatuje dokument. Účinnejšie metódy podľa GP chránia podnikateľské prostredie pred deformáciou trhu spôsobenou daňovými únikmi, ktoré umožňujú páchateľom predávať tovary a poskytovať služby za nereálne ceny, čím poškodzujú ostatné podnikateľské subjekty.

Ako však materiál ďalej konštatuje, vysoká latentnosť a sofistikovanosť daňovej trestnej činnosti si vyžaduje ďalšie legislatívne opatrenia, a to jednoznačnú a stabilnú právnu úpravu daní a daňového konania, skvalitnenie kontrolnej činnosti štátnych orgánov a ďalšie zvýšenie odbornej úrovne orgánov činných v trestnom konaní. „Čoraz sofistikovanejšie spôsoby páchania daňovej trestnej činnosti ovplyvňujú proces jej odhaľovania, ktorý veľmi úzko súvisí s náročnosťou dokazovania vyžadujúceho najmä zdĺhavé znalecké dokazovanie, bez ktorého nie je možné v mnohých prípadoch dostatočne objasniť skutkový stav veci v rozsahu nevyhnutnom na vznesenie obvinenia konkrétnej osobe. Objasňovanie skutočností významných pre trestné konanie negatívne ovplyvňuje absencia ďalších podstatných dôkazov, predovšetkým účtovnej dokumentácie podnikateľského subjektu, ktorá je často iba fiktívne odovzdaná tretím osobám, takzvaným bielym koňom, najmä pri prevode obchodného podielu v obchodnej spoločnosti, čím je sťažené dokazovanie zavinenia podozrivých osôb. V mnohých prípadoch sa prejavuje nadnárodný charakter daňovej trestnej činnosti, keďže organizátormi podvodov súvisiacich s neoprávneným uplatnením nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty sú často cudzí štátni príslušníci, výsluch ktorých vyžaduje medzinárodnú justičnú spoluprácu, čo značne ovplyvňuje dĺžku trestného konania,“ uzatvára dokument.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňové únikykontrola

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

08júl9:00Online certifikované štúdium: Konsolidovaná účtovná závierka9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X