Elektronickou cestou je prostredníctvom portálu možné využívať služby živnostenského registra, podávať návrhy na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri, žiadať o výpisy či o uloženie do zbierky listín, alebo využiť služby katastra.
Všetky úrady majú elektronicky fungovať do troch rokov
Od pondelka 3. februára 2014 sprístupnila Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) na Ústrednom portáli verejnej správy na adrese
www.slovensko.sk približne 650 000 elektronických schránok aj pre podnikateľské subjekty a živnostníkov či orgány verejnej moci.
Elektronickou cestou je prostredníctvom portálu možné využívať služby živnostenského registra, podávať návrhy na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri, žiadať o výpisy či o uloženie do zbierky listín, alebo využiť služby katastra.
Systém dátových schránok zároveň postupne nahradí doručovanie papierov do vlastných rúk. Kompletná elektronizácia verejnej správy má byť ukončená do 3 rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti zákona o e-Governmente, teda do 1.11.2016.
Nové schránky pre podnikateľské subjekty a živnostníkov boli vygenerované na základe údajov z príslušných registrov ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnútra. Schránka bude k dispozícii, len ak sú údaje kompletné. V prípade problémov pri aktivácii schránky je potrebné kontaktovať príslušný okresný súd alebo príslušný okresný úrad, odbor živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta a opraviť resp. doplniť údaje v nich.
K občianskemu aj čítačka
Prihlasovanie sa do elektronických schránok je možné iba prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu, tzv. eID karty vydanej po 1. decembri 2013. Táto eID karta občana – živnostníka, štatutára či vedúceho orgánu verejnej moci musí mať aktivovanú Online eID funkciu.
Občiansky preukaz má po novom tri úrovne využitia. Základná sa ničím nelíši od používania pôvodných preukazov, ibaže na elektronickom čipe budú uložené údaje, ktoré sú aj zobrazené na preukaze. Občan si však môže pri požiadaní o nový občiansky zvoliť osobitný kód a aktivovať tak využitie preukazu na elektronickú komunikáciu so štátom.
Treťou úrovňou je preukaz so zaručeným elektronickým podpisom, o jeho vytvorenie treba požiadať pri preberaní dokladu. Je bezplatné a certifikát na podpis bude platiť päť rokov. Ku každému občianskemu preukazu dostane občan zadarmo čítačku. Návod na využitie možností preukazu ako aj prácu s potrebným softvérom nájdu ľudia v poskytnutých informačných materiáloch.