Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo všetko sa dá robiť vo firme elektronicky (šetríme papier)

Šetrenie papiera vo firme
Fotobanka Pixmac
30. novembra 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Ignorovať počítač, či internet je rovnaké šialenstvo ako podnikať bez auta. Táto axióma úspechu bola známa už desať rokov dozadu, keď – podľa sociologických výskumov – osemdesiat percent malých a stredných podnikov vnímalo internet ako jav, ktorý má očividne pozitívny význam pre ich podnikanie. Dnes, keď si internet môžeme nosiť vo vrecku nohavíc alebo v pracovnej bunde, sa ruky ešte viac môžu uvoľniť od papierovania a podnikateľ sa môže lepšie sústrediť na to čo ho živí.

 

Papierovanie je drina

Papierovanie je pre mnohých drina, a radšej by hodinu kálali drevo, než by mali vyplniť nejaké tlačivo. Lenže bez papierov to jednoducho nejde. Papier znamená komunikáciu s úradmi, ale tiež s dodávateľmi, odberateľmi, či so spotrebiteľmi produktu podniku. Preto práve počítač je niečo, s čím sa treba veľmi dobre spriateliť a vybudovať si k nemu vzťah aspoň ako k manželke, v čase, keď sme jej začínali nadbiehať.

 

Cez počítač sa dobre komunikuje. Veď nie je skvelé, keď sa nemusíte s bonboniérou v ruke pretláčať medzi davom na úradoch alebo večer z pohodlia domova vybavujete platby v banke? Už pred desiatimi rokmi si myslelo 55 % podnikateľov, že robiť s bankou cez počítač je skvelá vec a až 80% tvrdilo, že internet umožňuje pružnú komunikáciu s dodávateľmi i odberateľmi. Vtedy však len 13% malo skúsenosť s lepšou komunikáciou so štátnou správou a samosprávou. Aktuálne poznatky ako je tomu dnes síce nie sú k dispozícii, ale je všeobecne známe, že aj na úradoch, aj na obciach počítač už vedia využiť viac ako v tom čase, a že mnoho dokumentov sa dá vybaviť elektronicky.

 

 

Počítač sa udomácnil pri účtovaní, no počítač zvládne oveľa viac. Naučil sa podporovať obchodovanie, riadenie firmy, dokonca vie urobiť celkom slušný marketing. Nie všade sa však elektronická komunikácia využíva primerane jej možnostiam. Niektorí si to pred sebou samými zdôvodňujú tým, že necítia potrebu využívať počítač v podniku (58,5%); iní sú presvedčení (15,2%), že na ich predmet činnosti sa jednoducho počítač nedá použiť. Ďalší tvrdia, že nemajú dostatok odborníkov na elektronizáciu svojho podniku (18,4%) alebo im chýbajú peniaze na informačné technológie.

 

Za všetkým však je len neochota učiť sa nové veci

Za všetkým však je len neochota učiť sa nové veci a hľadať spôsoby, ako sa dostať k zdrojom. Marketingoví mágovia, ale aj jeden z marketingových výskumov v prostredí malých a stredných podnikov, potvrdzujú, že k úspechu tlačia dve veci: inovácie a marketing. Bez počítača jednoducho efektívne nepodojíš ani kravu. Skutočne! Reálne sa aj na Slovensku vyskytol systém, ktorý kravu pomocou počítača dokáže presne nakŕmiť, v presne určený čas podojiť a tak dookola. Kravám sa to vraj páči, pred dojením bučia nedočkavosťou…

 

Nuž prečo by mal byť potom podnikateľ nevrlý k modernej technike?

Oplatí sa urobiť si vo firme elektronický audit a zaplatiť odborníka, ktorý navrhne, kde všade sa dá použiť namiesto prácnej roboty počítač. Jednoducho všetko čo sa dá treba zveriť inteligentným strojom a robotom. Pritom to nemusí byť nedostupná vec – veď trh ponúka celý rad finančných produktov, ktoré dokážu modernizáciu podniku sprístupniť cez rozloženie finančných nákladov na dlhšie obdobie a zosúladiť cash – flow s možnosťami podniku.

 

Napriek tomu si niektorí povedia, že papier nepustí a nie všetko ide computerizovať. Nepustí ani technika, dokonca dokáže oveľa viac ako ten papier. Má pamäť, upozorní na chyby, vie vytvoriť vzťahy medzi databankou údajov a skrýva v sebe mnoho a mnoho netušených možností.

 

Papier to je komunikácia, papier to je uchovávanie údajov. Prácne.

 

Čo všetko sa dá robiť elektronicky? Kde všade sa dá nahradiť papier?

Podľa spomínaných sociologických výskumov si podnikatelia pochvaľujú najmä to, že internet:

 

  1. umožňuje pružnú komunikáciu (79,8%),
  2. zlepšuje a zjednodušuje komunikáciu s bankou (54,6%),
  3. znížili sa náklady na komunikáciu (36,4%),
  4. zlepšila sa informovanosť o vlastných produktoch a službách (39,1%),
  5. zlepšil sa prehľad o dianí v oblasti vlastného podnikania (50,2%).

 

Ako sa využíva počítač v praxi malých a stredných podnikov?

  1. na spracúvanie ekonomickej agendy (88,2%),
  2. elektronická pošta (46,0),
  3. elektronický obchod (37,5%),
  4. na riadenie prevádzky alebo výroby (49,6%).

 

Takmer 70 percent podnikateľov očakáva, že komunikácia cez internet sa významne zvýši, rovnako aj využívanie internetu pri získavaní informácií, dôležitých pre rozvoj podnikania. Dnešné informačné technológie umožňujú napríklad vytvárať malé lokálne siete cez internet. Niečo podobné, akoby vaši dodávatelia i odberatelia sedeli vo vašom podniku a systémom in time dodávali polotovary a odoberali hotovú produkciu. Treba ešte premýšľať nad dôvodmi, pre ktoré sa s počítačom skamarátiť a vpustiť ho do svojho podnikateľského súkromia?

Dobrý tip:Na všetko netreba najímať IT firmy ani drahých odborníkov. Počítačová gramotnosť je medzi mladšou generáciou naozaj vysoká, a preto neraz stačí dať mládeži príležitosť prejaviť sa. Mládež to rada prijme. Takýchto mladých nadšencov možno nájsť na akademickej pôde; viacero univerzít vzdeláva odborníkov v masmediálnej komunikácii a v príbuzných odboroch. Pritom stačí osloviť školu a prostredníctvom nej študentov, ktorí sa s radosťou pustia do praxe. Alebo sa jednoducho poraďte vo svojom okolí s počítačovo zručnými známymi, či skúste surfovať na internete, kde nájdete takmer nevyčerpateľnú studnicu inšpirácie.

 

Informačné technológie tvoria kostru novej ekonomiky na západe, pričom platí, čím väčší podnik, tým extenzívnejšie a intenzívnejšie tieto technológie využíva. Veľké podniky vždy udávajú tón, pre malé a stredné podniky je otázkou bytia, či nebytia načúvať týmto tónom a hľadať svoje miesto na trhovom výslní. Bez inovácie a bez počítačov sa perspektíva mení na riedku hmlu. To je axióma, ktorú ten, čo si ju neosvojí bude onedlho na trhu ťahať za kratší koniec.

 

autor karikatúr: Vladimír Pavlík

jt

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X