Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čína sa rozhodla vypestovať najodolnejší vinič, a to na tomto netradičnom mieste

Vino.jpg
30. septembra 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

V snahe vyprodukovať víno svetovej kvality čínski vinári využívajú bujnú pôdu tibetskej plošiny, slnkom spálenú púšť Gobi i kamenité svahy provincie Ning-sia. Ale teraz majú novú a trochu netradičnú destináciu – vesmír. Práve po orbite teraz kolujú rastliny, aby si vytvorili odolnosť na drsnú klímu modrej planéty. A do vesmíru na palube rakety Tchien-kung 2 vyslali odrody Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir.

Čínski vedci dúfajú, že pestovanie vinnej révy vo vesmíre spustí jej mutovanie, ktoré jej pomôže zoceliť pre drsné podmienky v niektorých z rozvíjajúcich sa vinných regiónoch zeme. Kríky pochádzajú zo škôlky blízko hory Che-lan-šan, z regiónu, ktoré miestni nazývajú čínske Bordeaux. Po návrate na Zemi prejdú rastliny testami a porovnávaním s tými pozemskými, aby sa zistilo, či tadiaľto povedie cesta ku kvalite.

Mrazivé teploty a nie príliš úrodná pôda sú najväčšie prekážky, na ktoré  narážajú čínski vinári. Preto teraz vedci dúfajú, že keď rastliny vystavia vesmírnemu žiareniu, môžu sa spustiť genetické zmeny, ktoré by prispeli k rozvoju odolnosti na chlad, sucho či choroby.

Raketový vzostup čínskeho hospodárstva premenil krajinu na svetovú ekonomickú dvojku, ale i na jedného z popredných pestovateľov vína. Ázijský obor dnes konzumuje viac červeného vína ako ktorákoľvek iná krajina a dokonca obhospodaruje viac viníc ako celé Francúzsko. Nové vinárstva vyrastajú po celej krajine od chladnej severovýchodnej provincie Liao-ning po púštnu Sin-ťiang.

Pozorovanie vplyvu vesmíru na rastliny vinnej révy je samozrejme len vedľajším produktom cesty vesmírneho laboratória Tchien-kung. Väčšina úloh je čisto vedecká a zahŕňa experimenty spojené s technickými opravami na obežnej dráhe, s vesmírnou medicínou, fyzikou i biológiou.

K téme

Témy

podnikanievýskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

08júl9:00Online certifikované štúdium: Konsolidovaná účtovná závierka9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X