Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Časť dohodárok sa nemusí odhlasovať z dôchodkového poistenia

Časť dohodárok sa nemusí odhlasovať z dôchodkového poistenia
Ilustračné foto SITA
21. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poberateľky materskej dávky, ktoré dostávajú túto dávku ako zamestnankyne alebo samostatne zárobkovo činné osoby, sa pri práci na dohodu nemusia odhlásiť z dôchodkového poistenia.

 
„Na dôchodkové poistenie sa ani nemusia prihlasovať, štát za ne platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.
 

Za niektoré mamičky stále platí poistné štát

Ak podľa neho pracujú na dohodu, zamestnávateľ ich síce na sociálne poistenie prihlási, ale poistné za ne neplatí. „V čase poberania materskej dávky majú vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné na garančné poistenie,“ upozornil. Takáto matka sa totiž nepovažuje za povinne dôchodkovo poistenú, poistné na dôchodkové poistenie za ňu naďalej automaticky platí štát.
 
 
 
Nevzťahuje sa to však na tie matky, ktorým vznikol nárok na materskú dávku len z dobrovoľného nemocenského poistenia. „Tieto matky sú povinné prihlásiť sa na dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa do 45 dní od narodenia dieťaťa,“ informoval hovorca SP. Štát totiž za túto skupinu matiek neplatí dôchodkové poistenie v čase poberania materského automaticky. „Ak sa na dôchodkové poistenie prihlásili a pracujú na dohodu, musia sa z neho odhlásiť,“ varoval Višváder. 
 
Poisťovňa koncom minulého roka zverejnila na svojej webovej stránke upozornenie, že ak osoby, ktoré sú poistencami štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa, poberania opatrovateľského príspevku alebo výkonu osobnej asistencie, sami sa na toto poistenie prihlásili a pracujú na dohodu, od 1. januára 2013 nespĺňajú jednu z podmienok byť poistencom štátu a majú sa z dôchodkového poistenia odhlásiť. Ako uviedol Višváder, po zverejnení tejto správy sa chceli odhlásiť z dôchodkového poistenia aj viaceré poberateľky materskej dávky, na ktoré sa táto povinnosť nevzťahuje.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X