Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dlhujú vám peniaze? Tu sú rady, ako sa brániť

1443779571 thinkstockphotos.76755074
ilustračné, Thinkstock
12. mája 2016 Zdroj EOS KSI Slovensko Tlačiť

Odberatelia neplatia za objednané tovary či služby, firmy sa boja o svoju existenciu. Taká je realita nielen na Slovensku, ale aj inde v Európe. Každý siedmy podnikateľský subjekt vo východnej Európe podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2015 priznal, že sa obáva o prežitie, pretože sa mu nedarí vymôcť peniaze od dlžníkov (15 %). Odhalila tiež, že v západnej Európe cíti túto hrozbu 13 % firiem.

Štúdia bola zostavená na základe odpovedí 2 800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín. Čo sa týka Slovenska, to skončilo na priemernej hranici – 15 % firiem u nás sa kvôli nedisciplinovaným odberateľom bojí o vlastné prežite. Každý podnikateľ, ktorý má takéto problémy by mal vedieť, že existuje viacero možností ako sa brániť. Ideálne je zveriť sa do rúk profesionálov a obrátiť sa na inkasnú spoločnosť venujúcu sa manažmentu pohľadávok. Tí už vedia čo a ako – zabezpečia nakontaktovanie aj ďalšiu komunikáciu s dlžníkmi a budú sa snažiť o vyrovnanie čo najjednoduchšou a najmenej bolestivou cestou. Aby došlo k uhradeniu pohľadávky čím skôr a vec nezašla až na súd.

 

Profesionáli sú v kurze

Slovenská prax potvrdzuje, že veritelia neriešia problémy s dlžníkmi sami, ale využívajú externé služby. Podľa  EOS štúdie „European Payment Practices“ 2015 po službách profesionálov siahlo až 46 % opýtaných slovenských firiem, čím sme spomedzi východnej Európy skončili na prvom mieste. Rusko zaznamenalo v tomto ukazovateli 32-percentný podiel, Poľsko 35 %, Grécko len 28 %.

V západných krajinách je bežné využívať externé inkasné služby. Vedúce postavenie majú Rakúsko (52 %), Francúzsko (48 %), Belgicko (46 %), Španielsko (45 %).

Na súd sa dobre pripravte

Ak sa ale nepodarí dohodnúť mimosúdnou cestou, posledným riešením je každopádne súd. No treba vedieť, že na proces sa musíte dobre pripraviť. Platí to, že ako dôkaz určite neobstojí len vystavená  faktúra. Potrebujete predovšetkým vopred uzavretú písomnú zmluvu – nič rozsiahle či zložité, no treba na ňu myslieť skôr, než začnú problémy. „Základnou podmienkou uplatnenia pohľadávok na súde je existencia samotného právneho nároku veriteľa na zaplatenie dlžnej sumy dlžníkom. Dôležité je tiež posúdenie predpokladu úspešnosti na základe listinných a iných dôkazov, ktoré má veriteľ k dispozícii,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, s.r.o. venujúcej sa profesionálnej správe pohľadávok. Často napríklad postačí aj dodací list potvrdený podpisom, ešte lepšie s pečiatkou dlžníka.

V prípade vymáhania pohľadávky súdnou cestou sa veriteľ môže domáhať svojho práva žalobou na zaplatenie na príslušnom súde. Okrem toho je veriteľ oprávnený podať na súde návrh na vyhlásenie konkurzu voči dlžníkovi, ak má vedomosť o minimálne jednom ďalšom veriteľovi s pohľadávkou po splatnosti voči danému dlžníkovi.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dlhysúdvymáhanie pohľadávok

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X