Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Brusel označil návrh Partnerskej dohody SR o eurofondoch za prijateľný

Brusel označil návrh Partnerskej dohody SR za prijateľný
Fotobanka Pixmac
9. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska komisia (EK) uznala prvý návrh Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 za prijateľný a začala k nemu tzv. vnútrorezortné pripomienkové konanie.
 
Ide o strategický dokument SR vytvárajúci základný rámec pre nové programové obdobie čerpania eurofondov v nasledujúcich siedmich rokoch.
 

Slovensko by mohlo z eurofondov získať 15,808 mld. eur 

„Európska komisia zaslala pripomienky k tomuto dokumentu, ktoré budú predmetom rokovania medzi SR a EK v piatok 13. septembra v Bratislave,“ informovala v pondelok hovorkyňa podpredsedu vlády SR pre investície Silvia Belešová. Európska komisia doteraz uznala za prijateľných všetkých dvanásť predložených partnerských dohôd členských štátov únie. Slovensko je treťou krajinou v poradí, ktorej partnerská dohoda bola prijateľná.
 

 
„Pripomienky EK boli zatiaľ zaslané iba štyrom členským krajinám, a to Maďarsku, Fínsku, Slovensku a Švédsku. Ide o odborne a časovo veľmi náročný proces,“ dodala Belešová. Podľa nej je potešiteľné, že SR urobila za krátke obdobie veľký pokrok, aj napriek tomu, že proces prípravy Partnerskej dohody začala podstatne neskôr ako ostatné krajiny. SR odoslala návrh Partnerskej dohody na pripomienkovanie do Bruselu 28. júna, predtým ho Rada vlády pre Partnerskú dohodu prerokovala 18. júna. 
 

Najviac eurofondov pôjde na infraštruktúru

Podľa predbežného prerozdelenia alokácií v návrhu Partnerskej dohody, ktoré bude definitívne až po schválení legislatívy Európskej únie, Slovensko by mohlo v rokoch 2014 až 2020 získať z európskych zdrojov 15,808 mld. eur v celkovo deviatich programoch. Z nich je hlavných šesť. Najviac prostriedkov by mal získať program Integrovaná infraštruktúra, vrátane dopravnej, a to vo výške 4,129 mld. eur, z toho z Kohézneho fondu (KF) 2,329 mld. eur a z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) 1,8 mld. eur. Program Kvalitné životné prostredie má predbežne rozpočet 3,229 mld. eur (KF 1,882 mld. eur, EFRR 1,347 mld. eur), Výskum a inovácie 2,3 mld. eur (všetko z EFRR) a Ľudské zdroje 2,187 mld. eur (Európsky sociálny fond 1,637 mld. eur, EFRR 550 mil. eur). 
 
 
Pre Program rozvoja vidieka sa zatiaľ počíta so sumou 1,890 mld. eur z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR však zvažuje alternatívu presunu 25 % týchto zdrojov do I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky. V takomto prípade by sa alokácia pre Program rozvoja vidieka znížila zhruba na 1,485 mld. eur a celkové zdroje EÚ na 15,403 mld. eur. Integrovaný Regionálny operačný program by mal z EÚ získať predbežne 1,570 mld. eur. 
 

Tri doplnkové programy

Ďalšie tri programy sú doplnkové – Efektívna verejná správa by mala mať rozpočet 330 mil. eur z peňazí Európskeho sociálneho fondu (ESF), Technická pomoc 150 mil. eur z EFRR a Rybné hospodárstvo 23 mil. eur z Európskeho fondu pre námorné otázky a rybné hospodárstvo (EFNRH). Centrálnym koordinačným orgánom pre využívanie peňazí zo zdrojov Európskej únie je od 1. apríla Úrad vlády SR, ktorý tieto kompetencie prevzal od Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X