Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Verejný daňový rating nebude, daniari budú mať index spoľahlivosti

Verejný daňový rating nebude, daniari budú mať index spoľahlivosti
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. marca 2015 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Výpočet pridelenej známky nebude daňovníkom dostupný.

Index by mal zodpovedným daňovníkom priniesť benefity

Verejné hodnotenie daňovníkov prostredníctvom daňového ratingu, ktoré rezort financií plánoval zaviesť napríklad aj na účtovných dokladoch, sa do praxe zrejme nedostane. Ministerstvo financií už totiž upúšťa od zámeru verejne hodnotiť daňovníkov a plánuje zaviesť tzv. Index daňovej, colnej a odvodovej spoľahlivosti, ktorý bude používaný len na interné účely finančnej správy.

Konkrétnejšie informácie o fungovaní tohto indexu však rezort zatiaľ zverejniť nechce. Tvrdí, že index je zatiaľ v štádiu prípravy. „Je preto predčasné odpovedať na konkrétne otázky o jeho fungovaní. Navyše, index spoľahlivosti bude v prvej fáze prideľovať „známky“ pre interné využitie finančnou správou a preto postup hodnotenia, teda výpočtu pridelenej známky, nebude daňovému subjektu dostupný,“ uviedol rezort na otázky Podnikam.SK súvisiace s pripravovaným indexom.

Hlavným zámerom indexu bude hodnotiť podnikateľov pre daňové účely

Tak, ako už ministerstvo financií avizovalo pri predstavení zámeru daňového ratingu, aj s novým indexom majú byť spojené určité benefity pre daňovníkov, avšak len tých, ktorí si svoje povinnosti plnia. 

„Benefitom za plnenie si daňových povinností včas, v úplnej výške, daňové ošetrenie transakcií bez nálezu z daňovej kontroly, atď. bude pre daňovníka znamenať napríklad nižšiu periodicitu daňových kontrol, predĺženie lehôt v prospech daňovníka napríklad na vyjadrenie sa k nálezu z daňovej kontroly uvedenému v protokole a podobne,“ avizuje rezort financií. 

Ministerstvo pritom zdôrazňuje, že pripravovaný index reflektuje na požiadavky podnikateľov zaviesť individuálny prístup v komunikácii s daňovými subjektmi podľa stupňa dôveryhodnosti a spoľahlivosti v plnení si svojich zákonných povinností.

Súčasť opatrení na boj proti daňovým únikom z roku 2012

Návrh zavedenia ratingu daňových subjektov zverejnilo ministerstvo financií ešte v závere roka 2012, teda v roku nástupu súčasnej vlády. Nezávislý a objektívny rating daňovníkov mal podľa zámeru ministerstva predstavovať nástroj na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností a zvýšenie právnej istoty v obchodných vzťahoch.

Vláda rezortu financií v roku 2012 uložila v rámci akčného plánu boja proti daňovým únikom úlohu pripraviť zavedenie daňového ratingu, a to najneskôr do konca septembra 2014.

Daniari už mali daňovníkov hodnotiť v tomto roku

Finančná správa mala podľa pôvodných zámerov hodnotiť daňové subjekty najprv pre svoje interné potreby od začiatku tohto roku. Rezort financií však najnovšie navrhuje stanovené termíny zavedenia daňového ratingu zrušiť a zamerať sa na spomínaný index daňovej spoľahlivosti.  

„V koncepte riešenia ratingu daňových subjektov došlo k zásadným zmenám, ktoré si vyžiadali prehodnotenie celkového zámeru uvedeného opatrenia. Podstatou zmeny bol prechod z inštitútu ratingu daňových subjektov, ktorý bol plánovaný na externé využite na index daňovej, colnej a odvodovej spoľahlivosti, ktorý bude používaný len na interné účely finančnej správy,“ argumentuje ministerstvo.

Rezort zároveň dodáva, že vzhľadom na túto kľúčovú zmenu nevyvstáva požiadavka na prípravu príslušnej legislatívy pre potreby implementácie indexu spoľahlivosti subjektov.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X