Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Figeľ nechce zakazovať zisk zdravotných poisťovní

Figeľ nechce zakazovať zisk zdravotných poisťovní
Predseda KDH Ján Figeľ . Foto: SITA
25. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

KDH sa podpíše pod zvolanie mimoriadnej schôdze na, ktorej sa chce opozícia pokúsiť odvolať ministra zdravotníctva.

Pre zákaz zisku už Slovensko prehralo desiatky miliónov eur

Predseda KDH Ján Figeľ nesúhlasí so zákazom zisku zdravotných poisťovní. Ako uviedol, odmieta znárodňovanie, podľa neho to nie je cesta vpred. „Je poctivejšie hľadať riešenie tak, ako sme to navrhovali a presadzovali v krátkom období exekutívneho pôsobenia, vo forme regulácie zisku poisťovní,“ vyhlásil Figeľ. Riešením by podľa neho mohlo byť napríklad zavedenie osobitného odvodu. „Sme pripravení nielen na dialóg, ale aj na nesenie zodpovednosti,“ konštatoval Figeľ.

Predseda KDH podotkol, že pre zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý prijala ešte prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD), Slovensko už v medzinárodnej arbitráži prehralo niekoľko desiatok miliónov eur. Zákaz trval tri roky, pokiaľ ho Ústavný súd SR nevyhlásil za protiústavný.

„Ak zakážeme zisk poisťovniam, tak ho zakážeme aj výrobcom, distribútorom, poskytovateľom, laboratóriám, teda všetkým subjektom v článku medzi platením a medzi príjmom služieb, alebo len niektorým z tohto reťazca,“ pýtal sa Figeľ s tým, že to nie je ani možné, ani rozumné. Otázkou podľa neho je aj to, že ak premiér chce zakázať zisk, či zakáže aj stratu. 

Expert na zdravotníctvo KDH Marián Faktor dodal, že zisk už obmedzili v roku 2011 za ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Vysvetlil, že v prípade, keď je pacient zaradený do režimu čakacích listín, v tej chvíli zdravotná poisťovňa tvorí finančnú rezervu na tohto pacienta a tieto peniaze nemôžu byť použité na zisk. Do budúcna môže podľa neho ďalšia regulácia zisku spočívať v rozšírení režimu čakacích listín. 

eBooky:

KDH sa podpíše pod zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smer-SD), ktoré iniciovali strany SaS, OĽaNO a NOVA. Uhliarik, ktorý si chcel najprv počkať na správu, ktorú má minister predložiť na parlamentný zdravotnícky výbor, až potom zvažovať podpisy pod mimoriadnu schôdzu, teraz konštatoval, že situácia sa zmenila.

„Medzitým sa stali niektoré veci, napríklad aj žilinská nemocnica, ktoré nás viedli k tomu, že sme si povedali, že sú tu tak závažné veci, ktoré sa neriešili, že pripojíme podpisy pod návrh našich kolegov,“ uviedol Uhliarik. Figeľ rovno odporučil premiérovi, aby Čisláka odvolal, pretože nezvláda svoju úlohu. 

Na spoločný postup vyzval KDH Fico

Premiér Robert Fico v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS O päť minút 12 vyzval predsedu KDH Jána Figeľa, aby spolu zakázali zisk zdravotným poisťovniam. Reagoval tak na Figeľovu kritiku súčasného stavu v zdravotníctve.

„Dnes vieme, že v súkromných zdravotných poisťovniach zostáva 18-20 percent všetkých zdrojov, ktoré sa míňajú na náklady na zdravotné poisťovne a okrem iného aj na profit týchto zdravotných poisťovní. Dávam Vám ponuku, pán predseda KDH, poďte s nami a schváľme zákon o zákaze zisku zdravotným poisťovniam, urobme to spolu,“ vyzval Fico svojho oponenta. 

Fico sa už pokúšal zakázať zisky zdravotným poisťovniam počas prvej svojej vlády. Ústavný súd však rozhodol, že opatrenie, podľa ktorého museli zdravotné poisťovne vracať vytvorený zisk späť do poskytovania zdravotníckych služieb, je protiústavné. Zákaz zisku mal aj medzinárodnú dohru a skončil medzinárodnou arbitrážou a rozhodnutím, že SR musí zaplatiť vlastníkovi Unionu, holandskej spoločnosti Achmea, náhradu škody 22 mil. eur a tri mil. eur za trovy konania.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X