Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cena za platby kartou je podľa podnikateľov konkurenčná, Brusel ich chce znížiť

BANKY: Brusel chce obmedziť poplatky za platby kartou Maximálna výška poplatkov by nemala prekročiť 0,2 % hodnoty transakcie pri debetných kartách a 0,3 % v prípade kreditných kariet. Správa
Ilustračné foto: SITA/AP
24. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska komisia (EK) navrhla obmedziť poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú banky pri transakciách prostredníctvom kreditných a debetných kariet.
 
Maximálna výška poplatkov by nemala prekročiť 0,2 % hodnoty transakcie pri debetných kartách a 0,3 % v prípade kreditných kariet.
 

Zniíženie poplatkov môže demotivovať banky

V súčasnosti sa môžu poplatky vyšplhať až na 1,5 %. Limity sa majú najskôr vzťahovať na cezhraničné platby a po uplynutí prechodného obdobia 22 mesiacov by im mali podliehať aj všetky vnútroštátne platby. Podľa odhadov EK by navrhované obmedzenia mali znížiť celkový objem poplatkov za transakcie debetnými kartami o 48 % na 2,5 mld. eur ročne a poplatky z platieb kreditnými kartami o 38 % na 3,5 mld. eur. 
 
Európska komisia zvažovala možné spôsoby zníženia poplatkov od roku 2007, keď rozhodla, že poplatky za karty vydané v Európe porušujú pravidlá konkurenčného boja a v konečnom dôsledku zvyšujú náklady pre spotrebiteľov i obchodníkov. MasterCard aj Visa Europe pritom už svoje medzibankové poplatky za kreditné i debetné karty na 0,2 %, resp. 0,3 % hodnoty transakcie obmedzili v rámci protikartelovej dohody s európskymi protimonopolnými úradmi. 
 

Počet platieb by sa mohol znížiť

Podľa odhadov Podnikateľskej aliancie Slovenska možno po zavedení regulácie na Slovensku očakávať pokles počtu platobných kariet i bezhotovostných kartových transakcií. Objem výberov z bankomatov by v prípade regulácie rástol veľmi mierne a s postupom času by sa spomalil. Ako pokračoval výkonný riaditeľ aliancie Róber Kičina, neregulované prostredie by motivovalo spotrebiteľov viac platiť kartami a menej vyberať hotovosť z bankomatov. Zavedenie regulácie by malo podľa neho presne opačný efekt, čo by viedlo k tomu, že pozícia platobnej karty ako nástroja na výber hotovosti by sa posilnila a jej pozícia ako platobného nástroja by sa naopak oslabila. 
 

Nadmerná regulácia škodí

Cena transakcie sa tvorí v konkurenčnom prostredí a podľa Kičinu existuje dostatočná konkurencia v oblasti platieb, aby zabezpečila optimálne ceny transakcií. „Žiadny tím bruselských úradníkov nikdy nevypočíta lepšie ceny za transakcie uskutočnené platobnou kartou, než ako ich určuje trh,“ povedal Kičina. Ak sa poplatky začnú umelo znižovať, môže to mať podľa Kičinu negatívny dopad na inovácie v oblasti kartových platieb a je možné, že sa zvýši cena iných bankových služieb, napríklad cena za vydanie platobnej karty. „Správnou cestou k lepším cenám za platby kartou je posilňovanie konkurencie, nie regulácia,“ skonštatoval Kičina. 
 

Možný stop inováciám

Spoločnosť MasterCard podporuje Európsku komisiu v jej úsilí pri presadzovaní efektívnejších elektronických platieb, avšak limity medzibankových poplatkov k dosahovaniu cieľov neprispievajú. Podľa MasterCardu budú tieto návrhy spotrebiteľom a malým obchodníkom na škodu, navyše budú brániť konkurencii a inováciám. Firma v rámci tohto legislatívneho procesu chce s komisiou spolupracovať. 
 

Únia uvažovala aj o úpnom zrušení poplatkov

Pokiaľ zákazník použije pri nákupe kartu, obchodník musí z transakcie odviesť svojej banke poplatok a tato musí časť odviesť banke zákazníka, ktorý platil kartou. Ambíciou únie bolo tieto poplatky znížiť, prípadne možno aj zrušiť. „Nadmerná regulácia bude mať v konečnom dôsledku negatívne dopady na konkurencieschopnosť nielen slovenských podnikateľov,“ povedala generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová. Výkonný riaditeľ spoločnosti Finančná Hitparáda Maroš Ovčarik uviedol, že dôležité je nájsť rozumnú mieru aj pre banky, aby sa nestalo, že platby kartou sa pre nich stanú nezaujímavé.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X