Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňový bonus za rok 2011

Daňový bonus za rok 2011
Fotobanka Pixmac
15. februára 2012 Tlačiť

Kto si môže uplatniť daňový bonus? Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období  zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov). Za rok 2011 ide o sumu 1902 eur. 

 

Daňový bonus si môže uplatniť len jeden rodič

Daňový bonus si môže uplatniť vždy len jeden daňovník. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí: 1. matka, 2. otec, 3. iná oprávnená osoba. 
 
  • Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a strvalým pobytom na území Slovenskej republiky. 
  • Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou si môže daňový bonus uplatniť vtedy, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenska tvorí v príslušnom zdaňovacom období minimálne 90 % zo všetkých príjmov, ktoré tento daňovník získava na Slovensku aj v zahraničí. 
  • Zamestnanec si uplatňuje daňový bonus už mesačne počas roka. Nárok na daňový bonus si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa. 
  • SZČO si uplatňuje daňový bonus pri podaní daňového priznania za celý rok. 
 

Ako si uplatniť daňový bonus?

Daňovníci si môžu uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak je dieťa vyživované len niekoľko mesiacov, znižuje sa daň len v konkrétnych mesiacoch.  
 
Daňovník si daňový bonus môže uplatniť aj ak má dieťa prechodný pobyt mimo domácnosť, napríklad, ak dieťa študuje mimo trvalého bydliska a býva tam.Sumou daňového bonusu sa znižuje daň. 
 
Ak je daň nižšia ako suma daňového bonusu, ktorú si môžme pri daňovom priznaní uplatniť, v daňovom priznaní požiadame správcu dane o vyplatenie sumy, ktorá predstavuje rozdiel medzi sumou daňového bonusu a sumou dane za príslušné daňové obdobie. 
 
Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane zo samostatne zárobkovej činnosti, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, uplatniť pri podaní daňového priznania.
 

Aká je výška daňového bonusu?

Daňový bonus za rok 2011 je 243,18 € na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Suma 243,18 € sa skladá zo súm: 20,02 € za január až jún, a 20,51 € za júl až december 2011.
 
 
Daňový bonus (január – jún 2011) Daňový bonus (júl – december 2011)
20,02 € 20,51 €
 
Od 1.1. 2012 je suma daňového bonusu 20,51€. 
 
Výška daňového bonusu sa mení k 1.júlu a to v závislosti na zmenu životného minima.
 
ph
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X