Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Byrokratickým nezmyslom roka je prihlasovanie dohodárov

Byrokratickým nezmyslom roka je prihlasovanie dohodárov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
17. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
V ankete o najväčší Byrokratický nezmysel roka 2013 bola za víťaza zvolená povinnosť neustáleho prihlasovania a odhlasovania dohodárov zdravotnej poisťovni.
 
V internetovom hlasovaní získala 36 % hlasov. Vyplýva to z výsledkov druhého ročníka tejto anticeny, ktorú udeľujú Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS), Republiková únia zamestnávateľov, Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania a Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS).
 

„Bodovalo“ aj nového tlačivo na platenie odvodov

Firmy podľa ZMPS konštatovali, že odkedy musia odvádzať za dohodárov zdravotné odvody, je to pre nich nielen dodatočná finančná záťaž, ale aj administratívna pohroma. Druhé miesto s 21 % v ankete obsadila povinnosť pravidelnej revízie elektrospotrebičov. Podľa legislatívy v oblasti bezpečnosti elektrozariadení musí každý majiteľ alebo prevádzkovateľ elektrického zariadenia vykonávať periodické revízie elektrických zariadení. Napríklad IT firmy, kde pracujú programátori na notebookoch, majú predpísanú kontrolu každých šesť mesiacov a revíziu každých 24 mesiacov. 
 
Tretie miesto s podielom 14 % hlasov získalo zavedenie nového tlačiva pre účely platenia Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Tlačivo obsahuje nové informácie, ktoré súvisia s novými zdaniteľnými plneniami. Zavedenie nových daňových povinností, prinieslo pre firmy podľa ZMPS aj nové administratívne zaťaženie. 
 

 
„Každý rok naši podnikatelia zápasia s množstvom administratívy, ktorá ich brzdí nielen v podnikaní, ktoré už majú zabehnuté, ale zisťujeme, že existujú aj byrokratické nezmysly, ktoré bránia ľuďom vôbec začať podnikať. Preto veríme, že táto anketa prinesie svoje ovocie a kompetentné úrady a ministerstvá, začnú vo veciach konať,“ uviedol prezident ZPS Ján Oravec. Odovzdávanie anticeny má podľa ZMPS za cieľ vytvoriť tlak na zmenu nominovaných návrhov. 
 
Podnikatelia mohli svojich favoritov na získanie ocenenia posielať od apríla do júna tohto roka. Nominovaných bolo 57 návrhov, z ktorých organizátori vybrali desiatku tých, ktoré podnikateľom znepríjemňujú život najviac. On-line hlasovanie prebiehalo od 5. augusta do 17. októbra a spolu organizátori nazbierali 933 hlasov z radov podnikateľov a odbornej verejnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X