Firmy hlásia na 4. kvartál mierny optimizmus, tvrdí prieskum
Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov vo štvrtom štvrťroku tohto roka očakáva 11 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % oslovených firiem ich pokles.
Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na štvrtý štvrťrok tohto roka sú mierne optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v októbri až decembri tohto roka očakáva 11 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % oslovených firiem ich pokles. V porovnaní s tretím štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zhoršil o sedem percentuálnych bodov, medziročne klesol o jeden percentuálny bod. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v štvrtom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 80 % zamestnávateľov, 4 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedeli vyjadriť.
„Štvrtý štvrťrok je vždy najslabším štvrťrokom na trhu práce, keďže končia sezónne práce,“ povedal na tlačovej besede marketingový manažér spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát. Upozornil pritom na to, že čistý index trhu práce sa v porovnaní so štvrtým štvrťrokom vlaňajška takmer nezmenil.
Zamestnávatelia v šiestich z desiatich odvetví očakávajú v štvrtom štvrťroku tohto roka zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod a spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 15 percentuálnych bodov prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Negatívne vyhliadky sú v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 8 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prepúšťaním zamestnancov.
Najoptimistickejšie náborové plány na štvrtý štvrťrok tohto roka majú veľké spoločnosti s 250 a viac zamestnancami. Nárast počtu zamestnancov predpokladá 31 % veľkých firiem, kým znižovanie stavu pracovnej sily avizuje 5 % veľkých spoločností. Optimistickí sú však aj zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 249, keďže 11 % z nich chce počet zamestnancov zvýšiť a 8 % firiem plánuje počet zamestnancov znižovať. Pozitívny index trhu práce vykázali aj firmy s 10 až 49 zamestnancami. V tejto kategórii chce 7 % firiem stav pracovnej sily zvýšiť a 6 % spoločností plánujú počet zamestnancov znížiť.
Zamestnávatelia sú pri výhľade na štvrtý kvartál tohto roka optimistickí vo všetkých regiónoch na Slovensku. Vedie Bratislava, kde je o 15 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Na západnom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 5 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. Na strednom je o 4 percentuálne body viac firiem, ktoré chcú zvyšovať stav zamestnancov, oproti firmám s plánom prepúšťať zamestnancov. Na východnom Slovensku je percento zamestnávateľov s plánovaným náborom zamestnancov o 3 percentuálne bodov vyššie ako percento zamestnávateľov, ktorí hlásia prepúšťanie ľudí.
Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na štvrtý kvartál tohto roka bola oslovená reprezentatívna vzorka 751 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2016 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“.
Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.