Fakty o peniazoch, ktoré ste doteraz nepoznali
Jean Jacques Rousseau raz povedal: „Peniaze, ktoré držíme, sú prostriedkom slobody. Peniaze, ktoré zháňame, sú prostriedkom zotročenia.“ Bez ohľadu na to, či má pravdu, faktom je, že peniaze sú dôležité.
Život si za peniaze nekúpite
Používať platobnú kartu je veľmi pohodlné. Človek sa okrem iného nemusí báť, že pri sebe nebude mať dostatok hotovosti. Väčšina z nás však aj tak nosí v peňaženke nejakú tú hotovosť. Viete však, kedy peniaze vznikli, máte predstavu o tom, čo všetko sa za ne dá kúpiť?
Pozrite si zopár zaujímavostí, o ktorých ste doteraz možno nemali potuchy.
- Asi to nie je práve najlepšia bilancia, ale až 90 % amerických dolárov nesie stopy kokaínu. Takže buď 90 % Američanov užíva drogy, alebo sú v neustálom obehu stále tie isté peniaze. (Čo, samozrejme, nemusí vylučovať, že veľa Američanov berie drogy.)
- Prvé papierové peniaze sa používali už pred 1 400 rokmi. Toto prvenstvo patrí Číne. Číňania si totiž ako prví uvedomili, že papier je predsa len omnoho ľahší ako zlato či striebro.
- Bohatstvo je niekedy otázkou nastavenia a kontextu. Ak by ste mali v peňaženke 10 dolárov a žiadne dlhy, stále by ste boli bohatší ako 25 % Američanov. Čo je pomerne šokujúce zistenie.
- Viete, čo je najdrahším objektom, ktorý bol kedy postavený? Náklady na stavbu a prevádzku Medzinárodnej vesmírnej stanice sú odhadované na astronomických 150 miliárd amerických dolárov (odhad pri kurze doláru v roku 2010).
- Peniaze dokážu človeku veľmi výrazne spríjemniť život, všetko si za ne však nemožno kúpiť. Vedomý si toho bol aj Bob Marley. Medzi jeho posledné slová patrí pamätný výrok: „Život si za peniaze nekúpite.“
- Niektoré firmy sa na svoje zisky rozhodne nemôžu sťažovať. Taký McDonald῾s za deň zarobí 75 miliónov dolárov. Apple je na tom ešte o niečo lepšie, za minutú dosahujú jeho zisky 300 000 dolárov.
- Ako platidlo sa nepoužívali vždy len drahé kovy či dnešné papierové peniaze. Vo viacerých častiach sveta sa na tento účel používali napríklad mušle.
- Zaujímavosťou je aj to, že papierové peniaze môžu na sebe niesť vírus chrípky viac ako 2 týždne. Takže v rámci prevencie máte ďalší dôvod, prečo používať svoju platobnú kartu.