Drobní veritelia môžu vymáhať do sto percent pohľadávok
Slovenská záručná a rozvojová banka podľa Fica ponúkne nezabezpečeným veriteľom Váhostavu, že im zaplatí do konca roka 50 percent pohľadávok, a v tom prípade pôjde pre malých podnikateľov o konečnú sumu.
Ponuka má platiť aj pre iné spoločnosti v reštrukturalizácii
Nezabezpečení veritelia si budú môcť uplatňovať do sto percent svojich pohľadávok z budúcich ziskov Váhostavu alebo akejkoľvek inej spoločnosti, ak miera ich uspokojenia bude pri reštrukturalizácii nižšia. Premiér Robert Fico to v stredu novinárom povedal s tým, že sa rozhodli zmeniť pôvodne navrhovaných 40 percent uspokojenia malých dodávateľov na sto.
Zatiahne to štát
Štátna Slovenská záručná a rozvojová banka podľa Fica ponúkne nezabezpečeným veriteľom Váhostavu, že im zaplatí do konca roka 50 percent pohľadávok, a v tom prípade pôjde pre malých podnikateľov o konečnú sumu. Banka potom bude od Váhostavu vymáhať tieto peniaze, až do výšky sto percent pohľadávky.
Druhou možnosťou je, že živnostníci a malé firmy môžu prijať ponúkaných 15 percent a neskôr si od Váhostavu vymáhať zo ziskov ďalších 85 percent svojich pohľadávok.
„Ak by sa drobní veritelia rozhodli dať štátu svoje pohľadávky za 50 percent, ako ponúkame, tak by si štát kapitalizoval tieto svoje pohľadávky voči firme, ktorá je v reštrukturalizácii, teda by vstupoval do vlastníckych práv, čo by výrazne začalo obmedzovať a limitovať vlastníka takejto spoločnosti, čo je podľa mňa najprísnejší trest,“ konštatoval premiér. Navrhnuté riešenie pre nezabezpečené malé firmy považuje za férové riešenie.
Za stav v reštrukturalizáciách vraj môže opozícia
Fico rovnako upozornil, že Smer na jeseň schválil novelu zákona o reštrukturalizácii, prezident ju však vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie a „opozícia nám nepomohla pri prelomení veta prezidenta“. Vládny Smer-SD má 83 poslancov, na schválenie prezidentom vráteného zákona treba aspoň 76 poslancov.
Išlo o jedno z prvých hlasovaní nového predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý si nevšimol, že v sále je málo poslancov za Smer. Vládna strana okrem zmien v reštrukturalizácii chcela zákonom zmeniť spôsob zakladania firiem na Slovensku.
Dlhy Váhostavu zaplatia všetci daňoví poplatníci, myslí si Beblavý
Vláda dlhy Váhostavu zaplatí z peňazí všetkých daňových poplatníkov namiesto toho, aby na vlastné dlhy doplatil svojím majetkom Juraj Široký, myslí si nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý.
„Namiesto toho, aby vláda tlačila na také riešenie, kde budú zahojení veritelia na úkor Juraja Širokého, vláda prijala zákon, kde my všetci máme zaplatiť drobným živnostníkom a Juraj Široký si môže nechať svoj majetok,“ povedal Beblavý.
Kto zoberie 40% ?
Vládny návrh, podľa ktorého by živnostníci prostredníctvom štátnej banky mali dostať 40 percent svojich pohľadávok a banka by ich potom vymáhala od spoločnosti Váhostav, považuje podpredseda Siete za neprijateľný.
„Ani ja, ani premiér Fico neberie 40 percent platu. Ale vláda sa tvári, že má riešenie, ak živnostníkom ponúkne 40 percent,“ konštatoval Beblavý. Za ešte vážnejšie opozičný poslanec považuje, že dlhy nezaplatí Juraj Široký, ale poskladajú sa na ne všetci občania SR.
Najväčšia chyba sa stala vo firme, tvrdí šéf Váhostavu
Generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) Marián Moravčík priznal, že najväčšie chyby, ktoré predchádzali reštrukturalizácii, spravilo bývalé vedenie firmy. Chybu podľa neho spravila aj bývalá vláda, resp. vtedajšie vedenie ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., keď sa podpisovali zmluvy na stavbu diaľnic za nereálne ceny.
eBooky:
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
- Ako zlikvidovať s.r.o. svojpomocne
- Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!
„Najväčšia chyba sa stala v tejto spoločnosti. A to, že vtedy vláda v mene ministerstva dopravy alebo Národnej diaľničnej spoločnosti sa nesprávali ako dobrý hospodár, stačilo im, že mohli deklarovať nízku cenu a nepozerali sa, za akú cenu, to bola chyba vtedajšej vlády,“ tvrdí Moravčík.
„To mohla byť brzda, ale najväčšia chyba sa stala tu,“ dodal. Vládny Smer a opozičné strany sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za situáciu okolo Váhostavu.