Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Termín máte do 30. septembra.

Zmena zdravotnej poisťovne na rok 2012
SITA
31. augusta 2011 Tlačiť

Ak chce byť človek v budúcom roku klientom inej ako súčasnej zdravotnej poisťovne, musí si do konkurenčnej zdravotnej poisťovne podať prihlášku najneskôr do 30.septembra tohto roka. Ak tak urobí po tomto termíne, svoju zdravotnú poisťovňu reálne zmení až od 1. januára 2013. Poistenci totiž môžu prejsť do inej zdravotnej poisťovne iba raz do roka.

 

Zdravotné poisťovne a počty ich klientov

Na Slovensku v súčasnosti pôsobia tri zdravotné poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a dve súkromné zdravotné poisťovne – Dôvera a Union. V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni bolo ku koncu minulého roka poistených 3,48 milióna občanov. Zdravotná poisťovňa Dôvera evidovala 1,4 milióna klientov a zdravotná poisťovňa Union mala 336,5 tisíca poistencov.

 

Vlani do 30. septembra podalo prihlášku do inej zdravotnej poisťovne 81 108 poistencov, na základe čoho od 1. januára prešli do konkurenčnej poisťovne. Na prepoisťovaní získala len najmenšia zdravotná poisťovňa Union. Od začiatku tohto roka jej podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len úrad) pribudlo 19,2 tisíc poistencov, keď z iných poisťovní k nej prešlo 35,7 tisíc osôb a od nej do iných poisťovni odišlo 16,5 tisíc klientov. Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamenala úbytok 6 tisíc klientov (príchod 33,2 tisíc poistencov a odchod 39,2 tisíc poistencov). Najhoršie dopadla štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, keď prišla o 13,2 tisíc poistencov (príchod 12,2 tisíc klientov a odchod 25,4 tisíc klientov).

 

Podanie prihlášky

Prihlášku na verejné zdravotné poistenie môže osoba podať v pobočkách zdravotných poisťovní. Prihlásiť sa pritom môže len do jednej poisťovne. V opačnom prípade jej hrozí pokuta do 165 eur. Ak poistenec podal prihlášku vo viacerých zdravotných poisťovniach, prihlášku mu potvrdí tá zdravotná poisťovňa, v ktorej podal prihlášku ako v prvej.

 

Prihláška Zdravotná poisťovňa Dôvera

Prihláška Zdravotná poisťovňa Union

Prihláška Všeobecná zdravotná poisťovňa

 

Odmietnutie prihlášky

Zdravotná poisťovňa odmietne potvrdenie prihlášky v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je, ak prihláška bola skôr podaná aj v inej zdravotnej poisťovni. Druhý prípad nastáva vtedy, keď zaniká a vzniká poistenie v rovnakom kalendárnom roku. V prípade zániku a vzniku verejného zdravotného poistenia počas toho istého kalendárneho roka totiž musí poistenec podať prihlášku v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený naposledy.

 

Povinnosti zdravotnej poisťovne

Po prijatí prihlášky, ktorá má viesť k zmene zdravotnej poisťovne, je nová zdravotná poisťovňa povinná oznámiť úradu do 10. októbra prijatie prihlášky, ako aj dátum a čas jej prijatia. Samotnú prihlášku je povinná potvrdiť do 15. decembra, ak neodmietla jej potvrdenie. Po piatich dní odo dňa potvrdenia prihlášky musí zdravotná poisťovňa doručiť poistencovi jeho preukaz poistenca.

 

Najneskôr do 15. decembra tiež zdravotná poisťovňa musí písomne oznámiť poistencovi alebo osobe, ktorá podala prihlášku za maloletého poistenca, odmietnutie prihlášky bezodkladne po tom, ako sa dozvedela o potvrdení prihlášky inou zdravotnou poisťovňou alebo o podaní prihlášky v inej zdravotnej poisťovni ako v prvej.

 

Potvrdenie prihlášky je zdravotná poisťovňa povinná oznámiť úradu  do 20. decembra.

 

Povinnosti poistenca po zmene poisťovne

Ak poistenec od 1. januára 2012 zmení zdravotnú poisťovňu, je povinný do 8. januára 2012 vrátiť preukaz poistenca svojej pôvodnej zdravotnej poisťovni. Okrem preukazu poistenca je potrebné „starej“ poisťovni vrátiť aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Pri nesplnení tejto povinnosti hrozí pokuta do 165 eur.  Preukaz pri zmene zdravotnej poisťovne pritom pôvodnej poisťovni nevrátia desaťtisíce ľudí. Napríklad v roku 2010 nahlásili zdravotné poisťovne úradu vyše 41 tisíc takýchto prípadov.

 

Úrad však k uloženiu pokút v minulom roku nepristúpil. „Úrad má možnosť, nie povinnosť uložiť pokutu za neplnenie povinností, pričom prihliada na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti. Nevrátenie „starého“ preukazu, pokiaľ tento nie je zneužitý, nie je považované za najzávažnejšie porušenie povinnosti,“ uviedla v januári tohto roka hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová.

 

Poistenci majú okrem vrátenia preukazov aj ďalšie povinnosti. Ak sú zamestnancami, zmenu poisťovne musia oznámiť zamestnávateľovi. Mali by tak urobiť po 1. januári čo najskôr, aby zamestnávateľ odvádzal poistné do správnej poisťovne.

 

Poistenci sú taktiež povinní oznámiť prepoistenie svojmu lekárovi, s ktorým majú uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Aj v tomto prípade síce zákon neurčuje lehotu, úrad však odporúča urobiť tak čo najskôr, aby lekár vykazoval výkony do správnej poisťovne.

 

Povinnosti majú aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré od 1. januára budúceho roka zmenia zdravotnú poisťovňu. Do 8. januára budúceho roka sú povinní písomne vykázať zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné a do konca júna 2012 odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za predchádzajúci kalendárny rok.

 

is

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X