Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čerpanie zdrojov EÚ brzdia výmena vlád a fluktuácia

Výmena vlád a fluktuácia
Fotobanka Pixmac
22. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Fluktuácia úradníkov v roku 2010 dosiahla v niektorých riadiacich orgánoch až 47 %.

NKÚ odporúča upraviť zákony tak, aby zastabilizovali riadiacich pracovníkov

Jedným z hlavných dôvodov, prečo podiel čerpania eurofondov na Slovensku ku koncu roka 2014 nedosiahol ani priemer Európskej únie, je podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) efekt politických cyklov pri výmene vlád a s tým súvisiaca vysoká fluktuácia úradníkov. Tá v roku 2010 dosiahla v niektorých riadiacich orgánoch až 47 %.

Vyplýva to z kontroly efektívnosti riadenia vybraných operačných programov Národného strategického referenčného rámca 2007 – 2013, ktorú vykonal NKÚ, aby zistil dôvody, prečo Slovensko nečerpalo viac peňazí. Kontrolóri špecifikovali sedem oblastí, ktoré mali výrazný vplyv na implementáciu operačných programov.

„K veľkým zmenám, ktoré mali dosah na čerpanie finančných prostriedkov z EÚ prišlo hlavne vo volebných rokoch 2010 a 2012. Kým sa v roku 2010 rušilo značné množstvo výziev na predloženie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, tak v roku 2012 nastal najväčší počet zmien na kľúčových pozíciách generálnych riaditeľov riadiacich a sprostredkujúcich orgánov (ministerstvá, agentúry),“ informoval NKÚ.

Preto odporúča upraviť príslušné zákony tak, aby zastabilizovali pracovníkov na riadiacich pozíciách. Tí sú podľa úradu svojou odbornosťou aj historickou pamäťou zárukou správneho riadenia. Zmeny zákonov by zároveň mali zabrániť fluktuácii pracovníkov v oblasti čerpania eurofondov. 

V roku 2015 musí Slovensko dočerpať ešte 4 mld. eur

Skupina kontrolórov NKÚ sa snažila identifikovať aj tzv. príklady dobrej praxe v riadení operačných programov, ktoré by mohli byť uplatnené pri ich implementácii a pomôcť zlepšiť čerpanie v novom programovom období 2014 – 2020. V ňom má SR k dispozícii 13,5 mld. eur.

NKÚ odporúča vyhlásiť veľké výzvy na predloženie žiadostí o nenávratný finančný príspevok hneď v prvých rokoch implementácie programov. V roku 2015 však okrem zverejnenia nových výziev musí Slovensko dočerpať ešte zvyšné 4 mld. eur z obdobia 2007 – 2013. 

„NKÚ rovnako považuje za dôležité, že časová náročnosť verejného obstarávania mala výrazný vplyv na implementáciu operačných programov a teda aj na vývoj čerpania. Pri monitorovaní stavu implementácie odporúča zaviesť ukazovateľ úspešne ukončených verejných obstarávaní na úrovni programu,“ uviedol ďalej NKÚ. Tento údaj podľa neho reálne odzrkadľuje potenciál programu čerpať finančné prostriedky. 

Pri porovnaní čerpania eurofondov v členských štátoch Európskej únie ku koncu roka 2014 bolo Slovensko s podielom 60,1 % tretie najhoršie pred Rumunskom (56,3 %) a Chorvátskom (45,1 %). Najlepšie čerpá peniaze EÚ Litva (93,7 %) pred Portugalskom (92,6 %) a Estónskom (92,3 %). Priemer čerpania eurofondov v rámci EÚ bol 77,6 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X