Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Domáci dopyt by sa mohol postupne obnoviť

Domáci dopyt by sa mohol postupne obnoviť
Národná banka Slovenska. Foto: SITA
22. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovensko môže očakávať v horizonte nasledujúcich dvoch rokov postupné obnovenie domáceho dopytu, najmä vďaka spotrebe domácností a čiastočne cez obnovu investičnej aktivity. Vyhlásil guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch.
 
„Slovenská ekonomika sa z krízy pomerne dynamicky zotavuje, keď hrubý domáci produkt v druhom kvartáli 2013 presiahol predkrízovú úroveň o takmer 6 %. Naopak, trh práce je pomerne slabý a zamestnanosť zatiaľ nedosiahla predkrízové úrovne,“ dodal Makúch na stretnutí, ktoré zorganizovala Slovensko – rakúska obchodná komora pri príležitosti zverejnenia prognóz vývoja slovenského a európskeho hospodárstva.
 

Stabilita na finančných trhoch pomohla k oživeniu európskej ekonomiky

Export bol doteraz ťahúňom slovenskej ekonomiky, keď tvoril až 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) SR. Rast slovenskej ekonomiky tak podľa Makúcha závisí predovšetkým od zahraničného dopytu. Zahraničný dopyt bol pre Slovensko dôležitý aj podľa hlavného ekonóma UniCredit Bank Slovensko Ľubomíra Koršňáka.
 
„V posledných rokoch rast slovenskej ekonomiky bol výlučne ťahaný zahraničný dopytom. Spotreba domácností, investície domácich podnikov či spotreba vlády dlhodobo klesali,“ uviedol Koršňák. Podľa neho jediným príspevkom k rastu HDP bol čistý export. „V roku 2012 k tomu výrazne prispel ponukový šok v automobilovom priemysle, keď sa zvýšili produkčné kapacity,“ dodal Koršňák. 
 

 
Stabilita na finančných trhoch pomohla k oživeniu európskej ekonomiky. Uviedol to hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega. „Stabilita finančných trhov nie je dôležitá len pre trhy ako také, ale takisto silno vplýva na náladu podnikateľskej sféry. Vďaka stabilite sa začala zvyšovať dôvera medzi podnikateľmi. Dôvera sa začala prejavovať v oživovaní reálnej ekonomiky,“ skonštatoval Prega. Podľa neho sa EÚ momentálne dostáva z krízy a ekonomika sa tak na európskej úrovni začína oživovať. Ak bude pokračovať stabilita na finančných trhoch, tak by rast eurozóny podľa analýz Tatra banky mohol ku koncu nasledujúceho roka dosiahnuť 2 %. 
 
Podľa hlavného ekonóma Slovenskej sporiteľne Juraja Bartu bolo Slovensko v poslednej dekáde napriek kríze najrýchlejšie rastúcou krajinou EÚ. „Napriek kríze slovenská ekonomika medzi rokmi 2002 a 2012 vzrástla o vyše 50 %. Priemerne tak ročne rástla o 4,5 %. EÚ za rovnaké obdobie rástla len 1,2 % ročne,“ uviedol Barta. Ekonomiky Grécka a Talianska sa podľa Bartu nachádzali na konci minulého roka na rovnakej úrovni ako pred dekádou.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X