Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensku v roku 2012 uniklo na DPH takmer 2,8 mld. eur

Slovensku v roku 2012 uniklo na DPH takmer 2,8 mld. eur
Úniky na DPH v krajinách EÚ v roku 2012. Zdroj: tlačová správa EÚ
23. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa štúdie Európskej komisie patrilo Slovensko v roku 2012 medzi najväčších hriešnikov v úspešnosti výberu dane z pridanej hodnoty.

Horší výsledok vykázalo len Rumunsko

Slovensko patrilo v roku 2012 ku krajinám s najvyššími daňovými únikmi pri dani z pridanej hodnoty v rámci Európskej únie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Európskej komisie, podľa ktorej predstavoval na Slovensku výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty v spomínanom roku oproti očakávaným príjmom až 39 %. Horší výsledok, s výpadkom na úrovni 44 %, vykázalo len Rumunsko.

Naopak najnižšie výpadky, na úrovni 5 %, mali v Holandsku a Fínsku. Novšie údaje za posledné dva roky, kedy rezort financií avizoval boj proti daňovým únikom, zatiaľ k dispozícii nie sú.

Najhorší výsledok za posledné roky

Celkové príjmy z dane z pridanej hodnoty podľa údajov Eurostatu pritom na Slovensku v roku 2012 dosiahli 4,328 mld. eur, kým očakávaný výber dane bol na úrovni 7,114 mld. eur. Celkový výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty na Slovensku tak komisia odhaduje na úrovni až 2,786 mld. eur. Bol to zároveň najhorší výsledok za posledné roky.

Dovtedy najvyšší výpadok na Slovensku evidovala komisia v roku 2010 na úrovni 36 %. Pre porovnanie, ešte v roku 2005 bol rozdiel skutočného výberu dane oproti očakávanému objemu na úrovni 20 %. Oproti očakávanej sume 4,866 mld. eur sa vtedy vybralo o necelú miliardu eur menej. 

Celkové výpadky DPH v únii sa odhadujú až na 177 mld. eur

Štúdia, ktorá zahŕňala všetky krajiny Európskej únie okrem Cypru a Chorvátska, pritom ukázala, že v únii na výpadkoch na dani z pridanej hodnoty unikajú desiatky miliárd eur. Komisia odhaduje, že v roku 2012 straty na príjmoch z tejto dane v dôsledku nedodržiavania predpisov alebo nezabezpečenia výberu daní v únii dosiahli 177 mld. eur. „To zodpovedá 16 % celkových očakávaných príjmov z dane z pridanej hodnoty za 26 členských štátov,“ píše sa v tlačovej správe komisie. 

Podľa komisára pre oblasť daní Algirdasa Šemetu je výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty v podstate ukazovateľom účinnosti, respektíve neúčinnosti opatrení v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty a dodržiavania daňových predpisov v celej Európskej únii. „Z predložených údajov vyplýva, že v tejto oblasti ešte stále máme čo robiť. Členské štáty si nemôžu dovoliť straty príjmov tohto rozsahu. Musia sa preto ešte viac posnažiť a prijať rozhodné opatrenia na vrátenie týchto verejných peňazí do štátnych pokladníc,“ povedal. 

Výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty je rozdiel medzi očakávanými príjmami z dane z pridanej hodnoty a dane, ktorú vnútroštátne orgány skutočne vybrali. „Hoci je nedodržiavanie predpisov určite dôležitým faktorom tohto výpadku príjmov, príčinou výpadku príjmov z dane z pridanej hodnoty nie sú len podvody. Príčinou neplatenia dane z pridanej hodnoty sú, okrem iného, aj bankroty a platobná neschopnosť, štatistické chyby, omeškané platby a obchádzanie daňovej povinnosti v medziach zákona,“ uvádza sa v správe Európskej komisie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X