Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové príjmy štátneho rozpočtu medziročne rástli o 5 %

Daňové príjmy štátneho rozpočtu medziročne rástli o 5 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Štát hospodáril za tri štvrťroky tohto roka so schodkom na úrovni 1,977 mld. eur.
 
V samotnom septembri sa tak deficit štátneho rozpočtu mierne navýšil o 60 mil. eur.
 

Celkové výdavky rozpočtu klesli o 8 %

Medziročne to však stále znamenalo pokles o 23,5 %, resp. o vyše 608 mil. eur. „Plnenie rozpočtu je na úrovni 64 %, čo znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované,“ uvádza na margo zverejnených údajov rezort financií.
 
Celkové výdavky štátneho rozpočtu za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahli 9,923 mld. eur, čo znamenalo ich medziročný pokles o 8 %. Z rozpočtu na celý rok sa tak zatiaľ vyčerpalo 58,4 %. Medziročne nižšie však boli aj príjmy, ktoré ku koncu septembra predstavovali 7,945 mld. eur. V porovnaní s vlaňajškom to znamenalo pokles o 3,1 % a celoročný plán príjmov sa tak zatiaľ plní na 57,1 %. A to napriek medziročnému nárastu daňových príjmov o 5 %. 
 

 
„Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 726 mil. eur. V rámci tejto položky medziročne poklesli výdavky na obsluhu štátneho dlhu o 204,7 mil. eur,“ uvádza ministerstvo financií. Na strane príjmov za medziročným výpadkom stoja zatiaľ slabšie príjmy z eurofondov, ale taktiež nižšie príjmy z dividend. Podľa ministerstva financií však táto skutočnosť hrozbu pre rozpočet nepredstavuje. „Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. Fondu národného majetku SR, druhý polrok,“ tvrdí ministerstvo. 
 

Výber spotrebných daní klesol

Samotné daňové príjmy štátneho rozpočtu tak podľa údajov zverejnených rezortom financií ku koncu septembra dosiahli 6,494 mld. eur, čo znamenalo medziročný nárast o 5 % a plnenie celoročného plánu na takmer 73 %. Pozitívnejší vývoj ako vlani sa zaznamenal pri väčšine typov daní. Výber dane z pridanej hodnoty medziročne stúpol o 5,2 % na 3,245 mld. eur, zrážkovej dane o 9,8 % na 141 mil. eur a dane z príjmov právnických osôb o 13,8 % na 1,537 mld. eur. 
 
Naopak, slabší výber ako za prvé tri štvrťroky tohto roka eviduje ministerstvo financií pri spotrebných daniach. Ich výber klesol o 1,4 % na 1,458 mld. eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu septembra evidoval 93,2 mil. eur. 
 

Príjmy z rozpočtu EÚ medziročne klesli o štvrtinu

Nedaňové príjmy štátu za prvých deväť mesiacov tohto roka medziročne vzrástli o 11,8 % na 598,9 mil. eur. Naopak, výrazne za vlaňajškom naďalej zaostávajú granty a transfery, ktoré medziročne klesli o 42,5 % na 825 mil. eur. Výrazný podiel na tomto vývoji majú príjmy z rozpočtu Európskej únie, ktoré boli ku koncu septembra medziročne nižšie o 24,8 % na úrovni 829,1 mil. eur. Z celoročného plánu sa tak zatiaľ naplnili ani nie na štvrtinu. 
 
Z celkových výdavkov tvorili ku koncu septembra bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 8,929 mld. eur. V medziročnom porovnaní sú tak nižšie o 7,3 %. Kapitálové výdavky štátu v porovnaní s prvými deviatimi mesiacmi vlaňajška klesli o 14,2 % na 993,3 mil. eur. 
 
Podľa schváleného rozpočtu by štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,002 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,916 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal dosiahnuť 3,085 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X