Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Brusel nepreplatí Slovensku 183 mil. eur na 326 chybných projektov

Brusel nepreplatí SR 183 mil. eur na 326 chybných projektov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovensko by malo uvedené finančné prostriedky zaplatiť zo štátneho rozpočtu.

Problémy spôsobili nedostatky počas verejného obstarávania

Európska únia nepreplatí Slovensku zo súčasných eurofondov neoprávnené výdavky vo výške takmer 183 mil. eur na 326 väčších projektov s chybami. Podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho boli dôvodom korekcií nedostatky počas verejného obstarávania pre krátke lehoty na prevzatie súťažných podkladov, resp. na predloženie ponúk.
 
Slovensko by malo uvedené finančné prostriedky zaplatiť zo štátneho rozpočtu, alebo upraviť ich výšku, ale európske peniaze bude môcť využiť na náhradné projekty do konca roku 2015. Európska komisia na začiatku rokovania so SR identifikovala sumu neoprávnených výdavkov vyše 700 mil. eur.
 

 
„Negociáciami a argumentmi sme sa postupne dostali na výslednú sumu 182,91 mil. eur. Čiže toto je výška korekcie, alebo identifikované neoprávnené výdavky zo strany Európskej komisie,“ povedal vo štvrtok Vážny. „Budeme musieť, samozrejme, uplatniť korekcie na faktúrach alebo na súhrnných žiadostiach o platbu v projektoch, ktoré sú identifikované z minulosti ako chybné,“ dodal Vážny.
 
Vicepremiér zároveň uviedol, že vykonané opatrenia majú zabrániť tomu, aby sa niečo podobné už neopakovalo. Je presvedčený, že nešlo o politickú chybu, či chybu vlád, ale priznal, že sa ťažko argumentovalo, keď lehota pre vyzdvihnutie súťažných podkladov vo verejnom obstarávaní bola skrátená neprimerane. 
 

 
Európska komisia, ktorá v októbri tohto roka pozastavila platby na všetky operačné programy v nadväznosti na všetky zistenia, na základe dohody už medzitým uhradila Slovensku na projekty 480 mil. eur. Ďalších 80 mil. eur by mal Brusel zaplatiť do konca tohto roka. Najvyššia chybovosť bola pri dopravných projektoch, a to v objeme 158 mil. eur, čo je 86,4 % z celkovej sumy korekcií. Tieto prostriedky by mali byť podľa Vážneho využité napríklad na nákup nových železničných koľajových vozidiel, na modernizáciu železničnej infraštruktúry medzi Považskou Bystricou a Žilinou, či na zvyšovanie bezpečnostných parametrov na cestách I. triedy. „Vnímam korekcie ako príležitosť investovať do ďalších aktivít. Z investičného pohľadu môžeme uplatniť viaceré aktivity na projekty. Musíme projekty rýchlo aktivovať a prostriedky vyčerpať do konca roku 2015,“ upozornil Vážny. 
 

Chybné nadlimitné zákazky

Európska komisia označila za chybné nadlimitné zákazky, pri ktorých bola lehota na povinné prevzatie súťažných podkladov znížená z 52 dní o polovicu a viac. „Tam, kde bola povinná lehota na vyzdvihnutie súťažných podkladov kratšia ako 26 dní, to je z pohľadu Európskej komisie chyba, ktorá diskriminuje súťaž,“ povedal Vážny. Nadlimitné zákazky na práce majú predpokladanú hodnotu nad 5 mil. eur a na dodanie tovarov a poskytnutie služieb vyše 200 tis. eur. 
 
Z 326 chybných projektov pripadlo na prvú vládu Roberta Fica 56, na necelé dva roky vlády Ivety Radičovej 176 a na súčasnú Ficovu vládu 94. Vážny tvrdí, že v drvivej väčšine išlo o neúmyselné chyby. Predchádzať im má veľká novela verejného obstarávania, účinná od 1. júla 2013. Úrad pre verejné obstarávanie okrem toho zverejnil výkladové stanovisko k stanoveniu lehoty na prijímanie žiadostí o súťažné podklady. Centrálny koordinačný orgán pre eurofondy na úrade vlády poslal všetkým riadiacim orgánom pokyn k určovaniu lehôt na poskytovanie súťažných podkladov, že verejní obstarávatelia nemôžu obmedzovať túto lehotu. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X