Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čerpanie sociálneho fondu a jeho použitie pre zamestnancov

Žena vkladajúca peniaze do pokladničky
Fotobanka Pixmac
23. marca 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Zdaňované a nezdaňované príspevky zo SF. Zrušenie % limitov na čerpanie. Príklady a všetko dôležité.Novela zákona o dani z príjmov platná od 1.1.2011 zaviedla novinky v oblasti čerpania prostriedkov zo sociálneho fondu a zároveň novely zákonov o zdravotnom a sociálnom poistení ustanovili, že prostriedky poskytnuté zo sociálneho fondu sú za určitých podmienok vymeriavacím základom na platenie odvodov do poisťovní.

Aj po tomto dátume a novelách zákonov však existujú možnosti, ako zamestnancom vyplatiť príspevky zo sociálneho fondu tak, aby neboli zdanené a aby z nich ani zamestnávateľ, ani zamestnanec neplatili žiadne odvody. Čerpanie sociálneho fondu je ale samozrejme naviazané na jeho správne použitie.

Podľa zákona o dani z príjmov sú od dane oslobodené:

  • príspevky na zabezpečenie stravovania,
  • príspevky na nealkoholické nápoje poskytované zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
  • príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré vlastní zamestnávateľ a poskytne ho zamestnancom alebo
  • príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré nevlastní zamestnávateľ ale prenajme si ho od jeho majiteľa a poskytne ho zamestnancom.

A čo použitie sociálneho fondu? Ak chce zamestnávateľ čerpať sociálny fond bez toho, aby zamestnanec (sociálny fond treba aj pri jednom zamestnancovi) platil dane a odvody, má možnosti čerpať sociálny fond nasledovne:

  • na dotáciu stravovania zamestnancov nad zákonom stanovený limit (limit stanovený v Zákonníku práce je 55% z ceny jedla, resp. stravného lístka),
  • na úhradu za využitie rekreačného zariadenia vašimi zamestnancami (rekreačné pobyty),
  • na úhradu zdravotníckemu zariadeniu – napríklad za nadštandardnú starostlivosť poskytnutú zamestnancom,
  • na úhradu za športové zariadenie – napríklad za prenájom telocvične, fitnes, plavárne, sauny…

Pričom pri úhrade za rekreačné, zdravotnícke, športové zariadenie a pod. musí postupovať tak, že zamestnávateľ si toto zariadenie, resp. poskytované služby prenajme od majiteľa zariadenia a úhrada za zariadenie ide priamo majiteľovi.

Príklad:

Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli, že zamestnávateľ prispeje zamestnancovi zo sociálneho fondu členský príspevok vo fitnescentre na športové aktivity zamestnanca na rok 2012. Dohodli sa, že zamestnancovi bude poskytnutá čiastka 250 euro. V tomto prípade pôjde o zdaňovaný príspevok zo sociálneho fondu a v mzde zamestnanca sa prejaví nasledovne:

Peňažný príspevok zo sociálneho fondu na úhradu športových aktivít zamestnanca 250,00 euro
Odvody zamestnanca za takto poskytnutý príspevok 23,50 euro
Preddavok na daň z príjmov 43,03 euro

Zamestnávateľ mohol postupovať aj iným spôsobom a tak umožniť zamestnancovi využívať športové aktivity v uvedenom fitnescentre bez toho, aby musel zamestnanec tento príspevok zdaňovať. Zamestnávateľ si mohol toto zariadenie prenajať na určitý počet hodín v roku na svoje meno a takto prenajaté zariadenie poskytnúť zamestnancovi. V tomto prípade, by zamestnanec odvody ani preddavok na daň z príjmov neplatil.

Príspevok na stravovanie

Najjednoduchším spôsobom prostriedkov sociálneho fondu je úhrada stravného zamestnancom. Zákon o dani z príjmov dáva zamestnávateľovi možnosť uplatniť v daňových výdavkoch 55% ceny stravného lístka z najnižšej sumy stravného poskytovaného pri tuzemskej pracovnej ceste, t.j. 55% z čiastky 3,80 euro = 2,09 euro.

Zostatok ceny stravného lístka vo výške 45% môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancom z prostriedkov sociálneho fondu a poskytnúť im tak stravovanie zdarma bez toho, aby mali povinnosť odvodov alebo preddavkov na daň z príjmov. Zamestnávateľ nemusí využiť možnosť poskytnúť celú výšku 45% stravného z prostriedkov sociálneho fondu, môže poskytnúť aj nižšiu čiastku a zamestnanci doplatia zostatok.

Jednoduchým spôsobom čerpania prostriedkov sociálneho fondu je zabezpečenie pitného režimu v priestoroch pracoviska pre zamestnancov. Tak isto zamestnávateľ môže uzatvoriť zmluvu so zdravotníckym zariadením, v ktorej sa dohodnú o poskytnutí nadštandardnej zdravotnej starostlivosti pre zamestnancov. Zmluva bude uzatvorená v mene zamestnávateľa a tak isto daňový doklad za poskytnuté služby bude vystavený na zamestnávateľa. V tomto prípade takto poskytnutá zdravotná starostlivosť bude pre zamestnanca príjmom, z ktorého nie je povinný platiť odvody ani preddavok na daň z príjmov.

Živnostník a tvorba fondu

Podľa zákona o sociálnom fonde sa za zamestnávateľa považuje fyzická osoba s bydliskom alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky alebo právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v pracovnom pomere (§ 11 Zákonníka práce) alebo v služobnom pomere, to znamená v pracovnom pomere okrem zamestnancov zamestnaných na dohody.

jl

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X