Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Druhý pilier sa od utorka zatvára

Ilustračné foto: SITA
15. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Po 15. júni budú môcť do druhého piliera opäť vstúpiť len mladí ľudia do 35 rokov.

Rozhodujúci pre akceptovanie výstupu je dátum poštovej pečiatky

Už len jeden pracovný deň zostáva ľuďom, aby využili možnosť stať sa sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri, alebo z druhého piliera vystúpili. Od 16. júna tohto roka sa totiž druhý penzijný pilier pre väčšinu ľudí opäť zatvára. Výnimku naďalej majú len mladí ľudia do 35 rokov, ktorí môžu počas dôchodkového poistenia do druhého piliera vstúpiť aj po 15. júni tohto roka.

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder, všetky pobočky poisťovne po celom Slovensku budú v posledný deň otvorenia druhého piliera, teda v pondelok 15. júna 2015, otvorené v predĺžených úradných hodinách až do 19:00.

„Sporitelia si môžu v najbližšej pobočke Sociálnej poisťovne v prípade záujmu vyplniť a odovzdať tlačivo o vystúpení z II. piliera – formulár Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedol.

Ak sporiteľ zašle oznámenie o vystúpení z druhého piliera poštou, rozhodujúci pre akceptovanie výstupu je dátum poštovej pečiatky – najneskorší môže byť 15. jún 2015. Sociálna poisťovňa následne zašle sporiteľovi oznámenie o akceptovaní jeho výstupu. 

eBooky:

Sporivý pilier otvorila vláda Roberta Fica štvrtýkrát, a to na obdobie od 15. marca do 15. júna tohto roka. Z tohto systému do konca mája vystúpilo vyše 48 tisíc sporiteľov a, naopak, na svojich súkromných účtoch si začalo na penziu sporiť vyše 17 tisíc osôb.

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostali všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania. 

SP počas otvorenia druhého piliera poslala sporiteľom dva listy s informáciou o tom, pre koho je sporenie v druhom pilieri výhodné a pre koho výhodné nie je. Aby mal druhý pilier pre sporiteľa zmysel, mal by podľa poisťovne sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie ako je priemerná mzda.

V druhom letáku SP odporúčala, aby sporitelia starší ako 40 rokov zvážili zotrvanie v druhom pilieri a starším ako 45 rokov jednoznačne odporúčala vystúpiť. Za desať rokov bolo podľa poisťovne hrubé zhodnotenie v druhom pilieri 17,8 %, kým v prvom pilieri SP vidí zhodnotenie až 68 %. 

Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna druhý list pre sporiteľov od Sociálnej poisťovne zhodnotil tak, že je v ňom minimum právd a veľa neprávd a zavádzaní. Upozornil na to, že prvý, priebežný pilier peniaze nezhodnocuje.

Za zavádzajúce považuje Švejna aj porovnávanie účtov v prvom a druhom pilieri. „Opak je pravdou,“ povedal ešte v máji. Účty v priebežnom a sporivom pilieri prirovnal k ohňu a vode. „Tento list má minimálnu hodnotu,“ povedal Švejna. Odporúčal preto list zahodiť do koša. „Je to najzavádzajúcejšie otvorenie druhého piliera,“ dodal. 

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, musí Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X