Európske záťažové testy nezvládlo 25 bánk
Banky majú dva týždne na to, aby predstavili plán, ktorý im umožní zaplátať kapitálové nedostatky počas nasledujúcich mesiacov.
Kontrolované slovenské banky testy zvládli
Záťažové testy bánk v EÚ ukázali, že 25 bánk je príliš slabých na to, aby zvládli tri roky trvajúcu recesiu. Všetky tieto banky pochádzajú z krajín eurozóny. Najvýraznejší nedostatok kapitálu zaznamenala talianska banka Monte dei Paschi, ktorej napriek snahám o navýšenie kapitálu chýba 2,1 mld. eur. Európsky bankový úrad (EBA), ktorý testy koordinoval uviedol, že banky, ktoré nedokázali udržať kapitálové ukazovatele nad stanovenou hranicou, mali na konci roku 2013 kombinovaný nedostatok kapitálu vo výške 24,6 mld. eur.
Taliansky bankový sektor zaznamenal najhoršie výsledky, keď deväť talianskych bánk malo na konci roku 2013 nedostatok kapitálu vo výške 9,4 mld. eur. Tri grécke banky zaznamenali kombinovaný nedostatok kapitálu vo výške 8,7 mld. eur a trom cyperským bankám chýbalo celkovo 2,4 mld. eur. Banky majú dva týždne na to, aby predstavili plán, ktorý im umožní zaplátať kapitálové nedostatky počas nasledujúcich mesiacov.
Približne 40 bánk zaznamenalo kapitálové ukazovatele pod hranicou, stanovenou v rámci pravidiel Bazilej III. Množstvo bánk od konca roku 2013 zvyšovalo kapitál a tak na konci septembra 2014 bol celkový nedostatok kapitálu vo výške 9,5 mld. eur v 14 bankách.
Tatra banka, VÚB aj SLSP prešli
Najväčšia trojka slovenských bánk, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, prešla hodnotením Európskej centrálnej banky (ECB). Ako ďalej informovali v spoločnom stanovisku Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR, výsledky testov potvrdili, že slovenské banky majú ukazovateľ vlastného kapitálu Tier I nad referenčnou hodnotou 8 %. V žiadnej zo slovenských bánk, ktoré boli predmetom komplexného hodnotenia, nebol identifikovaný nedostatok kapitálu a komplexné hodnotenie potvrdilo ich veľmi dobrú kapitálovú pozíciu a dlhodobú stabilitu, uvádza sa ďalej v stanovisku.
Nie je preto potrebné, aby slovenské banky predložili plány na posilnenie kapitálu. Podobne zo strany vlády nie je potrebné prijímať žiadne opatrenia na posilnenie kapitálových pozícií hodnotených bánk. Výsledky súčasne preukazujú, že v komplexnom hodnotení uspeli všetky materské spoločnosti slovenských bánk. „Výsledky komplexného hodnotenia ECB potvrdili, že slovenské banky sú stabilné, dôveryhodné a zdravo fungujúce. V porovnaní s inými európskymi bankami dosahujú vo väčšine ukazovateľov priaznivejšie výsledky,“ povedal guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.