Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Niekoľko zaujímavých a jednoduchých tipov ako usporiť peniaze za energie v domácnosti

Spotreba energie vo svete do roku 2040 stúpne o vyše 50 %
Ilustračné foto: Stock - photo
15. marca 2021 Img_2614.jpg Zdroj Dailymail Tlačiť

Ceny energií sa z roka na rok zvyšujú a aj napriek mnohým výrazným poklesom cien ropy či zemného plynu na svetových a domácich trhoch, veľké spoločnosti ani zďaleka nereagujú na tieto zmeny takým spôsobom, ktorý by sa v konečnom dôsledku výraznejšie prejavil na konečných cenách spotrebiteľov. V mnohých prípadoch Vám pritom nepomôže ani zmena dodávateľov týchto služieb, pretože ich ceny sa zásadným spôsobom nelíšia.

Je teda potrebné, aby ste veci iniciatívne vzali do vlastných rúk. Pozrite si preto niekoľko zaujímavých aj kurióznych tipov, ktoré by Vám mohli pomôcť v snahe ušetriť financie vynakladané na energie. Často počúvame o zaručených tipoch na takéto šetrenie, medzi ktoré patrí napríklad výmena sprchovania za kúpanie, používanie špeciálnych úsporných žiaroviek, úplné vypínanie elektrických spotrebičov či rôzne iné zaručené rady. Pravdou však ostáva, že aj tieto postupy majú svoje obmedzenia a aby ste skutočne ušetrili, musíte si osvojiť tie správne návyky.

1. Sprchovanie vs. kúpanie

Sprchovanie Vám v porovnaní s kúpaním skutočne usporí náklady, avšak aj pri tom je potrebné dať si pozor na to, aby dĺžka samotnej sprchy nepresiahla 10 minút. Každá ďalšia minúta navyše Vám už náklady na energie zvyšuje.

2. Používanie ekologickej sprchovacej hlavice

Ekologická sprchovacia hlavica Vám usporí energie spôsobom, akým sama funguje. Menej energie miniete jej používaním preto, že strieka vzduch do prúdu vody. Suma za nákup takejto hlavice sa Vám vráti v období približne troch mesiacov a ak sa viac sprchujete ako kúpete, tento spôsob šetrenia energií skutočne stojí za zváženie.

3. Zníženie kúrenia

Je to klasika. Experti odporúčajú najprv znížiť teplotu vo Vašom obydlí na 18 stupňov a postupne pridávať termostat na teplotu, pri ktorej sa cítite príjemne. Tento spôsob šetrenia energií Vám tiež zabezpečí úsporu energií, ktorá sa môže v konečnom dôsledku ukázať aj ako relatívne významná.

4. Nenechávajte spotrebiče v nabíjacích zariadeniach

Jedným z najbežnejších tipov na úsporu energií je, aby ste nenechávali Vaše elektrické spotrebiče zbytočne dlho v nabíjacích zariadeniach. V elektrine je potrebné nechať len spotrebiče, ktoré by bez nej nefungovali a akými sú napríklad chladničky. Všetky ostatné spotrebiče ponechávajte v nabíjacích zariadeniach len po nevyhnutne potrebný čas.

5. Zhasínajte svetlo

Nie je potrebné, aby ste zhasínali svetlo vždy, keď len na chvíľu vyjdete z rozsvietenej izby, avšak osvetlenie domácnosti tvorí relatívne vysokú položku v konečnom účtovaní energií, takže má určite význam zhasínať svetlo v miestnostiach, kde sa po dlhší čas nezdržiavate.

6. Perte oblečenie v noci

Uvedená rada možno znie zvláštne, avšak môže byť cenná. To platí však len prípade, že počas noci spadáte do lacnejšej energetickej triedy.

7. Inštalujte si úsporné žiarovky

Staršie žiarovky spotrebujú viac energie. Tu je však zároveň dôležité pripomenúť, že je potrebné vybrať aj správny druh takejto žiarovky. Výmena starších typov žiaroviek za novšie a úsporné v celom byte Vám skutočne môže veľmi pomôcť pri konsolidácii Vašich konečných energetických účtov.

8. Odtiahnite záclony

Môže odtiahnutie záclon skutočne efektívnym spôsobom znížiť Vaše účty? Akademici z Univerzity v Salforde v tejto súvislosti zistili, že odtiahnutie záclon môže znížiť tepelnú stratu až o 17 %, čo už predstavuje skutočne zaujímavé číslo z pohľadu celoročnej úspory.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

skillstipy pre domácnostiÚspora energií

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X