Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Termín máte do 30. septembra

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Termín máte do 30. septembra
Thinkstock
9. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť

Iba raz ročne máte možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu. Musíte to stihnúť do 30. septembra.

Zmena je možná iba do 30. septembra, inak až o rok

Ak chce poistenec k 1. januáru budúceho roka zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, musí si do konkurenčnej zdravotnej poisťovne podať prihlášku najneskôr do 30. septembra tohto roka. Ak tak urobí po tomto termíne, svoju zdravotnú poisťovňu reálne zmení až od 1. januára 2017. Poistenci totiž môžu prejsť do inej zdravotnej poisťovne iba raz do roka.

Zdravotné poisťovne a počty ich klientov

Na Slovensku pôsobia tri zdravotné poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a dve súkromné zdravotné poisťovne – Dôvera a Union. V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni je v súčasnosti poistených 3,3 milióna občanov. Zdravotná poisťovňa Dôvera eviduje vyše 1,4 milióna klientov a zdravotná poisťovňa Union má približne 452 tisíc poistencov.

Záujem o zmenu zdravotnej poisťovne posledné roky klesá. Od začiatku tohto roka zmenilo zdravotnú poisťovňu 89,6 tisíc osôb. Vlani pritom prešlo do inej zdravotnej poisťovne takmer 110 tisíc poistencov a od začiatku roka 2013 sa klientom konkurenčnej zdravotnej poisťovne stalo 177 tisíc ľudí.

Na prepoisťovaní od začiatku tohto roka získala len najmenšia zdravotná poisťovňa Union. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jej pribudlo 19,4 tisíc poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala od 1. januára tohto roka pokles počtu klientov o 13,6 tisíc osôb. Počet poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera sa po prepoisťovaní od začiatku tohto roka znížil o 5,8 tisíc.

Ako podať prihlášku do novej poisťovne

Vyplnenú prihlášku na verejné zdravotné poistenie môže osoba poslať poštou na adresu novej zdravotnej poisťovne. Do konkurenčnej zdravotnej poisťovne sa tiež môže prihlásiť telefonicky, e-mailom alebo osobne v pobočke, resp. expozitúre poisťovne. Prihlásiť sa pritom môže len do jednej poisťovne. V opačnom prípade jej hrozí pokuta do 165 eur. Ak poistenec podal prihlášku vo viacerých zdravotných poisťovniach, prihlášku mu potvrdí tá zdravotná poisťovňa, v ktorej podal prihlášku ako v prvej. Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa odhlásiť netreba.

Ak si svoje rozhodnutie poistenec po podaní prihlášky rozmyslí, prihlásenie sa do novej poisťovne môže bez udania dôvodu zrušiť do konca septembra tohto roka. Späťvzatie prihlášky písomne oznámi tej poisťovni, v ktorej prihlášku podal.

Prihlášky do zdravotných poisťovní možno nájsť tu:

Odmietnutie prihlášky

Zdravotná poisťovňa môže potvrdenie prihlášky odmietnuť. Stane sa tak vtedy, ak prihlášku poistenec ešte skôr podal aj v inej zdravotnej poisťovni. Poisťovňa pristúpi k odmietnutiu prihlášky aj v prípade, ak zaniká a vzniká poistenie v rovnakom kalendárnom roku. Pri zániku a vzniku verejného zdravotného poistenia počas toho istého kalendárneho roka totiž musí poistenec podať prihlášku v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený naposledy.

Povinnosti zdravotnej poisťovne

Prijatie prihlášky je nová zdravotná poisťovňa povinná oznámiť úradu do 10. októbra, spolu s dátumom a časom jej prijatia. Samotnú prihlášku je zdravotná poisťovňa povinná potvrdiť do 15. decembra, ak neodmietla jej potvrdenie. Do piatich dní odo dňa potvrdenia prihlášky musí zdravotná poisťovňa doručiť poistencovi jeho preukaz poistenca.

Najneskôr do 15. decembra tiež zdravotná poisťovňa musí písomne oznámiť poistencovi alebo osobe, ktorá podala prihlášku za maloletého poistenca, odmietnutie prihlášky bezodkladne po tom, ako sa dozvedela o potvrdení prihlášky inou zdravotnou poisťovňou alebo o podaní prihlášky v inej zdravotnej poisťovni ako v prvej.

