Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako môžu darovať 2% z daní právnické osoby

Ako môžu darovať 2% z daní právnické osoby
Fotobanka Pixmac
24. marca 2015 Zdroj Finančné riaditeľstvo SR, www.financnasprava.sk Tlačiť

Ak daňovníkom je právnická osoba, podiel zaplatenej dane je najmenej 8 eur pre jedného prijímateľa.

Podmienky darovania podielu zaplatenej dane právnickými osobami

Aj v tomto roku majú možnosť všetky daňové subjekty darovať 2% alebo 3% zo svojich daní prijímateľom – právnickým osobám uvedeným v zozname prijímateľov. Právnické a fyzické osoby tak urobia prostredníctvom vyhlásenia v daňovom priznaní.

Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie, ktorým je kalendárny rok 2014, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní, že podiel zaplatenej dane (alebo daňovej licencie) do výšky 2 % sa  má poukázať ním určeným prijímateľom. Môže tak urobiť, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie daňového priznania, daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie) ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie.

Ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie), je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie).

Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo v roku 2014 a končí v roku 2015 (napr. daňovník s hospodárskym rokom končiacim v priebehu roka 2015), je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní, že podiel zaplatenej dane (alebo daňovej licencie) do výšky 1, 5 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom.

Môže tak urobiť ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie daňového priznania, daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 1 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie) ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie.

Ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 1 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie), je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom len do výšky 1 % zaplatenej dane (alebo daňovej licencie).

Ak daňovníkom je právnická osoba, podiel zaplatenej dane je najmenej 8 eur pre jedného prijímateľa.

Zoznam prijímateľov podielu zaplatenej dane je uvedený na webovom sídle Notárskej komory SR aj na webovom sídle finančnej správy https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zoznamy/zoznam-prijimatelov-z-nk-sr. Daňovníkovi sa ako pomôcka pri vyplnení časti daňového priznania týkajúcej sa vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane, zobrazí zoznam prijímateľov podielu zaplatenej dane.

POZOR: Daňovník, ktorý chce poukázať podiel zaplatenej dane prijímateľovi, nemôže mať povolenie platenia dane v splátkach. 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2014"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2014"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X