Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robia úspešní ľudia pred tým, ako idú spať? Nechajte sa inšpirovať

posteľ, spánok
pixabay.com
9. februára 2016 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Posledná vec, ktorú robíte pred tým, ako si ľahnete do postele a zaspíte, má značný vplyv na vašu náladu a množstvo energie počas nasledujúceho dňa. Rovnako tak tieto dve veci celkom prirodzene ovplyvňuje kvalita a dĺžka spánku.

Úspešní ľudia rozumejú tomu, že ich úspech začína a končí tam, kde začína a končí ich mentálne a fyzické zdravie, ktoré do veľkej miery súvisí so spánkom. To je dôvod, prečo tak veľa z nich dbá o správne rituály pred a v súvislosti so spánkom.

Čo teda robia úspešní ľudia pred spaním?

 1. Čítajú

Experti súhlasia, že čítanie je pre mnohých úspešných ľudí naozaj poslednou vec, ktorú robia pred spaním. Prezident Barack Obama či Bill Gates sú napríklad známi tým, že si polhodinku pred spaním čítajú. Medzinárodný business speaker Michael Kerr tvrdí, že pozná množstvo ľudí v biznise, ktorí bezpodmienečne uzatvárajú deň práve čítaním.

 1. „Odpájajú“ sa od práce

Naozaj úspešní ľudia pred spaním nepracujú, hovorí Kerr. Neprezerajú si svoj email a snažia sa nebyť v spojení s prácou. Ak totiž spojíte svoju posteľ s prácou, bude omnoho ťažšie v nej relaxovať. Preto si toto miesto rezervujte iba na spanie a intímnosti.

 1. „Odpájajú“ sa od všetkého elektronického

„Odpojenie“ sa od práce je prospešné, ale to neznamená, že kontrolovanie e-mailov by ste mali nahradiť aktivitami na sociálnych sieťach alebo hraním sa na telefóne. Výskumníci súhlasia, že pokiaľ sa budete pred spaním zameriavať na nejaký druh obrazovky (telefón, počítač či tablet), prinesie to viac škody ako úžitku. Modré svetlo z vášho telefónu napodobňuje jas slnka. Práve svetlo vášmu mozgu hovorí, kedy má tvoriť melatonín, základný hormón regulujúci váš cirkadiánny rytmus, teda hovorí vášmu telu, kedy je čas vstávať a kedy je čas ísť spať. Tento zlozvyk môže viesť k problémom so spánkom, ale tiež napríklad k depresiám.

Ilustračné foto: SITA/APIlustračné foto, SITA/AP
 1. Robia si zoznam toho, čo treba urobiť

„Vyčistenie si mysle v mene dobrého nočného spánku je dôležité pre mnoho úspešných ľudí,“ tvrdí Kerr. Napríklad Kenneth Chenault, CEO American Expressu, si vždy pred spaním spíše zoznam troch vecí, ktoré chce nasledujúci deň urobiť.

 1. Trávia čas s rodinou

Je dôležité venovať nejaký čas rozhovoru s partnerom, aktivitám s deťmi alebo hraniu sa so psom. Veľa úspešných ľudí to považuje za základ svojho úspechu.

 1. Idú na večernú prechádzku

Joel Gascoigne, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Buffer, si dá každý večer pred spaním 20-minútovú prechádzku. Pomáha to redukovať stres a úzkosť a prispieva to k dobrému spánku.

prechádzka
ilustračné: pixabay.compixabay.com
 1. Premýšľajú o dobrých veciach, ktoré sa im počas dňa stali

Kerr sa vyjadril, že mnoho úspešných ľudí sa pred spaním snaží v myšlienkach reflektovať alebo si priamo spísať veci, ktoré v ten deň úspešne vykonali, resp. ktoré si cenia, že sa stali. Koniec koncov aj Benjamin Franklin sa sám seba každý večer pýtal, „Čo dobré som dnes urobil?“

 1. Predstavujú si zajtrajší úspech

Mnoho úspešných ľudí si uchmatne pár minút pred spánkom na predstavovanie si pozitívnych výsledkov projektov, na ktorých pracujú, tvrdí Lynn Taylor, odborníčka v oblasti pracovných záležitostí.

 1. Meditujú

Veľa úspešných ľudí sa snaží 10 minút pred spánkom meditovať. Je to skvelý spôsob, ako zrelaxovať svoje telo a upokojiť svoju myseľ.

meditácia
pixabay.com
 1. Plánujú si spánok

Nie je to vtip. Keďže úspech a pracovná vyťaženosť často vedú k deficitu spánku, snažia sa títo ľudia – najmä workoholici a zaneprázdnení podnikatelia – spánok naplánovať. Jedným zo spôsobov je ísť spať každý večer v rovnaký čas, je to totiž záruka dobrého a zdravého spánku.

 1. Dodržiavajú hygienický rituál

Vytvorenie si hygienického rituálu je psychologickým signálom, že ste pripravení na spánok. Môže to zahŕňať čistenie zubov, umývanie tváre či česanie vlasov.

 1. Nedoprajú si víno

Jedným z dobrých tipov na výborný spánok je vynechanie alkoholu pred spaním. Hoci vám malé množstvo alkoholu môže dopomôcť ku spánku, odborníci z amerického Národného inštitútu zdravia upozorňujú, že alkohol sa na kvalite spánku podpisuje negatívnym spôsobom.

vino
pixabay.com

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X