Čerpanie sociálneho fondu a jeho použitie pre zamestnancov
Zdaňované a nezdaňované príspevky zo SF. Zrušenie % limitov na čerpanie. Príklady a všetko dôležité.Novela zákona o dani z príjmov platná od 1.1.2011 zaviedla novinky v oblasti čerpania prostriedkov zo sociálneho fondu a zároveň novely zákonov o zdravotnom a sociálnom poistení ustanovili, že prostriedky poskytnuté zo sociálneho fondu sú za určitých podmienok vymeriavacím základom na platenie odvodov do poisťovní.
Aj po tomto dátume a novelách zákonov však existujú možnosti, ako zamestnancom vyplatiť príspevky zo sociálneho fondu tak, aby neboli zdanené a aby z nich ani zamestnávateľ, ani zamestnanec neplatili žiadne odvody. Čerpanie sociálneho fondu je ale samozrejme naviazané na jeho správne použitie.
Podľa zákona o dani z príjmov sú od dane oslobodené:
- príspevky na zabezpečenie stravovania,
- príspevky na nealkoholické nápoje poskytované zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré vlastní zamestnávateľ a poskytne ho zamestnancom alebo
- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré nevlastní zamestnávateľ ale prenajme si ho od jeho majiteľa a poskytne ho zamestnancom.
A čo použitie sociálneho fondu? Ak chce zamestnávateľ čerpať sociálny fond bez toho, aby zamestnanec (sociálny fond treba aj pri jednom zamestnancovi) platil dane a odvody, má možnosti čerpať sociálny fond nasledovne:
- na dotáciu stravovania zamestnancov nad zákonom stanovený limit (limit stanovený v Zákonníku práce je 55% z ceny jedla, resp. stravného lístka),
- na úhradu za využitie rekreačného zariadenia vašimi zamestnancami (rekreačné pobyty),
- na úhradu zdravotníckemu zariadeniu – napríklad za nadštandardnú starostlivosť poskytnutú zamestnancom,
- na úhradu za športové zariadenie – napríklad za prenájom telocvične, fitnes, plavárne, sauny…
Pričom pri úhrade za rekreačné, zdravotnícke, športové zariadenie a pod. musí postupovať tak, že zamestnávateľ si toto zariadenie, resp. poskytované služby prenajme od majiteľa zariadenia a úhrada za zariadenie ide priamo majiteľovi.
Príklad:
Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli, že zamestnávateľ prispeje zamestnancovi zo sociálneho fondu členský príspevok vo fitnescentre na športové aktivity zamestnanca na rok 2012. Dohodli sa, že zamestnancovi bude poskytnutá čiastka 250 euro. V tomto prípade pôjde o zdaňovaný príspevok zo sociálneho fondu a v mzde zamestnanca sa prejaví nasledovne:
Peňažný príspevok zo sociálneho fondu na úhradu športových aktivít zamestnanca | 250,00 euro |
---|---|
Odvody zamestnanca za takto poskytnutý príspevok | 23,50 euro |
Preddavok na daň z príjmov | 43,03 euro |
Zamestnávateľ mohol postupovať aj iným spôsobom a tak umožniť zamestnancovi využívať športové aktivity v uvedenom fitnescentre bez toho, aby musel zamestnanec tento príspevok zdaňovať. Zamestnávateľ si mohol toto zariadenie prenajať na určitý počet hodín v roku na svoje meno a takto prenajaté zariadenie poskytnúť zamestnancovi. V tomto prípade, by zamestnanec odvody ani preddavok na daň z príjmov neplatil.
Príspevok na stravovanie
Najjednoduchším spôsobom prostriedkov sociálneho fondu je úhrada stravného zamestnancom. Zákon o dani z príjmov dáva zamestnávateľovi možnosť uplatniť v daňových výdavkoch 55% ceny stravného lístka z najnižšej sumy stravného poskytovaného pri tuzemskej pracovnej ceste, t.j. 55% z čiastky 3,80 euro = 2,09 euro.
Zostatok ceny stravného lístka vo výške 45% môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancom z prostriedkov sociálneho fondu a poskytnúť im tak stravovanie zdarma bez toho, aby mali povinnosť odvodov alebo preddavkov na daň z príjmov. Zamestnávateľ nemusí využiť možnosť poskytnúť celú výšku 45% stravného z prostriedkov sociálneho fondu, môže poskytnúť aj nižšiu čiastku a zamestnanci doplatia zostatok.
Jednoduchým spôsobom čerpania prostriedkov sociálneho fondu je zabezpečenie pitného režimu v priestoroch pracoviska pre zamestnancov. Tak isto zamestnávateľ môže uzatvoriť zmluvu so zdravotníckym zariadením, v ktorej sa dohodnú o poskytnutí nadštandardnej zdravotnej starostlivosti pre zamestnancov. Zmluva bude uzatvorená v mene zamestnávateľa a tak isto daňový doklad za poskytnuté služby bude vystavený na zamestnávateľa. V tomto prípade takto poskytnutá zdravotná starostlivosť bude pre zamestnanca príjmom, z ktorého nie je povinný platiť odvody ani preddavok na daň z príjmov.
Živnostník a tvorba fondu
Podľa zákona o sociálnom fonde sa za zamestnávateľa považuje fyzická osoba s bydliskom alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky alebo právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v pracovnom pomere (§ 11 Zákonníka práce) alebo v služobnom pomere, to znamená v pracovnom pomere okrem zamestnancov zamestnaných na dohody.
jl