Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daň z finančných transakcií by mohla priniesť 35 mld. eur

Daň z finančných transakcií by mohla priniesť 35 mld. eur
Ilustračné foto SITA/AP
14. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska komisia (EK) stanovila podrobnosti dane z finančných transakcií, ktorá by sa v rámci posilnenej spolupráce mala zaviesť od začiatku roka 2014.
 
Podľa vo štvrtok prijatého návrhu komisie by sadzba dane mala predstavovať 0,1 % pre akcie a 0,01 % pre deriváty.
 

Daň sa nebude uplatňovať na úvery a pôžičky, platby, poistenie či vklady

Daňové príjmy z tejto dane odhaduje komisia na úrovni 30 až 35 mld. eur ročne. „Dnešným návrhom sa zavádzajú všetky prvky potrebné na to, aby sa spoločná daň z finančných transakcií stala realitou v celej EÚ. Predložený návrh dane je nepochybne spravodlivý a opiera sa o odborné znalosti. Pomôže posilniť náš jednotný trh a zmierniť nezodpovedné obchodovanie,“ konštatuje komisár zodpovedný za oblasť daní Algirdas Šemeta.
 
Aktuálny návrh komisie nadväzuje na dohodu ministrov financií Európskej únie z minulého mesiaca, na základe ktorej sa 11 členským štátom, vrátane Slovenska, povoľuje uplatňovať daň z finančných transakcií v rámci posilnenej spolupráce. Daň z finančných transakcií má pritom podľa EK tri základné ciele. „V prvom rade sa znížením množstva odlišných prístupov jednotlivých štátov k zdaňovaniu finančných transakcií posilní jednotný trh,“ očakáva komisia. 
 
 
Rovnako by táto daň mala zabezpečiť, aby finančný sektor spravodlivým a značným podielom prispieval k verejným príjmom. „A napokon, daň z finančných transakcií podporí regulačné opatrenia, ktorých cieľom je motivovať finančný sektor k tomu, aby sa zapájal do zodpovednejších činností orientovaných na reálne hospodárstvo,“ dodáva EK. 
 

Podľa miesta pobytu

Pri vyberaní tejto dane sa bude podľa EK uplatňovať „zásada miesta pobytu“, čo znamená, že daň bude splatná vtedy, keď je ktorákoľvek zo strán transakcie usadená v zúčastnenom členskom štáte bez ohľadu na miesto vykonania transakcie. „To platí v prípade, keď je do transakcie zapojená samotná finančná inštitúcia usadená v zóne dane z finančných transakcií, ako aj v prípade, keď táto inštitúcia koná v mene strany usadenej v uvedenej jurisdikcii,“ informuje komisia.
 
Ako ďalšie ochranné opatrenie proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam sa do aktuálneho návrhu dopĺňa aj „zásada emisie“, čo znamená, že finančné nástroje emitované v 11 zúčastnených členských štátoch sa budú zdaňovať pri obchodovaní aj v prípade, keď tí, ktorí s nimi obchodujú, nie sú usadení v rámci zóny novej dane. Návrh v súčasnosti navyše zahŕňa aj explicitné ustanovenia proti zneužívaniu daní. 
 

Transakcie s centrálnymi orgánmi sú vyňaté

Daň sa však v záujme ochrany reálneho hospodárstva nebude uplatňovať na každodenné obchodné činnosti občanov a podnikov, ako sú napríklad úvery a pôžičky, platby, poistenie či vklady. „Nebude sa uplatňovať ani na tradičné činnosti investičného bankovníctva v kontexte získavania kapitálu, ani na finančné transakcie vykonávané ako súčasť reštrukturalizačných operácií,“ dodáva EK. Návrhom sa takisto vylučujú činnosti refinancovania, menová politika a správa verejného dlhu. Z dane preto budú vyňaté transakcie s centrálnymi bankami a s ECB, s Európskym nástrojom finančnej stability a Európskym mechanizmom pre stabilitu, ako aj transakcie s Európskou úniou. 
 
O navrhovanej smernici budú teraz podľa komisie diskutovať členské štáty, aby sa umožnilo jej vykonávanie v rámci posilnenej spolupráce. „Do diskusií o tomto návrhu sa môže zapojiť všetkých 27 členských štátov. Hlasovacie právo však budú mať len členské štáty zúčastnené na posilnenej spolupráci, pričom musia dosiahnuť jednomyseľnú dohodu predtým, než bude návrh možné vykonať. Konzultácie sa uskutočnia aj s Európskym parlamentom,“ informuje Európska komisia. 
 
Okrem Slovenska sa k návrhu zaviesť daň z finančných transakcií pripojilo aj Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Rakúsko, Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Estónsko.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X