Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňovníkov presunú do aplikácie eDane automaticky

Daňovníkov presunú do aplikácie EZU automaticky
drsr.sk
22. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Všetci súčasní používatelia aplikácie EZU, ktorá slúži na elektronický zber údajov pre účely daňovej správy, budú podľa finančnej správy po 1. decembri 2012 automaticky presunutí do existujúcich systémov elektronickej komunikácie eDane.

Aplikácia eDane je k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy, a to pre rôzne platformy operačných systémov.

Automatická registrácia spolu s heslom

„Klienti EZU sa nemusia registrovať do aplikácie eDane. Táto registrácia pre všetkých používateľov EZU bude vykonaná (1.-2..12.2012) automatizovane pri migrácii používateľov,“ uviedla pre portál Podnikam.sk hovorkyňa Finančného riaditeľstva (FR) SR Gabriela Dianová. Pri transformácii používateľov EZU do aplikácií eTax/eDane bude pre všetkých používateľov EZU  vygenerované nové ID aj prístupové heslo používateľa, ktoré mu daniari pošlú e-mailom. Zároveň budú pre tohto používateľa prenesené všetky platné dohody – oprávnenia z EZU.
„Tieto činnosti budú vykonané bez ohľadu na to či tento používateľ  už niekedy v minulosti mal podpísanú starú dohodu  o elektronickom doručovaní a mal na základe nej pridelené staré ID,“ informovala ďalej Dianová.

Radšej používať nové ID aj heslo

Používateľ  sa pritom podľa daniarov môže vrátiť k starému ID a k starej dohode, musel by však v zmysle tejto dohody podávať krycí list do 5 pracovných dní. Výhodnejšia preto má byť elektronická komunikácia prostredníctvom nového ID  a nového hesla, na ktoré bude mať  naviazanú dohodu prevzatú z EZU. V zmysle dohody prevzatej z EZU už potom nemusí už podávať krycí list. Použitie nového ID môže byť potrebné aj z toho dôvodu, že pre toto ID môže mať používateľ naviazaných viac dohôd, ako mal k pôvodnému ID. „Klient môže použiť ten spôsob, ktorý je pre neho výhodnejší,“ uviedla hovorkyňa finančného riaditeľstva.

Tvorcovia bránia aplikáciu EZU

Tvorca systému EZU, spoločnosť Factory 4 Solutions (F4S) a.s., je podľa zverejneného stanoviska z rozhodnutia finančnej správy prekvapená. „Systém EZU bol optimalizovaný na vysokú priepustnosť, ktorá dosiahla vo výkonových testoch špičkovú úroveň 12 miliónov podaní za deň, čím sa malo zabrániť výpadkom a dlhým odozvám v čase špičiek, ktoré boli známe u predchádzajúcich systémoch eTax či eDane. Spoľahlivosť systému potvrdzuje viac ako 10 mesiacov prevádzky bez závažného výpadku a potreby čo len jediného servisného zásahu zo strany F4S, za ktorú prijal vyše 400 000 podaní od 80 000 subjektov,“ uviedla spoločnosť.
Podľa finančnej správy bola aplikácia EZU súčasťou zlyhaného riešenia KONS, ktoré stálo 10 mil. eur. „Riešenie KONS nebolo zo strany finančnej správy prevzaté, nemáme k nemu dokumentáciu. Keďže riešenie a postupy bývalého vedenia Ministerstva financií SR a Finančného riaditeľstva SR, resp. Daňového riaditeľstva SR zlyhali, nie je možné v nich pokračovať a nie je možné samostatne prevádzkovať ani systém EZU,“ tvrdilo minulý týždeň finančné riaditeľstvo. Systém KONS presadil do prevádzky ešte začiatkom roka exšéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík, pričom podľa denníka SME ho mali vyvíjať jemu blízke firmy. Ako však upozornil týždenník Trend, preukázateľne stále funkčná aplikácia EZU bola obstaraná na základe stále platnej zmluvy so spoločnosťou IBM.

Kupujú už raz vyvinuté a zaplatené vyvinuté riešenie

Finančné riaditeľstvo SR zároveň nákup nového systému za 540 tis. eur zdôvodňovalo aj tým, že chce postupne zjednotiť spôsob elektronickej komunikácie a spôsob elektronického podávania dokumentov. Nový spôsob komunikácie má byť jednotný, nediskriminačný, jednoduchší a bezplatný pre všetky subjekty komunikujúce s finančnou správou elektronicky. S cieľom prejsť na systém, ktorý bude podľa daniarov stabilný a ktorý je už overený v colnej časti finančnej správy, podpísalo Finančné riaditeľstvo SR koncom októbra aj dodatok k zmluve so spoločnosťou DITEC, a. s. Tá vybudovala na bývalom Colnom riaditeľstve SR elektronické komunikačné rozhranie, cez ktoré podnikatelia komunikujú s bývalou colnou správou.
Podľa týždenníka Trend firma Ditec vo svojom stanovisku priznala, že vybuduje aj to, čo už v prípade odstavovaného riešenia EZU funguje. Okrem toho má vybudovať aj tzv. elektronickú podateľňu, ktorá zabezpečí aj obojsmerne záväznú elektronickú komunikáciu, podpisovanie  zaručeným elektronickým podpisom – ZEP (ktorý si podnikatelia musia kupovať, pozn. red) a overovanie elektronického podpisu. Tieto riešenia však majú aj naďalej ostať ako alternatíva k bezplatnej komunikácii. Ako dodáva Trend, daniari si však už teraz dohodli nové podmienky pri vydávani miliónov tzv. elektronických pečiatok a aj množstevné zľavy pri nákupe ZEP-ov v tisícových objemoch.

Zaručený elektronický podpis upraví zákon

Ako ďalej informovala Dianová, v súčasnosti platná dohoda pre používateľov EZU  nebude vypovedaná a ani nahradená. Po ukončení EZU a presune používateľov  do eTax/eDane táto zmluva zostane v platnosti. Otázku, či bude potrebné povinne používať zaručený podpis, považujú za predčasnú. „Bude to záležať od aktuálneho znenia legislatívy, vrátane nového zákona o eGovernmente (zákon o elektronickom výkone verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov),  ktorého účinnosť sa očakáva od 1.9.2013,“ dodala hovorkyňa.

Posun povinnej elektronickej komunikácie

Podľa zistení denníka SME sa uvažuje o ďalšom posune povinnej online komunikácie pre vybrané daňové subjekty až na rok 2014. Približne 210 tisíc daňových subjektov, medzi ktoré patria napríklad platcovia DPH, daňoví poradcovia či advokáti, by tak túto povinnosť malo až od roku 2014. Rozhodnúť o tom sa má na najbližšom zasadaní parlamentu.
(Podnikam.sk, it)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X