Potvrdenie prihlášky je zdravotná poisťovňa povinná oznámiť úradu do 20. decembra.

Povinnosti poistenca po zmene poisťovne

Ak poistenec od 1. januára 2016 zmení zdravotnú poisťovňu, je povinný do 8. januára 2016 vrátiť preukaz poistenca svojej pôvodnej zdravotnej poisťovni. Okrem preukazu poistenca je potrebné „starej“ poisťovni vrátiť aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Pri nesplnení tejto povinnosti hrozí pokuta do 165 eur.

Poistenci majú okrem vrátenia preukazov aj ďalšie povinnosti. Ak sú zamestnancami, zmenu poisťovne musia najneskôr do 8. januára 2016 oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Ak tak neurobia, môžu dostať pokutu až 331 eur. Je to dôležité preto, aby zamestnávateľ odvádzal poistné do správnej zdravotnej poisťovne.

Poistenci sú taktiež povinní oznámiť prepoistenie svojmu lekárovi, s ktorým majú uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V tomto prípade síce zákon neurčuje lehotu, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou však odporúča urobiť tak čo najskôr, aby lekár vykazoval výkony do správnej poisťovne. V tomto prípade za nesplnenie povinnosti pokuta nehrozí.

Povinnosti majú aj SZČO ktoré zmenia poisťovňu + príklady

Povinnosti majú aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré od 1. januára budúceho roka zmenia zdravotnú poisťovňu. Do 8. januára 2016 sú povinné písomne vykázať novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné na rok 2016, ktorú im určila pôvodná zdravotná poisťovňa v rámci ročného zúčtovania poistného za rok 2014.

Príklad č.1

Muž odovzdal vyplnenú prihlášku do novej zdravotnej poisťovne 2. septembra 2015. Pôvodnej zdravotnej poisťovni svoj odchod oznamovať nemusí. Nová zdravotná poisťovňa mu najneskôr 15. decembra 2015 potvrdí prijatie prihlášky a do piatich dní od potvrdenia prihlášky mu odošle preukaz poistenca.Zdravotnú poisťovňu muž zmení k 1. januáru 2016. Do 8. januára 2016 musí „starej“ zdravotnej poisťovni odovzdať preukaz poistenca, prípadne aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Keďže je muž zamestnancom, zmenu zdravotnej poisťovne musí do 8. januára nahlásiť aj svojmu zamestnávateľovi.Po 1. januári 2016 (presný termín zákon neurčuje) by mal zmenu zdravotnej poisťovne oznámiť aj svojmu všeobecnému lekárovi.

Príklad č.2

Žena si 30. septembra 2015 podala prihlášku do novej zdravotnej poisťovne, na základe ktorej sa jej zdravotná poisťovňa zmení k 1.januáru 2016. Nová zdravotná poisťovňa jej do 15. decembra 2015 potvrdí prijatie prihlášky a do piatich dní od potvrdenia prihlášky jej zašle preukaz poistenca. Do 8. januára 2016 pôvodnej zdravotnej poisťovni odovzdá preukaz poistenca, prípadne aj európsky preukaz zdravotného poistenia.

Žena je samostatne zárobkovo činnou osobou, a preto musí novej zdravotnej poisťovni do 8. januára 2016 písomne vykázať výšku preddavku na poistné na rok 2016, ktorú jej určila pôvodná zdravotná poisťovňa v rámci ročného zúčtovania poistného za rok 2014. Po 1. januári 2016 (presný termín zákon neurčuje) by mala zmenu zdravotnej poisťovne oznámiť aj svojmu všeobecnému lekárovi a svojmu gynekológovi.

Príklad č.3

Muž odovzdá vyplnenú prihlášku do novej zdravotnej poisťovne 2. októbra 2015. Keďže pri záujme zmeniť zdravotnú poisťovňu k 1. januáru 2016 treba prihlášku odovzdať do 30. septembra 2015, čo muž nestihne, do konkurenčnej zdravotnej poisťovne prestúpi až k 1. januáru 2017. Všetky administratívne povinnosti novej zdravotnej poisťovne a poistenca spojené so zmenou zdravotnej poisťovne preto treba splniť až v decembri 2016 a v januári 2017.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako študentPodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X